საარჩევნო სამართლის საავტორო პროგრამა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებისთვის - 2021- 2022 წელი (გაზაფხულის სემესტრი) - სტატისტიკა 2022
22.07.2022
სასწავლო მოდულები: არჩევნების ცნება, არჩევნების სახეები და პერიოდულობა; საარჩევნო სისტემები, საქართველოს საარჩევნო სამართლის წყაროები და პრინციპები; საარჩევნო პროცესი და საარჩევნო პროცესის მართვის ორგანო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უფლებამოსილებები და მუშაობის წესი; არჩევნებში ჩართული მხარეები; ამომრჩეველთა რეგისტრაცია; წინასაარჩევნო კამპანია (აგიტაცია); წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების საინფორმაციო უზრუნველყოფა; არჩევნების დაფინანსება; კენჭისყრის დრო და ადგილი; საარჩევნო უბნის გახსნა, კენჭისყრის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები; კენჭისყრის პროცესი; საარჩევნო უბნის დახურვა, კენჭისყრის შედეგების შეჯამება; კენჭისყრისა და არჩევნების შედეგების შეჯამება/დადგენა; საარჩევნო დავები; საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები; საქართველოს პარლამენტის არჩევნები; აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები; თვითმმართველი თემებისა და თვითმმართველი ქალაქების წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოს არჩევნები; თვითმმართველი ქალაქის მერის (თვითმმართველი თემის გამგებლის) არჩევნები; რეფერენდუმი, პლებისციტი. იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტების მონაწილეობით  უნივერსიტეტებში გაიმართა მოდელირებული სასამართლო პროცესები.
განხორციელების პერიოდი: 14 მარტი, 2022 წელი  - 20 ივლისი, 2022 წელი
მონაწილეთა სტატისტიკა: სასწავლო კურსი გაიარა და სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო 9 პარტნიორი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების 399 სტუდენტმა, მათ შორის ქალი - 252; კაცი - 147.

Goal: enhancing necessary professional knowledge of partner university students in election law, developing their practical skills and civic awarenes
Target group: bachelor students of law, political and social sciences faculty and journalism faculty, from partner teaching universities
Teaching modules: the concept of elections, types and periodicity of elections; electoral systems, Georgia’s election law sources and principles; electoral process and the institution in charge of the electoral process management; powers and rule of operation of the Election Administration of Georgia; electoral stakeholders; voter registration; pre-election campaign (agitation); legal support to holding pre-election campaign; funding elections; voting time and place; opening a polling station, procedures prior to polling; the voting process; closing a polling station; summarizing polling results; summarizing/determining polling and election results; electoral disputes; the president of Georgia elections. The Parliament of Georgia elections; local self-government and representative body-city assembly elections; self-governing city mayor (self-governing community executive officer) elections; referendum, plebiscite. With participation of the students of law faculty in 6 universities simulated trials were held.
Impelementation period: March 14, 2022 – July 20, 2022
Attendance statistics: 399 students from 9 partner universities took the academic course and participated in the training, including 252 - female; 147 - male.