კონკურსი პოტენციური ტრენერების რესურსის გამოსავლენად
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი) აცხადებს შესარჩევ კონკურსს საარჩევნო პროფილით სასწავლო პროგრამების განხორციელების მიზნით პოტენციური ტრენერების რესურსის გამოსავლენად.
ინფორმაცია კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის
• კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია საქართველოს მოქალაქეს, რომელსაც აქვს უმაღლესი განათლება.
კონკურსის მიზნებისთვის სასურველია, აპლიკანტს გააჩნდეს ტრენერად ან/და პედაგოგად მუშაობის გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციაში ან/და საარჩევნო სფეროში მუშაობის სხვა პრაქტიკული გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი, საარჩევნო ადმინისტრაციის სასწავლო პროგრამებში (საარჩევნო განვითარების სკოლა, ახალგაზრდული ბანაკები) მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატი.
• კონკურსში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია ხორციელდება 2023 წლის 20 იანვრიდან 26 იანვრის ჩათვლით პერიოდში. აპლიკანტმა რეგისტრაციისთვის უნდა შეავსოს ელექტრონული განაცხადის ფორმა (იხ. ბმული).
• ელექტრონულ განაცხადს უნდა დაერთოს შემდეგი დოკუმენტაცია:
- უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის (დიპლომის) ასლი;
- პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პირადობის მოწმობა, პასპორტი) ასლი;
- ავტობიოგრაფია (CV).
ელექტრონულ განაცხადს მიზანშეწონილია ასევე დაერთოს დოკუმენტი/დოკუმენტები, რომელიც დაადასტურებს კონკურსის მიზნებისთვის განსაზღვრულ სასურველ მოთხოვნებთან აპლიკანტის შესაბამისობას.
• აპლიკანტმა განაცხადის შესაბამის გრაფაში უნდა მონიშნოს ძირითადი მუნიციპალიტეტი, სადაც, საჭიროების შემთხვევაში, სწავლების ცენტრის შეთავაზების საფუძველზე განახორციელებს ტრენერის საქმიანობას. აპლიკანტს შეუძლია განაცხადში დამატებით მონიშნოს ერთი ან რამდენიმე ალტერნატიული მუნიციპალიტეტი, სადაც, გარდა ძირითადი მუნიციპალიტეტისა, შეძლებს განახორციელოს ტრენერის საქმიანობა სწავლების ცენტრთან თანამშრომლობით.
• აპლიკანტთა შერჩევის პროცესში გათვალისწინებული იქნება განაცხადში მითითებული მუნიციპალიტეტი და ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში მუნიციპალიტეტების მიხედვით განსაზღვრული პოტენციურ ტრენერთა რაოდენობის  ფარგლები:
საქართველოს რეგიონები
მუნიციპალიტეტი
პოტენციურ ტრენერთა   რაოდენობის  ფარგლები
(თვითმმართველი ქალაქი/თემი)
დედაქალაქი
კახეთის მხარე
ქვემო ქართლის მხარე
მცხეთა-მთიანეთის მხარე
შიდა ქართლის მხარე
სამცხე-ჯავახეთის მხარე
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთის მხარე
იმერეთის მხარე
გურიის მხარე
სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარე
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა
• აპლიკანტების შერჩევა განხორციელდება ორ ეტაპად. პირველ ეტაპზე კანდიდატურების შერჩევა მოხდება წარდგენილი დოკუმენტაციის შეფასების საფუძველზე. შერჩეულ კანდიდატურებს მეორე ეტაპზე ჩაუტარდებათ ტესტირება და გასაუბრება.
• ტესტირების და გასაუბრების ეტაპი მოიცავს კითხვებს საქართველოს კონსტიტუციიდან, საქართველოს ორგანული კანონიდან „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ და ზოგადი უნარებიდან.
• პროექტის მიზნიდან გამომდინარე, რომელიც ორიენტირებულია საარჩევნო მიმართულებით პოტენციური ტრენერების ახალი რესურსის გამოვლენაზე, შერჩევისას არ განიხილება იმ პირთა დოკუმენტაცია, რომლებიც 2010-2022 წლებში იმყოფებოდნენ შრომით ურთიერთობაში სწავლების ცენტრთან ტრენერის რანგში, ასევე საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოქმედი თანამშრომლების/წევრების დოკუმენტაცია.
• არასრულყოფილად ან/და დაგვიანებით წარმოდგენილი დოკუმენტაცია არ განიხილება.
• ტესტირების და გასაუბრების ეტაპზე გადაყვანილ კანდიდატურებს, ვინც განაცხადში ტრენერის საქმიანობის განხორციელების არეალად ძირითადი მუნიციპალიტეტის სახით მიუთითა:
-  თბილისი, რუსთავი, შიდა ქართლის ან მცხეთა-მთიანეთის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი, გასაუბრება ჩაუტარდება თბილისში;
- ქვემო ქართლის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი (გარდა რუსთავისა), გასაუბრება ჩაუტარდება ბოლნისში;
- კახეთის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი, გასაუბრება ჩაუტარდება თელავში;
- სამცხე-ჯავახეთის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი, გასაუბრება ჩაუტარდება ახალციხეში;
- იმერეთის ან რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი, გასაუბრება ჩაუტარდება ქუთაისში;
- სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი (გარდა ფოთისა), გასაუბრება ჩაუტარდება ზუგდიდი;
- ფოთი, გურიის მხარეში ან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მდებარე მუნიციპალიტეტებიდან ერთ-ერთი, გასაუბრება ჩაუტარდება ბათუმში.
• კონკურსის შედეგების ცნობება, მათ შორის ტესტირების და გასაუბრების ეტაპზე კანდიდატურების მოწვევის დაზუსტებული თარიღი/დრო, ასევე, საჭიროებისამებრ შერჩეულ აპლიკანტებთან შემდგომი კომუნიკაცია განხორციელდება განაცხადში მითითებულ ელექტრონულ მისამართზე შეტყობინებების გაგზავნის ფორმით.
• სწავლების ცენტრის მიერ არ ანაზღაურდება ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებული ხარჯი (გასაუბრების დისლოკაციის მიხედვით აპლიკანტების მგზავრობის ხარჯი).
კონკურსის გრაფიკი:
• სასწავლო პროგრამაში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაციის მიზნით მოთხოვნილი დოკუმენტაციის წარდგენა: 20 - 26 იანვარი, 2023 წელი;
• დოკუმენტაციის განხილვა: 27 იანვარი - 1 თებერვალი, 2023 წელი;
• ტესტირება და გასაუბრება: 7 - 17 თებერვალი, 2023 წელი;
• სასწავლო პროგრამისთვის მონაწილეთა შერჩევის შედეგები: 20 - 21 თებერვალი, 2023 წელი.
ინფორმაცია კონკურსის შედეგად შერჩეული აპლიკანტებისთვის
სწავლების ცენტრი, 2023 წლის 26 თებერვალი - 12 მარტის პერიოდში, კონკურსის შედეგად შერჩეული აპლიკანტებისთვის ჩაატარებს ტრენერის პროფესიული უნარების განვითარებაზე ორიენტირებულ სასწავლო პროგრამას.
სწავლების ცენტრის მიერ პოტენციური ტრენერებისთვის შემუშავებული ოთხდღიანი სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებულია:
• პროფილური სწავლების ბლოკი - დაეთმობა საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის პროცედურების, მათ შორის, ტექნოლოგიების გამოყენებით ხმის მიცემის პროცესის განხორციელების პრაქტიკული ასპექტების განხილვას;
• სპეციალიზებული სწავლების ბლოკი - დაეთმობა ტრენერის უნარ-ჩვევების განვითარებაზე ორიენტირებულ საკითხებს (ტრენინგის დაგეგმვა და სტრუქტურა; ტრენინგის პროგრამის დიზაინი; ტრენინგის ჩატარების მეთოდოლოგია; ტრენინგის შეჯამება/შეფასების მექანიზმები; ტრენერის სახელმძღვანელოს/გზამკვლევის შედგენისა და გამოყენების ტექნიკა; პრეზენტაციის და სხვა პროფესიული უნარ-ჩვევები).
სასწავლო პროგრამის ჩატარება გათვალისწინებულია თბილისში. საჭიროებიდან გამომდინარე, ტრენინგის მონაწილეთათვის უზრუნველყოფილი იქნება საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შენობაში არსებული სასწავლო-საცხოვრებელი კომპლექსით მომსახურება და კვება, სასწავლო პროგრამის განხორციელების მანძილზე. პროექტის ფარგლებში სწავლების ცენტრის მიერ არ ანაზღაურდება ტრენინგის ჩატარების დისლოკაციის მიხედვით მონაწილეების მგზავრობის ხარჯი.
მონაწილეები, რომლებიც წარმატებით გაივლიან სასწავლო პროგრამას, ჩაირიცხებიან საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა რეზერვში. აღნიშნული საკადრო რესურსის გამოყენება, მათი თანხმობის საფუძველზე, სწავლების ცენტრის მიერ შესაძლებელია მოხდეს სხვადასხვა საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამების განსახორციელებლად.

Competition to Identify a Resource of Potential Trainers
LEPL Election for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center) announces a competition to identify the resources of potential trainers for the implementation of electoral profile training programs.
Information for those willing to participate in the competition:
• A citizen of Georgia who has a higher education can participate in the competition.
For the purposes of the competition, it is desirable that the applicant has working experience as a trainer and/or teacher, other practical experience of working in election administration and/or election field, certificate of election administration official, certificate confirming participation in election administration training programs (election development school, youth camps).
• Registration of those willing to participate in the competition is carried out through the period of January 20 - 26, 2023. The applicant must complete an electronic application form for registration (visit the link (available in Georgian))
• The following documents must be attached to the electronic application:
- a copy of the document confirming higher education (diploma);
- copy of identity document (identity card, passport);
- autobiography (CV).
The electronic application should also be accompanied by a document/documents that will confirm the applicant's compliance with the desired requirements defined for the purposes of the competition.
• The applicant must mark the main municipality in the relevant column of the application, where, if necessary, he will carry out the activity of the trainer based on the offer of the Training Centre. The applicant can additionally mark in the application one or more alternative municipalities where, in addition to the main municipality, he will be able to carry out the activities of the trainer in cooperation with the Training Centre.
• In the process of selecting applicants, the municipality specified in the application and the scope of the number of potential trainers determined according to the municipalities in the table below will be taken into account:
Regions of Georgia
Municipality
Scope of the number of potential trainers
(Self-Governing City/Community)
The Capital
Tbilisi
Kakheti
Dedoplistsqaro
Kvemo Kartli
Tetritskharo
Mtskheta-Mtianeti
Shida Kartli
Samtskhe-Javakheti
Akhalkalaki
Ninotsminda
Racha Lechkhumi and Kvemo Svaneti
Imereti
Sachkhere
Tskaltubo
Guria
Samegrelo-Zemo Svaneti
Chkhorotsku
Adjara A/R
• Applicants will be selected in two stages. At the first stage, candidates will be selected based on the evaluation of the submitted documentation. Selected candidates will be tested and interviewed at the second stage.
• The testing and interview stage include questions from the Constitution of Georgia, the Organic Law of Georgia "Election Code of Georgia" and general skills.
• Based on the goal of the project, which is focused on identifying a new resource of potential trainers in the election direction, the documentation of those persons who were in labor relations with the Training Centre in charge of trainer in the years of 2010-2022, as well as the documentation of active employees/members of the Georgian election administration, will not be considered during the selection.
• Documentation submitted incompletely and/or late will not be considered.
• Candidates transferred to the testing and interview stage, who indicated the main municipality as the area of implementation of the trainer's activity in the application:
- from one of the municipalities located in Tbilisi, Rustavi, Shida Kartli or Mtskheta-Mtianeti area, the interview will be conducted in Tbilisi;
- from one of the municipalities located in the Kvemo Kartli area (except Rustavi), the interview will be held in Bolnisi;
- from one of the municipalities located in the Kakheti region, Interview will be held in Telavi;
- from one of the municipalities located in the Samtskhe-Javakheti region, Interview will be held in Akhaltsikhe;
- from one of the municipalities located in Imereti or Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti area, interview will be held in Kutaisi;
- from one of the municipalities located in Samegrelo-Zemo Svaneti region (except Poti), will be interviewed in Zugdidi;
- from one of the municipalities located in Poti and the region of Guria or the territory of the Autonomous Republic of Adjara, will be interviewed in Batumi.
• Notification about the results of the competition, including the specified date/time of inviting candidacies at the testing and interview stage, as well as further communication with the selected applicants as necessary, will be carried out in the form of sending messages to the electronic address specified in the application.
• The Training Centre will not reimburse the cost related to transportation (the travel cost of the applicants depending on the location of the interview).
• Submission of the required documentation for the purpose of registration of those wishing to participate in the training program: January 20 - 26, 2023;
• Review of documentation: January 27 - February 1, 2023;
• Testing and interview: February 7 - 17, 2023;
• Results of the selection of participants for the training program: February 20 - 21, 2023.
Information for applicants selected as a result of the competition
In the period of February 26 - March 12, 2023, the Training Centre will conduct a training program focused on the development of the trainer's professional skills for the applicants selected as a result of the competition.
The four-day training program developed by the Training Centre for potential trainers includes:
• Profile training block - will be devoted to the discussion of the voting procedures at the polling station, including the practical aspects of the implementation of the voting process using technology;
• Block of specialized training - will be devoted to the issues focused on the development of the trainer's skills (planning and structure of the training; training program design; methodology of training; training summary/evaluation mechanisms; Techniques for creating and using a trainer's manual/guide; presentation and other professional skills).
The training program is planned to be held in Tbilisi. Depending on the need, the participants of the training will be provided with services and meals in the training-residential complex in the building of the Central Election Commission of Georgia, during the implementation of the training program. Within the framework of the project, the Training Centre will not reimburse the travel expenses of the participants depending on the location of the training.
The participants who will successfully pass the training program will be enrolled in the reserve of trainers of the election administration. Based on their consent, the mentioned personnel resource can be used by the Training Centre for the implementation of various educational programs.