საორიენტაციო სასწავლო პროგრამა საარჩევნო ადმინისტრაციის თანამშრომლებისთვის
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2020-2023 წლების სტრატეგიული გეგმის შესაბამისად საარჩევნო ადმინისტრაციის თანამშრომელთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, სწავლების ცენტრმა, ცესკოს ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტთან თანამშრომლობით, განახორციელა საორიენტაციო სასწავლო პროგრამა „არჩევნების მიმოხილვა - ზოგადი სასწავლო კურსი“ საარჩევნო ადმინისტრაციის ახალი თანამშრომლებისთვის.
მიმდინარე წლის 22 თებერვალს ონლაინ ფორმატში გამართულ ტრენინგში მონაწილეობა მიიღო 21 საოლქო საარჩევნო კომისიის 24-მა ახალარჩეულმა წევრმა (15 ქალი, 9 კაცი).
სასწავლო კურსის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ შემდეგ ძირითად საკითხებს: არჩევნების ისტორიული ექსკურსი და არჩევითი სახელმწიფო ორგანოები საქართველოში;  დემოკრატიული არჩევნების სახელმძღვანელო პრინციპები და საკანონმდებლო ჩარჩო; საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრუქტურა, საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენცია და რეგლამენტით განსაზღვრული მუშაობის წესი (ზოგადი მიმოხილვა); შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული სამართლებრივი საკითხები.
საორიენტაციო სასწავლო პროგრამა საარჩევნო ადმინისტრაციაში ახლად დანიშნული/არჩეული თანამშრომლებისთვის (ცესკოს აპარატის თანამშრომელი, საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი, სტაჟიორი) ხორციელდება ეტაპობრივად, საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად.

In accordance with the strategic plan of Election Administration 2020 – 2023, Training Centre, in cooperation with the CEC Human Resources Department, implemented an orientation training program “Overview of Elections – General Training Course” for new employees of the election administration. The aim of the course is to promote the continuous professional development of the election administration staff.
24 newly elected members (women – 15, men - 9) of 21 DECs took part in the training held in online format on February 22.
As part of the program, the participants were acquainted with the following topics: historical overview of elections and elective state bodies in Georgia, guiding principles for democratic elections and legal framework; the structure of the Election Administration; competences of DECs and rules of operation defined by the regulations (general overview); legal issues related to labor relations.
An orientation training program for newly appointed/elected staff (CEC staff member, District Election Commission member, intern) is implemented in stages, in accordance with the 2021 action plan of the Election Administration of Georgia.