ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან
მიმდინარე წლის 28 სექტემბერს, 12 საათზე ცენტრალური საარჩევნო კომისია, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი და საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ხელს აწერენ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს. შეხვედრას ასევე დაესწრებიან საქართველოს განათლების სამინისტროს, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
მემორანდუმზე ხელმოწერით მხარეები ურთიერთგაგებისა და პატივისცემის პრინციპებით გამოხატავენ ურთიერთთანამშრომლობის სურვილს, რათა ხელი შეუწყონ საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტების სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებასა და თანამედროვე მოთხოვნების შესატყვისი კომპეტენციის მქონე იურისტების მომზადებას საარჩევნო სამართლის დარგში.
უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროგრამას მემორანდუმის ფარგლებში განახორციელებენ ცენტრის წარმომადგენლები. სასწავლო კურსი გათვალისწინებულია მე-3 და მე-4 კურსის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებისათვის. წარჩინებული სტუდენტები სტაჟირებას გაივლიან საარჩევნო ადმინისტრაციაში.
სწავლება სამ უმაღლეს სასწავლებელში (კავკასიის უნივერსიტეტი, თბილისის ეკონომიკურ ურთიერთობათა სახელმწიფო უნივერსიტეტი და გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი) დაიწყება მიმდინარე წელს. დანარჩენ სასწავლებლებში და რეგიონებში 2011 წლისთვის. კავკასიის უნივერსიტეტში სწავლება იწარმოებს იურიდიული კლინიკის ჩამოყალიბების პრინციპით, რაც გულისხმობს სწავლებას ონლაინ რეჟიმში და სავალდებულო პრაქტიკული კურსის გავლას საარჩევნო ადმინისტრაციაში.
ცესკო და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი მომავალში მსგავსი ტიპის კურსების დანერგვას გეგმავს მთელი საქართველოს მასშტაბით.

In September 28 of current year, at 12 o’clock, Central Election Commission, Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings and Higher Educational institutions of Georgia will sign the cooperation memorandum. Meeting will be attended by representatives of Ministry of Education of Georgia, International and Local NGOs.
Within the limits of this memorandum, educational program in higher educational institutions will be carried by the representatives of the Center. Studying Course is assigned for 3rd and 4th course students of law faculty. Successful students will take internship at election administration.
Studies at three higher institutions (Caucasus University, Tbilisi State University of Economical Relations and Guram Tavartkiladze University) will begin in ongoing year. In other institutions and in Regions it will begin for 2011.
Studies at Caucasus University will have form of law clinic, which includes distance learning and passing of obligatory practice course at election administration.
CEC and LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings will introduce the same educational activities throughout the whole territory of Georgia.