სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედურ არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები გრძელდება (II ეტაპი)
16.09.2022
გრძელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები 2022 წლის პირველი ოქტომბრის სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის, სადაც ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურა საპილოტე პროექტის ფარგლებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით განხორციელდება.
ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, II ეტაპი ეთმობა №64 სენაკის საოლქო საარჩევნო კომისიის სამოქმედო ტერიტორიაზე არსებული 3 საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების (თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი) გადამზადებას.
• კომუნიკაცია-კოორდინაცია საოლქო საარჩევნო კომისიასთან (კენჭისყრის დღისთვის მისაღები საარჩევნო დოკუმენტაცია/ინვენტარი, კენჭისყრის ოთახის მოწყობა);
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო/საზედამხედველო ფუნქციები (საარჩევნო უბნის გახსნის, კენჭისყრის მიმდინარეობის, საარჩევნო უბნის დახურვის და ხმების დათვლა-შეჯამების პროცესში);
• საუბნო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენის ტექნიკა და შემაჯამებელი ოქმის საჯაროობა;
• ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვა; კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში მოქმედი ფოტოვიდეოგადაღების რეგულაციები.
პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები დეტალურად გაეცნობიან კენჭისყრის პროცესში ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატისა და ხმის ელექტრონული მთვლელი აპარატის გამოყენების ტექნიკურ და საორგანიზაციო/პროცედურულ საკითხებს.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერი II ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს 19 სექტემბერს. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პირველი ეტაპის ტრენინგები 2022 წლის 31 აგვისტოს განხორციელდა, მასში მონაწილეობა მიიღო 3 საუბნო საარჩევნო კომისიის 34 წევრმა. დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე.

The trainings for the members of Precinct Election Commissions for October 1, 2022 Sakrebulo By-Elections of Self-Governing Community - Senaki Municipality are underway. Some election procedures will be carried out using electronic technologies within the framework of the pilot project.
In accordance with the training concept elaborated by the CEC Training Center for the PEC members II stage is dedicated to the re-training of 3 PEC head officials (chairperson, deputy chairperson, secretary) operating on the territory of N64 Senaki District Election Commission.
• Communication-coordination with the District Election Commission (election documents /inventory for admission on Election Day; arranging a polling place);
• Organizational /supervisory functions of the head officials of the Precinct Election Commission (in the processes of opening polling station, voting, closing the polling station, counting-summarizing);
• Techniques for drawing up summary protocols of polling results and publicity of the summarizing protocols;
• Protection of voters' personal data; photo-video recording regulations applicable in the polling station on the polling day.
Based on practical teaching, the head officials of the Precinct Election Commissions will get acquainted in detail the technical and organizational/procedural issues of using the voter verification machine and the electronic vote counting machine in the voting process.
The trainer re-trained by the Training Centre will provide II stage training on September 19. The schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.
I stage training for PEC members were conducted on August 31, 2022. 34 members of 3 PECs participated in it Detailed statistic is available at the link.