სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2022 წლის 1 ოქტომბრის შუალედური არჩევნებისთვის ჩატარებული საარჩევნო კომისიების წევრთა სატრენინგო ციკლის შეჯამება
30.09.2022
სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2022 წლის 1 ოქტომბრის შუალედური არჩევნებისთვის №64.04 ადგილობრივ მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურა საპილოტე პროექტის ფარგლებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით განხორციელდება. აღნიშნულ საკითხებზე საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებმა სპეციალური ტრენინგები გაიარეს, ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროგრამის შესაბამისად.
ტრენინგების კონცეფციის საფუძველზე, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა გადამზადება პროფილური პროგრამებით განხორციელდა. პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით კომისიების წევრები დეტალურად გაეცნენ კენჭისყრის პროცესში ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატისა და ხმის ელექტრონული მთვლელი აპარატის გამოყენების ტექნიკურ და პროცედურულ საკითხებს. საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელმა პირებმა კი ასევე ინტენსიურად იმუშავეს კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკაზე.
30 აგვისტო-26 სექტემბრის პერიოდში, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები ოთხ ეტაპად განხორციელდა (ჯამურად 8 სატრენინგო სესია). ტრენინგების ჩატარება სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა ტრენერმა უზრუნველყო.
ტრენინგებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა დასწრების მონაცემების მიხედვით სტატისტიკა შემდეგია:
N64.04 სენაკის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში შემავალი 3 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის განკუთვნილ ტრენინგებზე ეტაპების მიხედვით დაესწრო:
I ეტაპი (კომისიის სრული შემადგენლობისთვის) - 34 წევრი (79%)
II ეტაპი (კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის) - 8 წევრი (89%)
III ეტაპი (კომისიის სრული შემადგენლობისთვის) - 33 წევრი (77%)
IV ეტაპი (კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის) - 9 წევრი (100%)
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ინფორმირებისა და მათ მიერ საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვის ხელშეწყობის მიზნებისთვის, სწავლების ცენტრმა, ცესკოსთან თანამშრომლობით, შეიმუშავა სხვადასხვა სახის საინფორმაციო-სასწავლო მასალა, კერძოდ:
საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია
საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარისა და მდივნის სამახსოვრო ინსტრუქცია
ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრის სამახსოვრო ინსტრუქცია
ამომრჩეველთა ნაკადის მომწესრიგებელი კომისიის წევრის სამახსოვრო ინსტრუქცია
საარჩევნო ყუთისა და ხმის ელექტრონული მთვლელი აპარატის ზედამხედველი კომისიის წევრის სამახსოვრო ინსტრუქცია
გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრის სამახსოვრო ინსტრუქცია
საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის ამსახველი პოსტერი
საარჩევნო უბანზე ფოტოვიდეო გადაღების ამსახველი პოსტერი
ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი
2022 წლის 16 სექტემბერს, ცესკოს სწავლების ცენტრმა ინსტრუქტაჟი ჩაუტარა N64 სენაკის საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებს, შეხვედრაზე დეტალურად განიხილეს კომისიის მანდატის ფარგლებში განსახორციელებელი საქმიანობები და კენჭისყრის პროცესში გამოსაყენებელი აპარატების ფუნქციონირების წესი.
საარჩევნო კომისიების წევრთა კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობის მიმართულებით განხორციელებული პროგრამა მიზნად ისახავს 2022 წლის 1 ოქტომბრის შუალედური არჩევნებისთვის საარჩევნო კომისიების მუშაობის ეფექტიანობის ზრდას, ამომრჩევლებისა და ჩართული მხარეებისთვის შესაბამისი სერვისის გაუმჯობესებას.

For the By-Elections of Senaki Municipality Sakrebulo to be held on October 1st, 2022 some election procedures will be implemented using electronic technologies within the framework of the pilot project in the local majoritarian electoral district N64.04. Members of the Precinct Election Commissions underwent special trainings on the mentioned issues, in accordance with the concept developed by the training center.
Due to the concept of trainings, members of Precinct Election Commissions were trained with profile programs. Based on practical training, the members of the commissions were acquainted in detail with the technical and procedural issues of using the voter verification machine and the electronic vote counting machine during the voting process. The heads of the election commissions also worked intensively on the technique of drawing up a summary protocol of the voting results.
Through the period from August 30 to September 26, the trainings for Precinct Election Commissions’ members were carried out in four stages (8 training sessions). A trainer trained by the training center conducted trainings.
According to the attendance data of the members of the Precinct Election Commissions at the trainings, the statistics are as follows:
Members of the 3 Precinct Election Commissions included in the N64.04 Senaki majoritarian electoral district attended the trainings according to the stages:
I stage (for full composition of commission) - 34 members (79%)
II stage (for the head officials of commission) - 8 members (89%)
III stage (for full composition of commission) - 33 members (77%)
IV stage (for the head officials of commission) - 9 members (100%)
Detailed statistic
For the purpose of informing the members of Precinct Election Commissions and promoting their effective management of activities, the Training Centre, in cooperation with the CEC, has developed various informational and educational materials available in Georgian, namely
Guidelines for the Members of District Election Commission
Guidelines for the Members of Precinct Election Commissions
Guidelines for the PEC Chairperson and Secretary
Guidlines for the PEC Member Acting as the Regulating of the Flow of Voters
Guidelines for the PEC Member Acting as a Supervisor of Ballot Box and Vote Counting Electronic Machine
Guidelines for the Member Responsible for Transporting the Mobile Ballot Box
Poster Depicting the Sealing of Election Documentation
Poster Depicting the Photovideo Shooting at the Polling Station
Instruction Poster for Voters
On September 16, the Training Centre conducted an instruction for the N64 Senaki District Election Commission members, at the meeting, the activities to be implemented within the mandate of the commission and the functioning of the machines used in the voting process were discussed in detail.
The program implemented in the direction of promoting the qualification of members of election commissions aims to increase the effectiveness of the work of election commissions for the By-Elections of October 1, 2022, as well as to improve the relevant service for voters and involved parties.