საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები საქართველოს პარლამენტის 2019 წლის 19 მაისის შუალედური არჩევნების მეორე ტურისთვის
საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნების მეორე ტურისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2019 წლის 3-5 ივნისს განხორციელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სწავლებას.
პროფილური სასწავლო პროგრამის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდება საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების უფლებამოსილებებზე (საორგანიზაციო, საზედამხედველო და რეაგირებითი) კენჭისყრის დღეს საარჩევნო ოპერაციების მართვის პროცესში, მათ შორის განხილულ იქნება:
• საარჩევნო უბნის გახსნა და კენჭისყრის პროცესის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები;
• კენჭისყრის პროცესში პროცედურული რისკების იდენტიფიცირება და რეაგირება;
• კენჭისყრის შედეგების შეჯამება საუბნო საარჩევნო კომისიაში და კენჭისყრის შემაჯამებელი ოქმის შევსების ინსტრუქცია;
• საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის წესი;
• საარჩევნო უბანში ფოტო-ვიდეოგადაღების რეგულაციები და არჩევნების უსაფრთხოების საკითხები;
• კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნის წარმოება.
საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგი ჩატარდება კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით.
ტრენინგების ჩატარებას სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები უზრუნველყოფენ. I ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

On June 3-5, 2019, 1st stage trainings for PEC members will be held according to the trainings concept (available in Georgian) developed by the Training Center for the Second Round of the Parliamentary By - Elections. The training will be delivered to PEC leadership.
The areas covered during the profile training program are powers of PEC leadership (organization, supervision and response) in the process of managing electoral operations on the voting day, including:
• opening polling station and procedures prior to the launch of the voting process;
• identifying procedural risks during the voting process and taking response measures;
• summarizing polling results at PECs and instructions for completing voting results summary protocol;
• the sealing of electoral documentation;
• regulations concerning photo and video shooting at PECs and electoral security;
• voting day applications/complaints;
• keeping voting day records book.
To promote enhanced procedural knowledge of PEC leadership, the training will be delivered using a combined methodology.
Training Center representatives will conduct trainings. Follow the Link (available in Georgian) for the schedules of 1st stage trainings. Information about any changes in the schedule will be updated immediately.