საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების III ეტაპი
ცესკოს სწავლების ცენტრი აგრძელებს საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგებს 2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, III ეტაპი ეთმობა პარტიების მიერ დანიშნული საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების სწავლებას.
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის წილისყრით მინიჭებული ფუნქციების შესრულება, ამომრჩევლებისთვის ხმის მიცემის პროცესში ეპიდემიოლოგიური პროტოკოლის დაცვით მომსახურების უზრუნველსაყოფად (ტრენინგის სამიზნე ჯგუფის გათვალისწინებით, საკანონმდებლო სიახლეების შესაბამისად ყურადღება გამახვილდება ნაკადის მომწესრიგებელი, საარჩევნო ყუთის ზედამხედველი, გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრების ფუნქციაზე)
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრისთვის წილისყრით მინიჭებული სხვა ფუნქციის მიმოხილვა (რეგისტრატორი კომისიის წევრი)
• ხმის დათვლის პროცესი (მათ შორის, საარჩევნო ბიულეტენების ბათილობის საფუძვლები; ხმის დათვლის პროცესის ვიდეოფიქსაციის წესი; საუბნო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმთან მიმართებით კომისიის წევრთა ვალდებულებები)
ტრენინგი პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით წარიმართება, გათვალისწინებულია კენჭისყრის პროცესის ეპიზოდური ინსცენირების ჩატარება და სხვა თემატური სავარჯიშოების შესრულება.
სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით მიმდინარეობს. ტრენინგების ჩატარების ადგილებზე მონაწილეებისთვის უზრუნველყოფილია სწრაფი ტესტის ჩატარება.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები III ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ 7 - 10 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა II ეტაპის ტრენინგები 2021 წლის 4 - 6 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა, მასში მონაწილეობა მიიღო 3633 საუბნო საარჩევნო კომისიის 12 802 წევრმა (შენიშვნა: მონაცემებში არ არის შეყვანილი N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში შემავალი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა (საპილოტე პროექტის ფარგლებში მონაცემი ცალკე მუშავდება)). დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე

III Stage Training for the Members of Precinct Election Commissions
The CEC Training Center continues trainings for the members of Precinct Election Commissions for October 2, 2021 Municipal Elections.
In accordance with the training concept of PEC members, III stage is dedicated to the training of PEC members appointed by the parties.
• performing the functions assigned by casting of lots to the members of the PEC on the polling day, in order to provide services for voters during the voting process in compliance with the epidemiological protocol (taking into consideration the training target group, in accordance with the legislative innovations, the focus will be on the functions of flow regulator, supervisor of ballot box and transporter of mobile ballot box)
• overview of function assigned by casting of lots to PEC member on the polling day (registrar)
• vote counting process (including the grounds for invalidity of ballot papers; video recording of the vote counting process; obligations of the PEC members regarding the summary protocol of the voting results of PEC)
The training will be based on practical training, it is provided to conduct episodic staging of polling process and perform other thematic exercises.
The training process is being held in compliance with all recommendations related to the pandemic. Rapid testing is provided for participants at the training venues.
The trainers re-trained by the Training Centre will provide II stage trainings through the period of September 7 - 10. The schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.
II stage trainings for PEC members were conducted through the period of September 4 - 6, 2021. 38 481 members of 3633 PECs participated in it (Note: The data does not include statistics on the attendance of the PECs members in N4 Krtsanisi DEC (data will be processed separately within the pilot project)). Detailed statistic is available at the link.