საინფორმაციო შეხვედრა რეგიონული მედია საშუალებების წარმომადგენლებთან
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა რეგიონული მედია საშუალებების წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართა. ღონისძიება სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნა, რომელმაც 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების გამჭვირვალედ წარმართვის, ასევე სიძულვილის ენისგან თავისუფალი, უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად მედიის როლის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
შეხვედრის ფარგლებში სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა მონაწილეებთან ერთად განიხილეს საკანონმდებლო სიახლეები და შემდეგი ძირითადი საკითხები:
• მედიის როლი და უფლებრივი მდგომარეობა კენჭისყრის პროცესში;
• კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში ფოტო/ვიდეო გადაღების რეგულაციები (მათ შორის, რეგულაციები ხმის მიცემის პროცესში ფარულობისა და კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობისას ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველსაყოფად);
• მედიის და სხვა ჩართული მხარეების როლი უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად;
• სიძულვილის ენასთან ბრძოლა საარჩევნო პროცესში და მედიის როლის მნიშვნელობა;
• პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებული რეგულაციები;
• სტაციონარულ სამკურნალო დაწესებულებებსა და იზოლაციაში (კარანტინი, თვითიზოლაცია) მყოფი ამომრჩევლების მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებში მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად საარჩევნო უბანების შექმნა, ამ უბნებზე დამკვირვებლის/საარჩევნო სუბიექტების/პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებების წარმომადგენლების დანიშვნა/აკრედიტაცია და მათი უფლებრივი მდგომარეობა;
• სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციურ დაწესებულებებში საარჩევნო უბნების შექმნა, ამ უბნებზე დამკვირვებლის/საარჩევნო სუბიექტების/პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებების  წარმომადგენლების დანიშვნა/აკრედიტაცია და მათი უფლებრივი მდგომარეობა.
მონაწილეებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია 2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში გათვალისწინებული  საპილოტე პროექტის ფარგლებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების წესსა და პროცედურულ სიახლეებთან მიმართებით.
საინფორმაციო შეხვედრა 2021 წლის 13 სექტემბერს დისტანციურად ჩატარდა, რომელშიც მონაწილობა ტელე/რადიო მაუწყებლების, ბეჭდური და ონლაინ მედიის 26-მა წარმომადგენელმა მიიღო (მათ შორის ქალი - 21  და კაცი - 5).

Informational Meeting with the Representatives of Regional Media
The CEC and the Training Centre held an informational meeting with the representatives of regional media. Natia Zaalishvili, the Training Centre director opened the event and emphasized the importance of the media’s role in ensuring transparency, hate-speech free and safe electoral environment for October 2, 2021 elections.
Within the meeting the Training Centre’s representatives together with the participants discussed recent legal amendments and following main issues:
• rights and role of media in polling process;
• regulations related to photo/video shooting at polling station on polling day (including, regulations on ensuring secrecy of vote and protecting voters personal data during the polling process);
• role of media and other stakeholders in ensuring safe electoral environment;
• countering hate-speech in electoral process and the importance of media’s role;
• regulations related to conducting elections under pandemic;
• establishing election precincts to ensure voters’-temporarily residing in stationary medical facilities and isolation (quarantine, self-isolation) - participation in October 2, 2021 municipal elections. Rules of appointing/providing relevant accreditation to the representatives of observer organizations/electoral subjects/media and their legal rights on such precincts.
• establishing election precincts in special penitentiary facilities. Rules of appointing/providing relevant accreditation to the representatives of observer organizations/electoral subjects/media and their legal rights on such precincts.
The meeting participants were also provided with the information about the rules of using electronic technologies and relevant procedural amendments within the pilot project  to be implemented in N4 Krtsanisi electoral district for October 2, 2021 Municipal Elections.
Informational meeting was held in online format on September 13, 2021 and was attended by 26 representatives (among them, woman – 21 and man – 5) from TV/radio broadcasters, press and online media.