ცესკო და სწავლების ცენტრი, 2021 წლის 15 მარტიდან 8 აპრილის ჩათვლით პერიოდში, საჯარო სკოლებში განახორციელებს საინფორმაციო-სასწავლო კურსს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“. აღნიშნული პროგრამა XI-XII კლასის მოსწავლეების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებისა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, საჯარო სკოლების მოსწავლეები ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეისწავლიან, როგორიცაა:
• არჩევნების ისტორიული ექსკურსი და თანამედროვეობა;
• დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების პრინციპები და საერთაშორისო სტანდარტები;
• გენდერული თანასწორობა საარჩევნო პროცესში;
• საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის როლი არჩევნების ორგანიზებისა და მართვის პროცესში (მათ შორის, ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული თანამედროვე საარჩევნო სერვისები);
• ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობა დემოკრატიულ არჩევნებში;
• არჩევნებში ჩართული მხარეების უფლებრივი მდგომარეობა საარჩევნო პროცესში და მათი საქმიანობის განხორციელების სახელმძღვანელო პრინციპები არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარების უზრუნველსაყოფად;
• პანდემიის პირობებში არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარებასთან დაკავშირებული რეგულაციები;
• ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ხმის მიცემა და დათვლა (საერთაშორისო პრაქტიკისა და საქართველოს გამოცდილების გაზიარება).
პანდემიური მდგომარეობიდან გამომდინარე ქვეყანაში მოქმედი სახელმწიფო საგანმანათლებლო პოლიტიკის შესაბამისად, მიმდინარე წელს ზემოაღნიშნული საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი ხორციელდება ორი ფორმით:
• 204 საჯარო სკოლაში კურსი წარიმართება ადგილზე, პირისპირ ტრენინგის ფორმით იმ მოსწავლეებისთვის, ვინც სწავლების პროცესს აგრძელებს საკლასო ოთახებში - კურსის ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული საარჩევნო ადმინისტრაციის 102 ტრენერი;
• 40 საჯარო სკოლაში კურსი წარიმართება ონლაინ ფორმატში იმ მოსწავლეებისთვის, ვინც სწავლების პროცესს აგრძელებს დისტანციურად - კურსს განახორციელებენ სწავლების ცენტრის თანამშრომლები.
საჯარო სკოლებში მიმდინარე პროგრამა პრაქტიკული სწავლების ფორმატში ასევე ითვალისწინებს დებატების მოწყობას, ახალგაზრდებისთვის დებატების კულტურის განვითარების ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად და ხმის მიცემის იმიტირებული პროცესის ჩატარებას მოსწავლეების მონაწილეობით.
პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან თანამშრომლობით 2015 წლიდან ხორციელდება. დღემდე მასში მონაწილეობა 494 საჯარო სკოლის 8500-ზე მეტმა ახალგაზრდამ მიიღო. 2021 წელს პროგრამის იმპლემენტაცია გათვალისწინიებულია საქართველოს 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებულ 244 საჯარო სკოლაში.
საჯარო სკოლებში კურსის განხორციელების გრაფიკი იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

Informational-Training Course “Elections and Young Voters” in Public Schools has Launched
The CEC and the Training Centre, will be implementing informational-training course “Elections and Young Voters” in public schools, from March 15 to April 8, 2021. The program is aimed to support enhancing electoral awareness of 11th-12th grade students of public schools and to promote raising their civic responsibility
In accordance with the concept elaborated by the Training Centre, students of public schools will get acquitted to various important issues, such as:
• historical excursus and modernity of elections;
• principles and international standards of conducting democratic elections;
• gender equality in electoral process;
• role of Election Administration of Georgia in organizing and managing elections (including, modern electoral services offered to voters);
• importance of voter’s role in democratic elections;
• legal rights of stakeholders involved in electoral process and main guiding principles of their activities to ensure conducting democratic elections;
• regulations related to conducting elections in safe environment under pandemic;
• voting and counting of votes using electronic technologies (sharing international practices and Georgia’s experience).
In accordance with the state policy on educational process under pandemic, this year, the above-mentioned informational-training project is being implemented using two methods:
• in 204 public schools, the training will be conducted in classes, using face to face training method for those students who continue educational process in classrooms – the course will be implemented by Election Administration’s 102 trainers, trained by the Training Centre;
• in 40 public schools the training course will be conducted using distance training method for those students who continue educational process in distant learning format – the course will be implemented by the Training Centre’s employees.
The practical format of the ongoing program in public schools, also envisages organizing debates to support the development of debate culture among young people and performing mock elections with the participation of students.
The project is being implemented from 2015 in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. As of today, 8500 young people from 494 public schools participated in the project. In 2021, the program will be implemented in 244 public schools throughout 64 municipalities in Georgia.
For the detailed schedule  of course implementation in public schools please follow the link (available in Georgian). All changes will be reflected immediately to the schedule.