N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში ტექნოლოგიების გამოყენებით საპილოტე პროექტის განსახორციელებლად საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა გადამზადება იწყება
13.09.2021
2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურა საპილოტე პროექტის ფარგლებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით განხორციელდება. აღნიშნულ საკითხებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები სპეციალურ ტრენინგებს გაივლიან, სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად.
სასწავლო პროგრამას საუბნო საარჩევნო კომისიებს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები, 2021 წლის 14-27 სექტემბრის პერიოდში, ჩაუტარებენ. ტრენერებთან სამუშაო შეხედრა 13 სექტემბერს გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც ცესკოს წევრმა დიმიტრი ჯავახაძემ საპილოტე პროექტისთვის ცესკოს მიერ მიღებულ პროცედურულ სიახლეებზე ისაუბრა; სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა კი მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროფესიული გადამზადების მიზნით შემუშავებული სასწავლო პროგრამის ძირითადი ასპექტებისა და სატრენინგო სისტემის შესახებ, რომლის მიხედვით გათვალისწინებულია საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების გადამზადება ორ ეტაპად, ხოლო კომისიების სრული შემადგენლობის ტრენინგს ერთი ეტაპი დაეთმობა.
პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით კომისიების წევრები გაეცნობიან ხმის მთვლელი სპეციალური აპარატის ფუნქციონირების წესსა და კენჭისყრის დღეს განსახორციელებელ საქმიანობას. სატრენინგო პროცესში ასევე ჩაერთვებიან წარმომადგენლები კომპანია „სმარტმატიკიდან“, რომელიც N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში განსახორციელებელი საპილოტე პროექტისთვის უზრუნველყოფს საარჩევნო უბნების აღჭურვას ხმის დათვლის სპეციალური აპარატებით.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს გადაეცემათ საპილოტე პროექტისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სახელმძღვანელო ინსტრუქცია. ამომრჩეველთა ინფორმირების მიზნებისთვის საარჩევნო უბნებზე განთავსდება ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული საინფორმაციო პოსტერები, რომელიც ტექნოლოგიების გამოყენებით კენჭისყრის პროცესის წარმართვას ასახავს.
ტრენინგები პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

In accordance with the pilot project for October 2, 2021 Municipal Elections, several electoral procedures in N4 Krtsanisi electoral district will be implemented using electronic technologies. In this regard, the relevant PEC members will undergo specialised trainings, in accordance with the training concept elaborated by the Training Centre.
The trainers, trained by the Training Centre, will implement the educational program for the relevant PEC members during the period of 14-27 September, 2021. The working meeting with trainers was held on Septembers 13; Dimitri Javakhadze, the member of the CEC, discussed procedural amendments adopted by the CEC for the pilot project; Natia Zaalishvili, the Training Centre Director provided the meeting participants with the information regarding main aspects and the system of the training program intended for PEC members trainings, within which the PECs head officials will undergo two stages of trainings and one particular stage will be intended for the full composition of the PEC.
Based on practical learning, the PEC members will get introduced to the operation rules of vote-counting machine and activities to be implemented on polling day. The representatives of “Smartmatic” Co., who will equip the polling stations in N4 Krtsanisi electoral district with vote-counting machines, will also engage in the training process.
Relevant guidelines (available in Georgian) for the pilot project, elaborated by the Training Centre, will be handed to the PEC members. In order to inform voters on the pilot project, informational posters, designed by the CEC and the Training Centre, will be posted on the polling stations, showing the polling process while using technologies.
The trainings will be conducted in regard with all recommendations related to the pandemic. For the detailed schedule visit the following link (available in Georgian). All of the updates to the schedule will be published immediately.