საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება
აღნიშნული სიახლეს წარმოადგენს და საარჩევნო რეფორმას ეხმიანება, რომლის თანახმად, სერტიფიკატის ფლობა სავალდებულოა საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების ასარჩევად (საქართველოს საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული შემთხვევების გარდა).
2023 წლის 1 სექტემბერს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სასერტიფიკაციო გამოცდები 2023 წლის სექტემბერში და ოქტომბერში გაიმართება. გამოცდაში მონაწილეობის მსურველმა რეგისტრაცია შესაძლებელია გაიაროს და მონაწილეობა მიიღოს  მხოლოდ ერთ სასერტიფიკაციო გამოცდაში - სექტემბერში ან ოქტომბერში.
სერტიფიცირების გამოცდებზე რეგისტრაცია შეუძლია საქართველოს ქმედუნარიან მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან.
სექტემბერში გასამართ გამოცდაზე რეგისტრაცია:
ვისაც სურვილი აქვს, მონაწილეობა მიიღოს სექტემბერში გასამართ გამოცდაში, რეგისტრაციის გავლა შეუძლია დისტანციურად 24 საათიან რეჟიმში, 2 სექტემბრის 10:00 საათიდან 8 სექტემბრის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 2 სექტემბრიდან 8 სექტემბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
გამოცდები 2023 წლის 11 სექტემბრიდან იწყება. მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია 16 მუნიციპალიტეტში მოქმედ ერთ-ერთ საგამოცდო ცენტრში - მცხეთა, ბორჯომი, ახალციხე, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, ქუთაისი, წყალტუბო, ოზურგეთი, ზუგდიდი, სენაკი, ბათუმი, ქობულეთი, ფოთი, შუახევი (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
ოქტომბერში გასამართ გამოცდაზე რეგისტრაცია:
ვისაც სურვილი აქვს, მონაწილეობა მიიღოს ოქტომბერში გასამართ გამოცდაში, რეგისტრაციის გავლა შეუძლია დისტანციურად 24 საათიან  რეჟიმში, 14 ოქტომბრის 10:00 საათიდან 20 ოქტომბრის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 14 ოქტომბრიდან 20 ოქტომბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე).
გამოცდები 2023 წლის 25 ოქტომბრიდან იწყება. მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია 8 მუნიციპალიტეტში მოქმედ ერთ-ერთ საგამოცდო ცენტრში - თბილისი, გორი, გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, ბოლნისი, თეთრიწყარო (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
გამოცდის მიმდინარეობაზე საჯაროობის უზრუნველყოფის მიზნით, გამოცდაზე დამკვირვებლებად დაიშვებიან აკრედიტირებული ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე გასაჯაროვდა 2023 წლის 25 მაისს და დღემდე ხელმისაწვდომია ბმულზე.
2023 წლის 11 სექტემბრიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება

The certification exams of the head officials of the Precinct Election Commission is being held for the first time this year. This is a novelty and echoes the electoral reform, according to which the possession of a certificate is mandatory for electing of the head officials of Precinct Election Commissions (except for the issues stipulated in the Election Code of Georgia)
According to the decision taken at the meeting of the Central Election Commission of Georgia on September 1, 2023, the certification exams for the head officials of the Precinct Election Commission will be held in September and October 2023. A person willing to participate in the exam can register and participate in only one certification exam - in September or October.
Registration for the exam to be held in September:
Those willing to take the exam to be held in September can register remotely, in a 24-hour mode, from September 2, 10:00am through September 8, 24:00pm, 2023, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of September 2 – September 8, from 10:00am to 18:00pm, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian). Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented to the secretariat in order to register.
Exams start from September 11, 2023. A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 16 municipalities – Mtskheta, Borjomi, Akhaltsikhe, Sachkhere, Zestaponi, Baghdati, Tkhibuli, Kutaisi, Tskhaltubo, Ozurgeti, Zugdidi, Senaki, Batumi, Kobuleti, Poti, Shuakhevi (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
Registration for the exam to be held in October:
Those willing to take the exam to be held in October can register remotely, in a 24-hour mode, from October 14, 10:00am through October 20, 24:00pm, 2023, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of October 14 – October 20, from 10:00am to 18:00pm, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian).
Exams start from October 25, 2023. A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 8 municipalities - Tbilisi, Gori, Gurjaani, Sighnagi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskharo (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
The examination tests for the certification of head officials of the Precinct Election Commission were published on the websites of the CEC and the Training Centre on May 25, 2023 and are still available on the link (available in Georgian).
For additional information call: 2 62 21 11 (17)
From September 11, 2023, the certification exams for the head officials of the Precinct Election Commission launches.