საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა II ეტაპის ტრენინგების სტატისტიკა 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
13.10.2017
მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოსა და თვითმმართველი ქალაქის/თემის მერის  2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნებისთვის შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად 30 სექტემბრიდან 11 ოქტომბრის ჩათვლით განხორციელდა საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების II ეტაპი, რომელიც დაეთმო საოლქო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას. ტრენინგებზე განხილულ იქნა საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღეს, მათ შორის:
• კენჭისყრის პროცესი (მათ შორის, შშმ ამომრჩევლების საარჩევნო პროცესში ჩართულობის ხელშეწყობის პოლიტიკა);
• საარჩევნო დოკუმენტაციის გადაცემა საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის;
საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებს მიეცათ საინფორმაციო ხასიათის ინსტრუქტაჟი, რომლებიც საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერებთან ერთად, ტრენინგის ფორმატში, უზრუნველყოფენ საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის დღის ეპიზოდური ინსცენირების ჩატარებას (ეპიზოდური ინსცენირება ითვალისწინებს კენჭისყრის დღის დილის 07:00 საათიდან - 08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურებისა და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის პრაქტიკული სავარჯიშოს შესრულებას).
ტრენინგი გაიარა 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის 870 წევრმა, მათ შორის კაცი - 313, ქალი - 557. დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე.

In accordance with the training conception, elaborated for October 21, 2017 Municipal Elections, 2nd stage of the trainings for the DECs members were conducted from September 30 to October 11, 2017, which was devoted to the training of full composition of DECs. Activities of PECs on the polling day were discussed, among them:
• opening of polling stations and procedures prior to polling;
• the voting process (among them, policy of promoting the engagement of persons with disabilities in the election process);
• closing the polling station, summarizing polling results;
• delivery of electoral documentation to DECs;
• Security of elections.
In the format of training, commission members received instructions about conducting episodic staging of the polling day at election precincts, alongside with the EA trainers (episodic staging envisages practical exercise of procedures to be performed from 7:00 am on the polling day until 8:00 pm, and drawing up a summary protocol of voting results).
In total, 870 members of 73 DECs participated in the training, among them, man - 313  and women - 557.