საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია დასრულდა. სარეგისტრაციო პროცესი 2022 წლის პირველი სექტემბრიდან 8 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა, როგორც დისტანციურად (ელექტრონული ფორმით), ისე სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრში (სწავლების ცენტრი) მოქალაქეთა მომსახურების მიზნებისთვის შექმნილი სამდივნოს მეშვეობით. მონაცემების მიხედვით გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რაოდენობამ შეადგინა - 1033 (ქალი - 767; კაცი - 266).
სიახლის სახით სწავლების ცენტრმა სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარების მსურველებს შესთავაზა შესაძლებლობა, სასერტიფიკაციო გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი სასწავლო კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. გამოცდაზე რეგისტრირებულ პირთაგან ამ კურსის გავლაზე თანხმობა 755 მოქალაქემ (73%) დააფიქსირა. სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები შესაბამის სასწავლო პროგრამას, დისტანციურ ფორმატში, მიმდინარე წლის 12 - 16 სექტემბერს ჩაატარებენ.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები 19 სექტემბერს იწყება და 30 სექტემბრის ჩათვლით განხორციელდება მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი N 138 (ცესკოს შენობა). გამოცდის ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრი.

Registration of the applicants for the certification exams of election administration officials was finished. The registration process was carried out through the period of September 1 to September 8, 2022, both remotely (in electronic form) and through the secretariat created for serving citizens at the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center). According to the data, the number of those willing to pass the exam is – 1033 (women – 767; men - 266).
As a novelty, Training Centre has offered citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of election administration officials, which is based on the content of the tests determined by the exam program and practical tasks. Of the persons registered for the exam, 755 citizens (73%) agreed to take this course. Trainers trained by the Training Centre will conduct the relevant training program in remote format on September 12-16 of this year.
Certification exams for election administration officials will start on September 19 and be held until September 30 at the address: Tbilisi, Davit Agmashenebeli alley N 138 (CEC building). The Training Centre will administer the certification exams.