2023 წლის 29 აპრილის რიგგარეშე და შუალედური არჩევნებისთვის შემუშავებული საინფორმაციო-სასწავლო რესურსები
09.03.2023
2023 წლის 29 აპრილს გასამართი შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის ცესკო და სწავლების ცენტრი სხვადასხვა სახის საინფორმაციო-სასწავლო რესურსს ამზადებს.
საარჩევნო რეფორმის ფარგლებში მიღებულ სიახლეებზე საარჩევნო კომისიების წევრებისა და სხვა ჩართული მხარეების ინფორმირების ხელშეწყობის მიზნით შემუშავდა შესაბამისი სახელმძღვანელო ინსტრუქციები, რომელშიც პროფილურად განხილულია ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით და ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის ჩატარების პროცედურები.
როგორც ცნობილია, ამომრჩეველთა ვერიფიკაციისა და ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის ჩატარება გათვალისწინებულია საქართველოს პარლამენტის და საკრებულოს შუალედურ არჩევნებზე, ასევე მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებზე - 10 საარჩევნო ოლქში შექმნილ 117 საარჩევნო უბანზე. ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე კი კენჭისყრა გაიმართება საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის 4 საარჩევნო ოლქში შექმნილ 47 საარჩევნო უბანზე.
არჩევნების სახეობისა და პროცედურული სპეციფიკის შესაბამისად, ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, ამომრჩევლებისა და საარჩევნო პროცესში ჩართული მხარეებისთვის შემუშავებული საინფორმაციო-საწავლო რესურსი ხელმისაწვდომია ბმულებზე:
• საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია საქართველოს პარლამენტის 2023 წლის 29 აპრილის შუალედური არჩევნებისთვის (მოიცავს ინფორმაციას საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე - როგორც ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით, ისე ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე არჩევნების ჩატარების უზრუნველსაყოფად) GEO;
• საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2023 წლის 29 აპრილის შუალედური და მუნიციპალიტეტის მერის 2023 წლის 29 აპრილის რიგგარეშე არჩევნებისთვის (მოიცავს ინფორმაციას საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე - როგორც ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით, ისე ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე არჩევნების ჩატარების უზრუნველსაყოფად) GEO;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია საქართველოს პარლამენტის და საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის, მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის - 2023 წლის 29 აპრილი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის - 2023 წლის 29 აპრილი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ტარდება ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე) GEO;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის სამახსოვრო ინსტრუქცია (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის სამახსოვრო ინსტრუქცია (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივნის სამახსოვრო ინსტრუქცია (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა ნაკადის მომწესრიგებელი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა ნაკადის მომწესრიგებელი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო საარჩევნო ყუთის, ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატისა და სპეციალური ჩარჩო-კონვერტების ზედამხედველი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო საარჩევნო ყუთისა და სპეციალური კონვერტების ზედამხედველი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრისთვის/სპეცჯგუფის წევრებისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება)
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის ჩასატარებლად) GEO;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის გასაგრძელებლად) GEO;
• ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი (ასახულია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის გაგრძელების პროცესი) GEO;
• ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის ამსახველი პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის ამსახველი პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• ინსტრუქცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილეობის ხელშეწყობისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) GEO;
• ინსტრუქცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილეობის ხელშეწყობისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ტარდება) GEO;
• სასწავლო მოდული საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის არჩევნების უსაფრთხოება GEO;
• საარჩევნო უბანზე ფოტოვიდეოგადაღების წესის ამსახველი პოსტერი GEO.
ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნებისთვის, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით, საკრებულოს შუალედურ არჩევნებზე N41 ახალციხის საარჩევნო ოლქში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, ამომრჩევლებისა და საარჩევნო პროცესში ჩართული მხარეებისთვის მომზადებული საინფორმაციო-სასწავლო რესურსი ითარგმნა ეთნიკური უმცირესობების ენაზე.
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის - 2023 წლის 29 აპრილი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის სამახსოვრო ინსტრუქცია (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა ნაკადის მომწესრიგებელი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• სამახსოვრო საარჩევნო ყუთის, ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატისა და სპეციალური ჩარჩო-კონვერტების ზედამხედველი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• სამახსოვრო გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრისთვის/სპეცჯგუფის წევრებისთვის (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის ჩასატარებლად) ARM;
• სამახსოვრო ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრისთვის (განკუთვნილია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის გასაგრძელებლად) ARM;
• ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;
• ამომრჩევლის სამახსოვრო პოსტერი (ასახულია ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის გაგრძელების პროცესი) ARM;
• საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის ამსახველი პოსტერი (განკუთვნილია იმ საარჩევნო უბნებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ტარდება) ARM;

Informational-Educational Resources Developed for the April 29, 2023 Extraordinary and By-elections
The CEC and the Training Centre are developing various informational-educational resources for the Extraordinary and By-Elections to be held on April 29, 2023.
In order to facilitate the informing of election commissions’ members and other involved parties about the novelties received within the framework of the election reform, appropriate guidelines were developed, where the procedures for holding voting process using electronic technologies and without using electronic technologies are discussed in profile.
As it is known, holding polling process using voter verification machine and special electronic machine for counting votes, is planned for the By-Elections of the Parliament of Georgia and Sakrebulo, as well as Extraordinary Elections of Mayors of Municipalities - at 117 polling stations created in 10 electoral districts. Polling will be held without the use of electronic technologies at 47 polling stations created in 4 election districts for the By-Elections of Georgian Parliament and Extraordinary Elections of Mayors.
According to the type and procedural specifics of the elections, the information and educational resources prepared by the CEC and the Training Centre for District and Precinct Election Commissions, voters and other stakeholders, are available at the following links:
• Guidelines for the members of District Election Commission for the April 29, 2023 By-Elections of Georgian Parliament (includes information on the issues belonging to the competence of the District Election Commission - to ensure the conduct of elections both with the use of electronic machines and without the use of electronic machines) GEO;
• Guidelines for the members of District Election Commission for the April 29, 2023 By-Elections of Municipality Sakrebulo and April 29, 2023 Extraordinary Elections of Municipality Mayors (includes information on the issues belonging to the competence of the District Election Commission - to ensure the conduct of elections both with the use of electronic machines and without the use of electronic machines) GEO;
• Guidelines for the member of Precinct Election Commission for the By-Elections of Georgian Parliament and Sakrebulo, for Extraordinary Elections of Municipalities Mayors – April 23, 2023 (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic machines) GEO;
• Guidelines for the member of Precinct Election Commission for the By-Elections of Georgian Parliament and for Extraordinary Elections of Municipalities Mayors – April 23, 2023 (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic machines) GEO.
• Guideline for PEC Chairperson (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Chairperson (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Secretary (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Member Regulating the Flow of Voters (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Member Regulating the Flow of Voters (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Guideline for the PEC Member Acting as the Supervisor of Ballot Box, Special Electronic Vote Counting Machine and Special Frame-Envelopes (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Guideline for the PEC Member Acting as the Supervisor of Ballot Box and Special Envelopes (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Member Responsible for Transporting the Mobile Ballot Box/for Special Group Members (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Guideline for PEC Member Responsible for Transporting the Mobile Ballot Box (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO)
• Guideline for PEC Member Acting as the Registrar of Voters (intended for voting via using voter verification machine) (GEO);
• Guideline for PEC Member Acting as the Registrar of Voters (designed to continue voting without the use of voter verification machines) (GEO);
• Guideline for PEC Member Acting as the Registrar of Voters (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Poster for Voters (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Poster for Voters (process of continuing voting without the use of voter verification machines is outlined) (GEO);
• Poster for Voters (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Poster Depicting the Rule of Sealing the Election Documentation (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Poster Depicting the Rule of Sealing the Election Documentation (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Instructions to promot the independent participation of voters with disabilities in elections (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) (GEO);
• Instructions to promot the independent participation of voters with disabilities in elections (intended for those polling stations where voting is conducted without using electronic means) (GEO);
• Training Module for PEC Members Security of Elections (GEO);
• Photo-video shooting at the polling station (GEO).
For the purposes of promoting an inclusive electoral environment, in cooperation with International Foundation for Electoral Systems (IFES), informational and educational resources prepared for the Precinct Election Commissions, operating in the N41 Akhaltsikhe District Election Commission, for voters and other stakeholders, was translated into the language of ethnic minorities:
• Guidelines for the member of Precinct Election Commission for the By-Elections of Sakrebulo - April 23, 2023 (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic machines) ARM;
• Guideline for PEC Chairperson (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;
• Guideline for PEC Member Regulating the Flow of Voters (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;
• Guideline for the PEC Member Acting as the Supervisor of Ballot Box, Special Electronic Vote Counting Machine and Special Frame-Envelopes (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;
• Guideline for PEC Member Responsible for Transporting the Mobile Ballot Box/for Special Group Members (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;
• Guideline for PEC Member Acting as the Registrar of Voters (intended for voting via using voter verification machine) ARM;
• Guideline for PEC Member Acting as the Registrar of Voters (designed to continue voting without the use of voter verification machine) ARM;
• Poster for Voters (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;
• Poster for Voters (process of continuing voting without the use of voter verification machines is outlined) ARM;
• Poster Depicting the Rule of Sealing the Election Documentation (intended for those polling stations where voting is conducted using electronic means) ARM;