საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი სპეციალური სიგელით დაჯილდოვდა - 2023
15.03.2023
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI),  2022 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი) ღია საჯარო დაწესებულებად დაასახელა და სპეციალური სიგელით დააჯილდოვა.
საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხის კვლევის მიზნებისთვის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) 374 საჯარო დაწესებულება შეაფასა. შედეგების მიხედვით სწავლების ცენტრმა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი შეფასება მიიღო (მაჩვენებელი - 100%). აღსანიშნავია, რომ სწავლების ცენტრი ამ ჯილდოს მფლობელი უკვე მეშვიდედ გახდა (2011, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020 და 2022 წლები).
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის სიგელი 100%-იანი მაჩვენებლით 9 საჯარო დაწესებულებას გადაეცა (დეტალური ანგარიში წარმოდგენილია ბმულზე).
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგი საქართველოში 2010 წლიდან ხორციელდება. 2022 წელს IDFI-ის მიერ ჩატარებული კვლევა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით განხორციელდა.

According to the results of a survey conducted in 2022, Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) recognized the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Trainng Centre) as an open public institution and awarded with a special Certificate for ensuring full-fledged access to public information.
Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) assessed 374 public institutions for assessing the degree of access to public information in Georgia. The Training Centre received high assessment according to the results (indicator – 100%). It is notable, that the Training Center received this award for the Seventh time (2011, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020 and 2022 years).
9 public institutions with a 100% rate of access to information were awarded with the Certificate (for detailed report follow the link (available in Georgian)).
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been performing the monitoring of access to public information since 2010. The research conducted in 2022 was performed with Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) support.