„დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ - ახალი სასწავლო პროგრამა საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისთვის
11.05.2022
საარჩევნო ადმინისტრაცია საარჩევნო კულტურის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით აგრძელებს საინფორმაციო-სასწავლო კამპანიის განხორციელებას. სწორედ ამ კამპანიის ფარგლებში, ცესკომ და სწავლების ცენტრმა,  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ახალ საგანმანათლებლო პროექტს ჩაუყარა საფუძველი.
პროექტის მიზანია ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს განვითარების ხელშეწყობა და ამ მიმართებით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში განლაგებულ საჯარო სკოლებში საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კომპონენტის გაძლიერება დემოკრატიული არჩევნების არსისა და არჩევნებში მოქალაქის ჩართულობის მნიშვნელობის საკითხებზე.
ინიცირებული საპილოტე პროექტის შესაბამისად, 2022 წლის 10 და 11 მაისს, ცესკოს და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი პირები ქვემო ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებს შეხვდნენ. ცესკოს თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ გიორგი შარაბიძემ დეტალურად ისაუბრეს ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაში არჩევნებისა და საარჩევნო პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის როლზე. სამინისტროს სკოლამდელი და ზოგადი განათლების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა ლალი კალანდაძემ, ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ცესკოს სწავლების ცენტრის ექსპერტული გამოცდილების ფარგლებში საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების მასწავლებლების გადამზადების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო პედაგოგების გადამზადებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამის კონცეფცია, რომელიც ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს მოიცავს, როგორიცაა: ადამიანის უფლებების და თავისუფლებების ზოგადი მიმოხილვა; მოქალაქის საარჩევნო უფლების მნიშვნელობა და ადგილი პოლიტიკურ უფლებათა სპექტრში; დემოკრატიული არჩევნების არსი და არჩევითი სახელმწიფო ორგანოები საქართველოში; საქართველოს არჩევნების ისტორიის ექსკურსი და თანამედროვე საარჩევნო გარემო (განიხილება საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული თანამედროვე საარჩევნო სერვისები, მათ შორის, ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს განმტკიცების მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები).
10-11 მაისს სწავლების ცენტრმა სასწავლო პროგრამა „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ დისტანციურ ფორმატში ჩაატარა, მასში მონაწილეობა საბაზო და საშუალო საფეხურის 51 პედაგოგმა მიიღო (I ნაკადი: 25 მასწავლებელი აზერბაიჯანული სექტორიდან; II ნაკადი: 26 მასწავლებელი სომხური სექტორიდან). გადამზადებული სამოქალაქო განათლების მასწავლებლები მუშაობას გააგრძელებენ შესაბამისი სკოლის მოსწავლეებთან და სასკოლო თემის წარმომადგენლებთან.
საპილოტე რეჟიმში პროექტი მიმდინარე წელს რვა მუნიციპალიტეტში (ახალქალაქი, ახალციხე, ნინოწმინდა, ბოლნისი, გარდაბანი, დმანისი, მარნეული, წალკა) განლაგებულ 25 საჯარო სკოლაში განხორციელდება.

In order to promote the development of electoral culture, Election Administration continues the informational-training campaign. Within the framework of this campaign, the CEC and the Training Center, in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia, launched a new educational project.
The aim of the project is to promote the development of inclusive election environment and in this regard, strengthen the information-educational component on the issues of the essence of democratic elections and the importance of citizen participation in elections in public schools located in regions densely populated by ethnic minorities.
According to the pilot project, on May 10 and 11, 2022, the heads of the CEC and the Training Center met with the civil education teachers of Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti public schools. CEC Chairperson Giorgi Kalandarishvili and CEC Deputy Chairman Giorgi Sharabidze discussed in detail the role of elections in the democratic development of the state and the importance of involvement of youth in the electoral process. Head of the Department of Preschool and General Education Development of the Ministry Lali Kalandadze briefed about the importance of the re-training of civic education teachers of public schools in order to promote the electoral awareness of youth within the expert experience of the CEC Training Center.
Training Centre Director Natia Zaalishvili introduced the participants the training program concept elaborated by the training Centre for the re-training of teachers, which covers important issues such as: the importance and place of the citizen's suffrage in the spectrum of political rights; the essence of democratic elections and elected state bodies in Georgia; Georgian election history excurse and modern election environment (modern election services offered to voters by the election administration are considered, including steps taken to strengthen the inclusive election environment)
On May 10 – 11 Training Centre hold the training program “Democratic Elections and Electoral Environment” in remote format. 51 teachers of basic and intermediate level participated in it (I stream: 25 teachers from Azerbaijani sector; II stream: 26 teachers from Armenian sector). Re-trained civic education teachers will continue to work with the relevant school students and school community representatives.
Current year pilot project will be implemented in 25 public schools located in 8 municipalities (Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Ninotsminda, Bolnisi, Gardabani, Dmanisi, Marneuli, Tsalka).