ტრენერთა ტრენინგი პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისთვის საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის განსახორციელებლად
10.05.2017
სწავლების ცენტრი 2017 წლის 10-11 მაისს ტრენერთა მოსამზადებელ კურსს ატარებს. საჭირო გადამზადების შემდგომ საარჩევნო ადმინისტრაციის 19 ტრენერი პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისთვის განახორციელებს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებულ სასწავლო პროგრამას.
ღონისძიება ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ და ცესკოს მდივანმა გიორგი ჯავახიშვილმა გახსნეს, რომლებმაც ინფორმირებული საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად არჩევნებში ჩართული მხარეებისთვის საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების განხორციელების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა მონაწილეებს გააცნო ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ინიციატივა, რომლის ფარგლებში სწავლების ცენტრი, ცესკოს ეგიდით გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის შედეგად დაფინანსებული საგრანტო პროექტების განხორციელების პროცესში, კონტრიბუციის სახით უზრუნველყოფს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების სწავლებას. კერძოდ, სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები განახორციელებენ სასწავლო კურსს, რომელიც შემდეგ მოდულებს მოიცავს: საარჩევნო ციკლი და საარჩევნო ოპერაციების მართვა (საარჩევნო ადმინისტრაციის მოდელი და უფლებამოსილებები); კენჭისყრის დღე და კენჭისყრის პროცესის სახელმძღვანელო პრინციპები; არჩევნების საანდოობა და უსაფრთხოება.
აღნიშნული ინიციატივა 2017 წლის 3 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის შედეგად დაფინანსებულ 19 არასამთავრობო ორგანიზაციასთან პარტნიორობით ხორციელდება და მიზნად ისახავს პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობას 2017 წელს გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების არჩევნებისთვის.
კონკურენტუნარიანი პოლიტიკური გარემოს შექმნის ხელშეწყობის მიზნით, დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციები, თავის მხრივ, საგრანტო პროექტების ფარგლებში პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს სთავაზობენ სასწავლო პროგრამებს, რომელიც, მათ შორის, მოიცავს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების ტრენინგების ჩატარების გრაფიკები ეტაპობრივად განთავსდება სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდზე.

The Training Center is conducting a Training of Trainers course on May 10-11, 2017. After this training, 19 trainers will deliver the training course developed by the Training Center for representatives of political parties.
Tamar Zhvania, CEC Chair and Giorgi Javakhishvili, CEC Secretary opened the event. They highlighted the importance of implementing awareness-raising and educational projects for electoral stakeholders for ensuring informed electoral environment. Natia Zaalishvili, Director of the Training Center, introduced to the participants the CEC and the Training Center initiative to train representatives of political parties as the Training Center contribution in the course of the implementation of the grant projects funded under the competition announced under the aegis of the CEC. In particular, the trainers of the Election Administration trained by the Training Center will conduct the training course comprised of the following modules: election cycle and management of electoral operations (model and authorities of election administration); polling day and guidelines for the polling process; credibility and security of elections.
This initiative is implemented in partnership with 19 NGOs funded as a result of the Grant Competition announced on February 3, 2017 and aims to promote the development of electoral capacity of political parties for the 2017 Local Self-government Elections.
For the facilitation of the development of competitive political environment, funded NGOs, under the grant projects, will offer training programs to representatives of political parties, including around such important topics as:
• international standards of elections;
• electoral system for local elections in Georgia;
• conflict management and international standards for resolving of electoral disputes;
• inclusive elections (involvement of vulnerable groups).
The schedules of trainings for representatives of political parties will be gradually posted to the website of the Training Center.