სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (შემდგომში - სწავლების ცენტრი) 2017 წლის 31 მაისიდან აცხადებს საგრანტო კონკურსს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2017 წლის 22 მაისის №33/2017 განკარგულებით განსაზღვრულ საგრანტო კონკურსის დაფინანსების შემდეგ მიმართულებებზე:
• პირველი მიმართულება - ამომრჩეველთა ინფორმირება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებისთვის
• მეორემიმართულება  - მოწყვლადი ჯგუფების და ქალების მონაწილეობის ხელშეწყობა 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნების პროცესში
საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის სრულფასოვანი საინფორმაციო სივრცის უზრუნველყოფის ინიციატივების მხარდაჭერა საგრანტო კონკურსის ფარგლებში უკავშირდება 2017 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნების გამართვას. საარჩევნო პროცესის ანალიზის შედეგები და საერთაშორისო/ადგილობრივი სადამკვირვებლო მისიების რეკომენდაციები ცხადყოფს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროგრამების სისტემატურად განხორციელების აუცილებლობას.
კონკურსის გამოცხადება მიზნად ისახავს ადგილობრივი არასამთავრობო სექტორის  წახალისებას ისეთი მნიშვნელოვანი პროექტების უზრუნველსაყოფად, რომელიც ითვალისწინებს ამომრჩეველთა ინფორმირებისა და საარჩევნო პროცესში სამოქალაქო ჩართულობის დონის ამაღლების, მათ შორის, მოწყვლადი ჯგუფების ინტეგრირების ხელშეწყობას.
პირველი მიმართულების საკონკურსო თემატიკა: ამომრჩეველთა ინფორმირება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებისთვის
აღნიშნულ თემატიკაზე წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებისთვის ამომრჩეველთა საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების, სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდისა და არჩევნებში ამომრჩევლის გააქტიურების ხელშეწყობის მიზნით საინფორმაციო ხასიათის პროგრამების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების განხორციელებას. სასურველია პროექტში ასახული იყოს გენდერული ასპექტები.
საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობა: 2017 წლის 1 აგვისტო - 30  სექტემბერი
დაფინანსების ფარგლები განისაზღვრება არეალების მიხედვით შემდეგი ოდენობით:
• კახეთი (საგარეჯო, გურჯაანი, სიღნაღი, დედოფლისწყარო) – არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• კახეთი (ყვარელი, ლაგოდეხი, თელავი, ახმეტა) – არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• ქვემო ქართლი (რუსთავი, გარდაბანი, წალკა, თეთრიწყარო) - არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• ქვემო ქართლი (მარნეული, ბოლნისი, დმანისი) - არაუმეტეს 19 000 ლარისა;
• შიდა ქართლი (კასპი, გორი, ქარელი, ხაშური) - არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• მცხეთა-მთიანეთი (მცხეთა, თიანეთი, დუშეთი, ყაზბეგი) - არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• სამცხე-ჯავახეთი (ბორჯომი, ახალციხე, ადიგენი, ასპინძა, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) - არაუმეტეს 38 000 ლარისა;
• იმერეთი (ზესტაფონი, ხარაგაული, საჩხერე, ჭიათურა, თერჯოლა, ტყიბული) - არაუმეტეს 38 000 ლარისა;
• იმერეთი (ქუთაისი, ბაღდათი, სამტრედია, ვანი, ხონი, წყალტუბო) - არაუმეტეს 38 000 ლარისა;
• რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი (ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი) - არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (აბაშა, მარტვილი, სენაკი, ჩხოროწყუ, ხობი) - არაუმეტეს 31 700 ლარისა;
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (ფოთი, ზუგდიდი, წალენჯიხა, მესტია) - არაუმეტეს 25 400 ლარისა;
• გურია (ოზურგეთი, ჩოხატაური, ლანჩხუთი) - არაუმეტეს 19 000 ლარისა;
• აჭარა (ქობულეთი, ბათუმი, ხელვაჩაური, ხულო, ქედა, შუახევი) - არაუმეტეს 38 000 ლარისა.
• არასამთავრობო ორგანიზაცია უფლებამოსილია გამოცხადებული კონკურსის ფარგლებში წარადგინოს მხოლოდ ერთი საგრანტო პროექტი, ერთ რომელიმე არეალში.
• კონკურსის მიზნებისთვის დაყოფილ თითოეულ არეალში გამოვლინდება ერთი გამარჯვებული პროექტი.
• საკონკურსო თემატიკით განსაზღვრული მიზნიდან გამომდინარე, სავალდებულოა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი ითვალისწინებდეს საინფორმაციო ხასიათის პროგრამების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების ჩატარებას პროექტის განხორციელებისათვის განსაზღვრულ არეალში შემავალი ყველა საარჩევნო ოლქის ტერიტორიაზე. აღნიშნული პირობის შეუსრულებლობა საკონკურსო დოკუმენტაციის კონკურსიდან მოხსნის საფუძველია.
მეორე მიმართულების საკონკურსო თემატიკა: მოწყვლადი ჯგუფების და ქალების მონაწილეობის ხელშეწყობა 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნების პროცესში
აღნიშნულ თემატიკაზე წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებისთვის მოწყვლადი ჯგუფების და ქალების საარჩევნო პროცესში ინტეგრირების ხელშეწყობაზე ორიენტირებული საინფორმაციო ხასიათის პროგრამების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების განხორციელებას. სასურველია პროექტში ასახული იყოს გენდერული ასპექტები.
სამიზნე ჯგუფები, რომელზეც გავრცელდება პროექტი, უნდა მოიცავდეს ქვემოთ დასახელებულ მინიმუმ ერთ-ერთ სამიზნე ჯგუფს:
• ქალები;
• ეთნიკური უმცირესობები;
• შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები;
• იძულებით გადაადგილებულ პირები.
მნიშვნელოვანია, რომ სამიზნე ჯგუფების სახით ეთნიკური უმცირესობების ან/და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების იდენტიფიცირების შემთხვევაში პროექტი განხორციელდეს ენობრივი, ტრადიციულ/რელიგიური ბარიერების, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საჭიროებების გათვალისწინებით.
საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობა: 2017 წლის 1 აგვისტო - 30  სექტემბერი
საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლები: არაუმეტეს 19 000 ლარისა
დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი და პროექტის განმახორციელებელი პირები საგრანტო პროექტის შესრულების პროცესში უნდა იყვნენ დამოუკიდებლები და მიუკერძოებლები, პროექტით გათვალისწინებული საქმიანობის განხორციელების პერიოდში თავი აარიდონ ისეთ მოქმედებას, რომელიც შეიძლება აღქმულ იქნას რომელიმე პარტიის/საარჩევნო სუბიექტის მხარდაჭერად/წინააღმდეგ ქმედებად, მათ შორის, თავი შეიკავონ პროექტის განმახორციელებელ, შემსრულებელ პირად ისეთი პირების ჩართვისაგან, რომლებიც 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებისთვის წარმოადგენენ საარჩევნო სუბიექტს. იმ შემთხვევაში თუ დადასტურდა აღნიშნული მოთხოვნის შეუსრულებლობა, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ გამოიყენება „გრანტის გაცემის წესით“ განსაზღვრული პასუხისმგებლობის ზომები.
ბ)   საგრანტო კონკურსის გამოცხადების (2017 წლის 31 მაისი) შემდეგ მომზადებული ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან, რომლის მონაცემებით დასტურდება, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციას არ გააჩნია შემდეგი  ვალდებულებები: ყადაღა/აკრძალვა, საგადასახადო გირავნობა, მოვალეთა რეესტრი (ნაბეჭდი ფორმით);
• კონკურსის გამოცხადება: 31 მაისი, 2017 წელი;
• საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის ვადა: 2017 წლის 1 ივნისიდან - 14 ივნისის ჩათვლით (შაბათ-კვირის გარდა), 10:00 საათიდან - 18:00 საათამდე, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, ცესკოს შენობა, მეხუთე სართული;
• საინფორმაციო შეხვედრები საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის წესთან დაკავშირებით: 2017 წლის 6 და 7 ივნისი, 14:00 საათი, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, ცესკოს შენობა, მეხუთე სართული.

Information About Grant Competition
From May 31, 2017, the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training, LEPL (hereinafter - the Training Center) is announcing a grant competition for the following directions to be funded through the grant competition stipulated in the Central Election Commission of Georgia May 22, 2017 Ordinance (available in Georgian) N 33/2017:
• First direction – raising voter awareness for the 2017 Local Self-government Elections
• Second direction - support participation of vulnerable groups and women in the process of the 2017 Local Self-government Elections
Background
Supporting the Election Administration initiatives aimed at ensuring full-fledged awareness of voters through a grant competition is related to the 2017 Local Self-government Elections. The results of the electoral process analysis, as well as the recommendations of international/local observer missions evidence the necessity to conduct regular awareness-raising/educational programs.
Competition is aimed at promoting NGO sector initiatives to support such important projects as the voter awareness and raising the level of civic engagement of voters, including supporting the integration of vulnerable groups.
Competition topic of the first direction: raising voter awareness for the 2017 Local Self-government Elections
Grant project proposals submitted for the above topic shall envisage the implementation of informational programs and/or other activities aimed at promoting electoral awareness, raising civic responsibility and facilitating more active voter participation in the 2017 local self-government elections. It is desirable to include gender aspects in the project.
Grant project duration: August 1 – September 30, 2017
Grant project implementation area and funding
The funding is determined according to geographic areas, as follows:
• Kakheti (Sagarejo, Gurjaani, Signagi, Dedoplistskaro) – not to exceed GEL 25,400;
• Kakheti (Kvareli, Lagodekhi, Telavi, Akhmeta) – not to exceed GEL 25,400;
• Kvemo Kartli (Rustavi, Gardabani, Tsalka, Tetritskaro) – not to exceed GEL 25,400;
• Kvemo Kartli (Marneuli, Bolnisi, Dmanisi) – not to exceed GEL 19,000;
• Shida Kartli (Kaspi, Gori, Kareli, Khashuri) – not to exceed GEL 25,400;
• Mtskheta-Mtianeti (Mtskheta, Tianeti, Dusheti, Kazbegi) – not to exceed GEL 25,400;
• Samtskhe-Javakheti (Borjomi, Akhaltsikhe, Adigeni, Aspindza, Akhalkalaki, Ninotsminda) – not to exceed GEL 38,000;
• Imereti (Zestaponi, Kharagauli, Sachkhere, Chiatura, Terjola, Tkibuli) – not to exceed GEL 38,000;
• Imereti (Kutaisi, Baghdati, Samtredia, Vani, Khoni, Tskaltubo) – not to exceed GEL 38,000;
• Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti (Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi) – not to exceed GEL 25,400;
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Abasha, Martvili, Senaki, Chkhorotsku, Khobi) – not to exceed GEL 31,700;
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Poti, Zugdidi, Tsalenjikha, Mestia) -- not to exceed GEL 25,400;
• Guria (Ozurgeti, Chokhatauri, Lanchkhuti) -- not to exceed GEL 19,000;
• Ajara (Kobuleti, Batumi, Khelvachauri, Khulo, Keda, Shuakhevi) -- not to exceed GEL 38,000;
• An NGO is authorised to present only one grant proposal in one of the areas within the anounced grant competition.
• One winner will be identified per each geographic area identified for the grant competition.
• Based on the goal set under the competition topic, grant project submitted by NGOs shall provide implementation of informational programs and/or other activities across all election districts within the geographic area of a project. Failure to comply with this condition is the basis for the removal of competition documentation from competition.
Competition topic of the second direction: support participation of vulnerable groups and women in the process of the 2017 Local Self-government Elections
Grant project proposals submitted for the above topic shall envisage the implementation of informational programs and/or other activities for the purpose of integrating of vulnerable groups and women in the electoral process of the 2017 Local Self-government Elections. It is desirable to include gender aspects in the project.
Target groups that will be covered by the project shall incude at least one of the target groups listed below:
• Women;
• Ethnic minorities;
• Persons with disabilities;
• Internally displaced persons.
It is important that if ethnic minorities and/or persons with disabilities are identified as target groups, the project shall be implemented with consideration of language, traditional/religious barriers and needs of persons with disabilities.
Scope of the grant project funding: not to exceed GEL 19,000
Over the course of implementation of activities envisaged under the project, the head of an NGO and individuals involved in project implementation shall be independent and impartial, and avoid any such action that may be perceived as an action in support/against any party or an electoral entity, as well as refrain from engaging individuals who are electoral subjects for the 2017 Local Self-government Elections in project implementation functions. If an NGO is found in breach of this requirement, the measures of responsibility envisaged in the Rule for Awarding a Grant will be applied against it.
Who is eligible to participate in the grant competition:
Local non-commercial legal entities (hereinafter – NGOs) registered pursuant to Georgia legislation prior to competition announcement are eligible to participate in the competition.
Bid documentation to be submitted for the grant competition:
1. a)  Grant application as per the format indicated in the Annex #1  (available in Georgian)(hard copy and an electronic version (CD));
2. b)  An extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-commercial Legal Entities produced after the grant competition announcement (May 31, 2017) evidencing that the NGO does not have the following obligations: attachment/injunction, tax lien, registry of creditors (hard copy);
3. c) a founding document (statute, charter, etc.) verified according to Georgia legislation (hard copy).
NGO bid documentation is evaluated, decision on funding/refusal to fund an NGO is taken by a grant competition committee, formed according to the Rule on the Awarding a Grant, in absentia of a representative of an NGO submitting the bid documentation.
Grant project applications will be evaluated by grant competition committee members based on the criteria set forth in the proposals evaluation sheet (See Annex #2 available in Georgian).
Publicity of Grant Competition results:
Bidders will be informed about competition results via e-mail notives. Information about NGOs funded based on the grant competition committee decision will also be posted to the CEC and the Training Center websites: www.cesko.ge; www.electionreforms.ge
• Competition announcement: May 31, 2017;
• Deadline for the submission of competition documentation: June 1 through June 14, 2017 (except for weekends), from 10:00 am to 6:00 pm, to the address: CEC Building, 5th Floor, 13th Km, D. Aghmashenebeli Alley, Tbilisi;
• Informational meetings about the rule of submission of competition documentation will be held on June 6 and 7, 2016, at 2:00 pm, at the CEC Building, 5th Floor, 13th km, D. Aghmashenebeli Alley, Tbilisi.