“საარჩევნო ციკლის მართვა - დაგეგმარება, ანგარიშგება, მონიტორინგი და შეფასება” - ტრენინგი საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეებისთვის
03.06.2022
საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა ტრენინგი: „საარჩევნო ციკლის მართვა - დაგეგმარება, ანგარიშგება, მონიტორინგი და შეფასება“ გაიარეს.
ტრენინგი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა და ევროპის საბჭოს არჩევნებისა და თანამონაწილეობითი დემოკრატიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე ფრანკ დეშლერმა გახსნეს და საარჩევნო პროცესების გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად ეფექტიანი დაგეგმარების, ანგარიშგების, მონიტორინგის და შეფასების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ორი დღის განმავლობაში ტრენინგის მონაწილეებმა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე იმუშავეს, როგორიცაა სტრატეგიული დაგეგმარება - SWOT და GAP ანალიზი, 2023-2025 წლების ლოგიკური ჩარჩოს შემუშავება, რისკები და კრიტიკული დაშვებები 2023-2025 წლებისათვის. ტრენინგი ასევე მოიცავდა შემდეგ საკითხებს: „მონიტორინგი და შეფასება - SMART ინდიკატორები“ და „ანგარიშგების სტანდარტები“.
ღონისძიება 1-2 ივნისს, ევროპის საბჭოს პროექტის „საარჩევნო პრაქტიკისა და პროცესის გამჭვირვალობის, ინკლუზიურობისა და სანდოობის მხარდაჭერა საქართველოში“ მხარდაჭერით გაიმართა. ტრენინგში ცესკოს სტრუქტურული ერთეულებისა და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი პირები, ასევე საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეები მონაწილეობდნენ.

Representatives of the Election Administration (EA) received training on "Election Cycle Management - Planning, Reporting, Monitoring, and Evaluation."
Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission (CEC) of Georgia, along with Frank Deschler, Deputy Head of the Council of Europe (CoE) Department for Elections and Participatory Democracy delivered opening remarks at the training. They spoke about the importance of effective planning, reporting, monitoring, and evaluation to ensure transparency in the election process.
For two days, the training participants worked on important issues such as strategic planning - SWOT and GAP analysis, development of the 2023-2025 logical framework, risks, and critical assumptions for 2023-2025. The training also covered the following topics: “monitoring and evaluation - SMART indicators” and “reporting standards”.
The event was held in June1-2, with the support of the Council of Europe (CoE) project "Support to Transparency, Inclusion, and Credibility of Election Practices and Processes in Georgia". The training was attended by heads of the CEC structural units and the CEC Center for Electoral Systems Development, Reforms, and Training, as well as the chairpersons of the District Election Commissions.