2022 წლის 19 სექტემბრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები დაიწყო, რომელიც 30 სექტემბრის ჩათვლით განხორციელდება. აღნიშნული გამოცდის ჩასაბარებლად 1033 მოქალაქე დარეგისტრირდა.
თითოეული გამოსაცდელისათვის ელექტრონულ პროგრამაში ავტომატურად, შემთხვევითი შერჩევის მეთოდით შეირჩევა 30 საგამოცდო ტესტი, რომელიც მოიცავს:
სასერტიფიკაციო გამოცდაზე უცვლელად გამოიყენება ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ოფიციალურ ვებ-გვერდებზე გამოქვეყნებული ტესტები (მათემატიკური ტესტების ნაწილში, გამოცდის ჩატარებისას იცვლება მხოლოდ რიცხვითი მონაცემები).
სასერტიფიკაციო გამოცდა ელექტრონული ტესტირების მეთოდით წარიმართება და მისი ხანგრძლივობა 1 საათია. ყოველ საგამოცდო ტესტზე სწორი პასუხი ფასდება 1 ქულით. დადებითი შეფასების მისაღებად გამოსაცდელმა უნდა დააგროვოს 24 ქულა. გამსვლელი ქულის მიღების შემთხვევაში გამოსაცდელს ადგილზე გადაეცემა სერტიფიკატი.
სასერტიფიკაციო გამოცდები ტარდება მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი N138 (ცესკოს ადმინისტრაციული შენობა). გამოსაცდელი სასერტიფიკაციო გამოცდაზე დაიშვება მხოლოდ ერთხელ, სარეგისტრაციო ბარათში მითითებული საგამოცდო თარიღისა და დროის დაცვით (მოქალაქე საგამოცდო ცენტრში უნდა გამოცხადდეს გამოცდის დაწყების დრომდე 10 წუთით ადრე). გამოსაცდელი, რომელიც არ გამოცხადდება გამოცდაზე ან დაგვიანებით გამოცხადდება, მოიხსნება გამოცდიდან.
სასერტიფიკაციო გამოცდების ჩატარებას უზრუნველყოფს სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი.

From September 19, certification of election administration officials has launched, which will be held till September 30, 2022. 1033 citizens registered to take the said exam.
30 tests will be selected automatically in random mode for each participant, among them:
Examination is being conducted via e-testing method and the duration of the exam is 1 hour. The correct answer for each test is evaluated with 1 point. Minimum passing level is 24 points. In case of getting passing score, the examinee will be awarded a certificate on the spot.
Certification exams are held at the following address: Tbilisi, Davit Aghmashenebeli alley N138 (CEC Administrative Buillding). The examinee will be allowed to the certification exam only once, following the date and time indicated on the registration card (it is desirable to be present at the exam centre 10 minutes before the start of the examination). Examinee, who appears at the exam centre in late or does not appear, will be removed from the exam.
Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented at the exam centre by the examinee.