სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (შემდგომში - სწავლების ცენტრი) 2017 წლის 3 თებერვლიდან აცხადებს საგრანტო კონკურსს შემდეგ მიმართულებაზე - პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა 2017 წელს გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების არჩევნებისთვის.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2015-2019 წლის სტრატეგიული გეგმის მიხედვით ქვეყანაში საარჩევნო კულტურის განვითარების მიზნის ეფექტიანად განხორციელება, სხვადასხვა ასპექტებთან ერთად, უკავშირდება არჩევნებში ჩართული მხარეებისათვის საარჩევნო საინფორმაციო /საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებისა და განხორციელების აუცილებლობას. საარჩევნო პერიოდში ფართო არეალის სასწავლო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით, ცესკომ 2016 წელს განკარგულებით მიიღო გადაწყვეტილება, საგრანტო კონკურსის დაფინანსების მიმართულებად გამოეცხადებინა პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის. აღნიშნულ თემატიკაზე გამოცხადებულ საგრანტო კონკურსებზე დაფინანსდა 9 საგრანტო პროექტი, რომელიც საქართველოს  ყველა რეგიონში (73 საარჩევნო ოლქის ჭრილში) განხორციელდა. საგრანტო პროექტებით შეთავაზებულმა სასწავლო პროგრამებმა არჩევნებთან მიმართებით სამართლებრივი  და სხვა ზოგად-კონცეპტუალური საკითხები მოიცვა. აღსანიშნავია, რომ საგრანტო პროექტების განხორციელების პროცესში სწავლების ცენტრმა კონტრიბუციის სახით უზრუნველყო პარტიების წარმომადგენლების სწავლება არჩევნების საკანონმდებლო რეგულაციებზე. სტატისტიკური მონაცემებით სასწავლო კურსი 23 პოლიტიკური პარტიის (მათ შორის, 11 კვალიფიციური და 12 არაკვალიფიციური პარტიის) 1431-მა წარმომადგენელმა გაიარა.
საგრანტო პროექტებში მონაწილეთა შორის ჩატარებული გამოკითხვის შედეგების მიხედვით გამოიკვეთა პარტიებისთვის საარჩევნო საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტების გაგრძელების მოთხოვნა. ჩართული მხარეების მიერ გამოხატული მაღალი ინტერესისა და 2017 წელს გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნების  გათვალისწინებით ცესკომ 2017 წლის 20 იანვრის №1/2017 განკარგულებით საგრანტო კონკურსის დაფინანსების მიმართულებად კვლავ განსაზღვრა საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა პოლიტიკური პარტიებისთვის, რომლებიც კანონმდებლობის შესაბამისად არჩევნებისთვის აღიჭურვებიან უფლებით დანიშნონ წევრები ან/და წარმომადგენლები საოლქო საარჩევნო კომისიებსა და საუბნო საარჩევნო კომისიებში.
საკონკურსო თემატიკა - პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა 2017 წელს გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების არჩევნებისთვის
საკონკურსო თემატიკით განსაზღვრული მიზნიდან გამომდინარე, სავალდებულოა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი ითვალისწინებდეს პოლიტიკური პარტიებისთვის სასწავლო პროგრამის განხორციელებას, რომელიც მოიცავს ქვემოთ ჩამოთვლილ ყველა მოდულს:
• ინკლუზიური არჩევნები (მოწყვლადი ჯგუფების ჩართულობა);
• პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარებაზე ორიენტირებული დამატებით ნებისმიერი სხვა სასწავლო მოდული, გარდა ქვემოთ მოცემული მოდულებისა, რომლის სწავლებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრი კონტრიბუციის ფორმატში.
• ზემოაღნიშნული სასწავლო პროგრამის წარმოდგენასთან დაკავშირებით პირობის შეუსრულებლობა საკონკურსო დოკუმენტაციის კონკურსიდან მოხსნის საფუძველია.
• სასწავლო პროგრამის ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ ჩასატარებელი ტრენინგების ხანგრძლივობა უნდა განისაზღვროს არანაკლებ 21 საათისა (იგულისხმება სატრენინგო საათები, რომელშიც არ შედის შესვენების დრო).
• შეფასების მიზნებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ სასწავლო პროგრამაში გაწერილი იყოს შესაბამისი მოდულის მიზანი, შინაარსი, სწავლების შედეგი, მეთოდოლოგია, ხანგრძლივობა და სწავლების ჩატარებაზე პასუხისმგებელი პირის შესახებ ინფორმაცია (იხ. ნიმუში).
საგრანტო კონკურსში გამარჯვებულად გამოვლენილ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან კოორდინაციის პირობებში, პროექტის განხორციელების პროცესში უზრუნველყოფილი იქნება კონტრიბუცია სწავლების ცენტრის მხრიდან სამიზნე ჯგუფებისათვის შემდეგი მოდულების სწავლების კუთხით:
• საარჩევნო ციკლი და საარჩევნო ოპერაციების მართვა (საარჩევნო ადმინისტრაციის მოდელი და უფლებამოსილებები);
• კენჭისყრის დღე და კენჭისყრის პროცესის სახელმძღვანელო პრინციპები;
• არჩევნების საანდოობა და უსაფრთხოება.
• პროექტის ფარგლებში სწავლების ცენტრის მიერ კონტრიბუციის სახით ჩასატარებელი ტრენინგების ხანგრძლივობა შეადგენს 6 საათს (გაითვალისწინეთ, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ სავალდებულოდ განსახორციელებელი სასწავლო პროგრამის ხანგრძლივობაში, რომელიც შეადგენს არანაკლებ 21 საათს, არ შედის აღნიშნული 6 საათი).
• არასამთავრობო ორგანიზაციამ პროექტში უნდა გაითვალისწინოს სწავლების ცენტრის კონტრიბუციის პირობა. სწავლების ცენტრის თანამშრომლების მიერ სასწავლო კურსის განხორციელებასთან დაკავშირებით გაწეული შრომა და სამივლინებო ხარჯები ანაზღაურდება სწავლების ცენტრის მიერ.
საგრანტო პროექტის სამიზნე ჯგუფები
პოლიტიკური პარტიების ადამიანური რესურსის საარჩევნო შესაძლებლობებისა და კონკურენტუნარიანი პოლიტიკური გარემოს განვითარების ხელშეწყობის მიზნით,  პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებით სამიზნე ჯგუფების დაკომპლექტების პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაცია ვალდებულია შეასრულოს ქვემოთ მოცემული ყველა მოთხოვნა, კერძოდ:
ა)   სწავლების ცენტრს უნდა წარედგინოს:
• პროექტში მონაწილეობის შესახებ მოწვევის წერილის ოცი კვალიფიციური პოლიტიკური პარტიისთვის დაგზავნის დამადასტურებელი დოკუმენტი და მოწვევის წერილის შესაბამისად პროექტში მონაწილეობის თაობაზე არანაკლებ თერთმეტი კვალიფიციური პარტიიდან მიღებული თანხმობის წერილი;
• ბოლო სამი წლის მანძილზე გამართულ ერთ-ერთ საერთო არჩევნებში მონაწილე არანაკლებ ექვსი არაკვალიფიციური პარტიისთვის პროექტში მონაწილეობის შესახებ მოწვევის წერილის დაგზავნის დამადასტურებელი დოკუმენტი და მოწვევის წერილის შესაბამისად პროექტში მონაწილეობის თაობაზე თანხმობის მიღების შემთხვევაში, აღნიშნული თანხმობის წერილი.
ბ)    პარტიებიდან მიღებული თანხმობის წერილები ხელმოწერილი უნდა იყოს პარტიების ხელმძღვანელობაზე/წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირის მიერ. პარტიებისთვის დაგზავნილი მოწვევის წერილები და პარტიებიდან მიღებული თანხმობის წერილები სწავლების ცენტრს უნდა წარედგინოს არასამთავრობო ორგანიზაციის ელექტრონული ფოსტის მისამართზე აღნიშნული მოთხოვნის შესახებ შეტყობინების განხორციელებიდან არა უგვიანეს 5 სამუშაო დღის ვადაში (წერილების წარმოდგენა უნდა მოხდეს ნაბეჭდი და ელექტრონული ფორმით (CD)).
შენიშვნა: ზემოაღნიშნული მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, კომისია იღებს გადაწყვეტილებას არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფინანსებაზე უარის თქმის შესახებ.
გაითვალისწინეთ:  თანაბარი პირობებისა და პროპორციულობის უზრუნველსაყოფად, კონკურსის მიზნებისთვის ოცი კვალიფიციური პოლიტიკური პარტიიდან იმ პარტიებს, რომლებსაც აქვთ კანონმდებლობის შესაბამისად არჩევნებისთვის საარჩევნო კომისიებში წევრების დანიშვნის უფლება (შვიდი პარტია),  უნდა მიეცეთ შესაძლებლობა შესაბამის არეალში (არეალები იხილეთ ქვემოთ) მოქმედ თითოეულ საოლქო საარჩევნო კომისიასთან მიმართებაში სამიზნე ჯგუფში წარადგინონ პარტიის ორი წარმომადგენელი, ხოლო დანარჩენ პარტიებს (როგორც კვალიფიციურ, ისე არაკვალიფიციურ პარტიებს) - თითო წარმომადგენელი.
საგრანტო პროექტისთვის, რომელიც კონკურსის მიზნებისთვის მოიცავს პოლიტიკური პარტიებიდან წარდგენილი წარმომადგენლების მაქსიმალურ რაოდენობას (33 წარმომადგენელს ქვემოთ განსაზღვრული არეალის ფარგლებში მოქმედ თითო საოლქო საარჩევნო კომისიაზე გათვლით), დაფინანსების ფარგლები განისაზღვრება შემდეგი ოდენობით:
• თბილისი (მთაწმინდა, ვაკე, საბურთალო, კრწანისი, ჩუღურეთი) - არაუმეტეს 123 750 ლარისა;
• თბილისი (ისანი, სამგორი, დიდუბე, ნაძალადევი, გლდანი) - არაუმეტეს 123 750 ლარისა;
• კახეთი (საგარეჯო, გურჯაანი, სიღნაღი, დედოფლისწყარო) – არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• კახეთი (ყვარელი, ლაგოდეხი, თელავი, ახმეტა) – არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• ქვემო ქართლი (რუსთავი, გარდაბანი, მარნეული) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა;
• ქვემო ქართლი (წალკა, თეთრიწყარო, ბოლნისი, დმანისი) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• შიდა ქართლი (კასპი, გორი, ქარელი, ხაშური) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• მცხეთა-მთიანეთი (მცხეთა, თიანეთი, დუშეთი, ყაზბეგი) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• სამცხე-ჯავახეთი (ბორჯომი, ახალციხე, ადიგენი) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა;
• სამცხე-ჯავახეთი (ასპინძა, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა;
• იმერეთი (ზესტაფონი, ხარაგაული, საჩხერე, ჭიათურა) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• იმერეთი (ტყიბული, თერჯოლა, ბაღდათი, ქუთაისი) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• იმერეთი (სამტრედია, ვანი, ხონი, წყალტუბო) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი (ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (აბაშა, მარტვილი, სენაკი, ჩხოროწყუ, ხობი) - არაუმეტეს 123 750 ლარისა;
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (ფოთი, ზუგდიდი, წალენჯიხა, მესტია) - არაუმეტეს 99 000 ლარისა;
• გურია (ოზურგეთი, ჩოხატაური, ლანჩხუთი) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა;
• აჭარა (ქობულეთი, ბათუმი, ხელვაჩაური) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა;
• აჭარა (ხულო, ქედა, შუახევი) - არაუმეტეს 74 250 ლარისა.
• არასამთავრობო ორგანიზაცია უფლებამოსილია გამოცხადებული კონკურსის ფარგლებში წარადგინოს მხოლოდ ერთი საგრანტო პროექტი, საოლქო საარჩევნო კომისიების მიხედვით დაყოფილ ერთ რომელიმე არეალში.
• კონკურსის მიზნებისთვის საოლქო საარჩევნო კომისიების მიხედვით დაყოფილ თითოეულ არეალში გამოვლინდება ერთი გამარჯვებული პროექტი.
• თუ პარტიებიდან პროექტში მონაწილეობის შესახებ მიღებული თანხმობის წერილებიდან გამოიკვეთება, რომ შემცირდა პროექტით გათვალისწინებულ სამიზნე ჯგუფებში მონაწილეთა რაოდენობა, არასამთავრობო ორგანიზაცია ვალდებულია სწავლების ცენტრს წარუდგინოს პროექტის კორექტირებული ბიუჯეტი ზემოაღნიშნული დაანგარიშების პრინციპის გათვალისწინებით.  არასამთავრობო ორგანიზაციამ კორექტირებული ბიუჯეტი სწავლების ცენტრს უნდა წარუდგინოს პარტიებისთვის დაგზავნილ მოწვევისა და პარტიებიდან მიღებული თანხმობის წერილებთან ერთად (ნაბეჭდი და ელექტრონული ფორმით (CD)). აღნიშნული მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში, კომისია იღებს გადაწყვეტილებას არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფინანსებაზე უარის თქმის შესახებ.
საგრანტო პროექტის განხორციელების პერიოდი შეიძლება მოიცავდეს:
• 2017 წლის 1 მაისიდან არაუგვიანეს 2017 წლის 1 აგვისტომდე პერიოდს, თუ პროექტი წარდგენილია ისეთ არეალზე, რომლის ფარგლები კონკურსის მიზნებისთვის მოიცავს არანაკლებ ოთხ საოლქო საარჩევნო კომისიას;
• 2017 წლის 1 მაისიდან არაუგვიანეს 2017 წლის 1 ივლისამდე პერიოდს, თუ პროექტი წარდგენილია ისეთ არეალზე, რომლის ფარგლები კონკურსის მიზნებისთვის მოიცავს სამ საოლქო საარჩევნო კომისიას.
საგრანტო კონკურსში წარსადგენი საკონკურსო დოკუმენტაცია
ა) საგრანტო განაცხადი დანართი №1-ის ფორმის დაცვით (ნაბეჭდი და ელექტრონული ფორმით (CD));
ბ) საგრანტო კონკურსის გამოცხადების (2017 წლის 3 თებერვლის) შემდეგ მომზადებული ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან, რომლის მონაცემებით დასტურდება, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციას არ გააჩნია შემდეგი  ვალდებულებები: ყადაღა/აკრძალვა, საგადასახადო გირავნობა, მოვალეთა რეესტრი (ნაბეჭდი ფორმით);
განმხილველი ორგანო
საგრანტო საკონკურსო კომისია იღებს გადაწყვეტილებას საკონკურსო დოკუმენტაციის განუხილველად დატოვების შესახებ, არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფინანსების/დაფინანსებაზე უარის თქმის შესახებ, საკონკურსო დოკუმენტაციის კონკურსიდან მოხსნის შესახებ.  საგრანტო საკონკურსო კომისია აღნიშნულ გადაწყვეტილებებს იღებს საკონკურსო დოკუმენტაციის წარმდგენი არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლის  სხდომაზე დაუსწრებლად.
საგრანტო საკონკურსო კომისიის წევრების მიერ საგრანტო პროექტების შეფასება ხორციელდება საკონკურსო დოკუმენტაციის შეფასების ფურცელში განსაზღვრული კრიტერიუმების შესაბამისად (იხ. დანართი №2).
საგრანტო კონკურსის შედეგების საჯაროობა
საგრანტო კონკურსის მონაწილეებს კონკურსის შედეგები ეცნობებათ მათ ელექტრონული ფოსტის მისამართზე შეტყობინების გაგზავნის ფორმით. ინფორმაცია საგრანტო საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ ასევე განთავსდება ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ვებ–გვერდებზე.
გრაფიკი
• საგრანტო კონკურსის გამოცხადება: 3 თებერვალი, 2017 წელი;
• საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის ვადა: 2017 წლის 6 თებერვლიდან 2017 წლის 17 თებერვლის ჩათვლით (შაბათ-კვირის გარდა), 10:00 საათიდან - 18:00 საათამდე, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი (ცესკოს შენობა, მე-5 სართული);
• საინფორმაციო შეხვედრები (ღია კარის დღეები) საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის წესთან დაკავშირებით: 2017 წლის 7-8 თებერვალი, 15:00 საათზე, მისამართზე: ქ. თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კილომეტრი (ცესკოს შენობა, მე-5 სართული).

Information about grant competition
From February 3, 2017, the Center of Electoral System Development, Reforms and Training (hereinafter- the Training Center), LEPL, is announcing a competition for the following direction – Enhancing Electoral Capacity of Political Parties for the 2017 Local Elections.
Situation analysis
According to the Election Administration of Georgia 2015-2019 Strategic Plan, effective realization of the goal of enhancing electoral culture in the country requires the development and implementation of electoral awareness-raising/educational programs for electoral stakeholders. To ensure access to wide range of training services during the electoral period, the CEC, under the 2016 Ordinance, passed a decision to fund the following direction through the grant competition: Enhancing Electoral Capacity of Political Parties for the Parliament of Georgia Elections. 9 grant projects were funded under grant competitions announced for the mentioned topic and they were implemented in all regions (73 electoral districts) of Georgia. Training programs implemented under the grant projects were focused on election related legal and other general conceptual matters. Notably, in the course of implementing grant projects, the Training Center provided extended its contribution and provided training to representatives of parties on legislative regulations of elections. According to the statistical data, 1,431 representatives of 23 political parties (including 11 qualified and 12 non-qualified parties) took the training course.
Following the survey conducted among participants of grant projects, the demand for continuing electoral awareness-raising and educational projects for parties has been identified. Considering high demand expressed by electoral stakeholders, and scheduled local elections in 2017, under its January 20, 2017 Ordinance N1/207 on grant competition, the CEC made a decision to fund projects aimed at the enhancement of electoral capacity of political parties who, pursuant to legislation, will be authorized to appoint members and/or representatives at district and precinct election commissions.
Competition topic – Enhancing electoral capacity of political parties for the 2017 Local Elections
Based on the determined purpose of the competition topic, grant project applications submitted by NGOs have to envisage implementation of a training program for political parties in all of the modules listed below:
• International standards for elections;
• current electoral system for local elections in Georgia;
• electoral registration of electoral stakeholders, their rights and duties during the electoral process and electoral ethics;
• conducting pre-election campaign/outreach and restrictions;
• conflict management and international standards for electoral dispute resolution;
• inclusive elections (participation of vulnerable groups);
• Any other additional training module directed at the enhancement of electoral capacity of political parties, in addition to the modules provided below, that will be delivered by the Training Center, as part of its contribution.
• The failure meet the condition related to the above-mentioned training program will form the basis for removing bidding documentation from competition.
• Duration of trainings to be conducted by an NGO under the training program shall be at least 21 hours (training hours, excluding break times).
• Importantly, for evaluation purposes, the training program has to include goal, content, learning outcome, methodology, duration and information about an individual in charge of delivering the training (See the sample available in Georgian).
In coordination with a winning NGO, over the course of project implementation, the Training Center will extend contribution by conducting the following modules for target groups:
• election cycle and managing electoral operations (model and powers of election administration);
• voting day and polling process guidelines;
• Electoral credibility and security
Consider:
• The duration of trainings to be conducted as a contribution by the Training Center under the project is 6 hours (note that the duration of mandatory training program to be conducted by an NGO that equals at least 21 hours does not include the above-mentioned 6 hours).
• Projects submitted by applicant NGOs have to include the condition of the Training Center contribution. Labor and business trip expenses associated with the training course delivery by the Training Center employees will be reimbursed by the Training Center.
Target groups of the grant project
In the course of forming target groups out of representatives of political parties to enhance electoral capacity of human resources of political parties and promoting the development of competitive political environment, NGO shall fulfil all of the requirements provided below, specifically:
1. a) the following shall be submitted to the Training Center:
• Proof of sending a letter of invitation to participate in the project to twenty qualified political parties (list available in Georgian) and letters of consent received in response to the letter of invitation from at least eleven qualified parties on the participation in the project;
• A proof of sending a letter of invitation to participate in the project to not less than six non-qualified parties (list available in Georgian) that have participated in one of the general elections held over the past three years, and in case of consent to participate in the project according to a letter of invitation, such letter of consent.
1. b) letters of consent received from parties shall be signed by an individual with leadership/representation power. Letters of invitation sent to parties and letters of consent received from parties shall be submitted to the Training Center within no later than 5 business days from sending a notice about the mentioned requirement to an e-mail of an NGO (letters shall be submitted in hard copy and electronic format (CD)).
Note: The failure of an NGO to meet the above-mentioned requirements will result in the decision of the Commission to refuse to fund an NGO.
Consider:  To ensure equal conditions and proportionality, for the purposes of the competition, those parties out of twenty qualified political parties authorized under legislation to appoint members at election commissions for elections (seven parties list available in Georgian), shall be allowed to nominate two representatives for target groups per each district election commission (see the areas below), while the remaining parties (qualified, as well as non-qualified) – one representative each.
Geographic scope of the grant project and the extent of funding
Grant project application will be directed at maximum number of representatives nominated from political parties (33 representatives, per district election commissions within the geographic scope determined below), the extent of funding is determined as follows:
• Tbilisi (Mtatsminda, Vake, Saburtalo, Krtsanisi, Chughureti) – not to exceed GEL 123,750;
• Tbilisi (Isani, Samgori, Didube, Nadzaladevi, Gldani) – not to exceed GEL 123,750;
• Kakheti (Sagarejo, Gurjaani, Signagi, Dedoplistskaro) – not to exceed GEL 99,000;
• Kakheti (Kvareli, Lagodekhi, Telavi, Akhmeta) – not to exceed GEL 99,000;
• Kvemo Kartli (Rustavi, Gardabani, Marneuli) – not to exceed GEL 74,250;
• Kvemo Kartli (Tsalka, Tetritskaro, Bolnisi, Dmanisi) – not to exceed GEL 99,000;
• Shida Kartli (Kaspi, Gori, Kareli, Khashuri) – not to exceed GEL 99,000;
• Mtskheta-Mtianeti (Mtskheta, Tianeti, Dusheti, Kazbegi) – not to exceed GEL 99,000;
• Samtkshe-Javakheti (Borjomi, Akhaltsikhe, Adigeni) – not to exceed GEL 74,250;
• Samtkshe-Javakheti (Aspindza, Akhalkalaki, Ninotsminda) – not to exceed GEL 74,250;
• Imereti (Zestaponi, Kharagauli, Sachkhere, Chiatura) – not to exceed GEL 99,000;
• Imereti (Tkibuli, Terjola, Bagdati, Kutaisi) – not to exceed GEL 99,000;
• Imereti (Samtredia, Vani, Khoni, Tskaltubo) – not to exceed GEL 99,000;
• Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti (Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi) – not to exceed GEL 99,000;
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Abasha, Martvili, Senaki, Chkhorotsku, Khobi) – not to exceed GEL 123,750;
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Poti, Zugdidi, Tsalenjikha, Mestia) – not to exceed GEL 99,000;
• Guria (Ozurgeti, Chokhatauri, Lanchkhuti) – not to exceed GEL 74,250;
• Adjara (Kobuleti, Batumi, Khelvachauri) – not to exceed GEL 74,250;
• Adjara (Khulo, Keda, Shuakhevi) – not to exceed GEL 74,250.
• under the announced competition, an NGO is authorized to submit only one grant project application for one of the geographic area divided by district election commissions.
• For the purposes of the competition, one winning project will be identified per each area divided according to district election commissions.
• In case a project is funded, funds will be disbursed in stages, within the timeframes stipulated in a contract.
• If it can be ascertained from letters of consent to participate in the project received from parties that the number of participants in target groups envisaged under the project has decreased, an NGO is required to submit to the Training Center adjusted project budget, considering the above-mentioned principle of calculation. The Adjusted budget shall be accompanied by the letters of invitation sent to parties and letters of consent received from parties (in hard copy and electronic format (CD)). If an applicant fails to meet the above-mentioned requirement, the Committee will make a decision to refuse to fund an NGO.
Grant project duration
Grant project implementation period may comprise:
• the period from May 1, 2017 to no later than August 1, 2017, provided the project has been submitted for such an area the boundaries of which, for the purposes of the competition, include at least four district election commissions;
• The period of May 1, 2017 to no later than July 1, 2017, provided the project has been submitted for such an area the boundaries of which, for the purposes of the competition, include three district election commissions.
Who is eligible to participate in the grant competition
Non-commercial legal entities (NGOs) registered according to Georgia legislation prior to the announcement of the competition are eligible to participate in the competition.
NGOs shall not be eligible to participate in the competition in case leadership of such NGOs and/or the individuals envisaged to implement submitted grant project are either of the following: a member of the Central Election Commission of Georgia; a Head of a structural unit of the CEC Apparatus; a Head, a Deputy Head of the Training Center; Head of a structural unit of the Training Center; a member of a grant competition committee, committee secretariat and monitoring group. Leadership of an NGO imply individuals with leadership/representation powers at an NGO according to an extract from the Registry of Enterprises and Non-commercial Legal Entities.
Competition documentation to be submitted under the grant competition
For participating in grant competition, an NGO shall submit the following competition documentation, by observing the indicated rule:
a) grant application, following the format of Annex №1 (available in Georgian) (in print and electronic format (CD));
b) an extract from the Registry of Enterprises and Non-commercial Legal Entities obtained after the announcement of the grant competition (February 3, 2017), the information in which confirms that an NGO does not have the following obligations: attachment/injunction, tax lien, Registry of Debtors (hard copy);
c) a founding document (statute, charter, etc.) verified according to Georgia legislation (hard copy).
Grant competition commission will take a decision about dismissing competition documentation, about funding/refusal to fund an NGO, removal of competition documentation from competition. The grant competition commission takes the mentioned decisions in absentia of a representative of an NGO that has submitted competition documentation.
Grant competition commission members will evaluate grant project proposals according to the criteria stipulated in the evaluation sheet of competition documentation (See Annex №2).
Schedule
• Announcing grant competition: February 3, 2017;
• Timeframe for submitting bidding documentation: from February 6, 2017 through February 17, 2017 (except for weekend), from 10:00 am to 6:00 pm, at the following address: 13th km, David Aghmashenebeli Alley, Tbilisi (CEC building, Floor 5);
• Informational meetings (open house days) about the rule of submitting competition documentation: February 7-8, 2017, at 3:00 pm, at the following address: 13th, David Aghmashenebeli Alley, Tbilisi (CEC building, Floor 5).