2023 წლის 15 სექტემბერს გამოცხადებული საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სასერტიფიკაციო გამოცდა
გამოცდები 2023 წლის 27 სექტემბერიდან 6 ოქტომბრის პერიოდში განხორციელდა. სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტმა, კომპეტენციების შესაბამისად, უზრუნველყო საგამოცდო პროცესის ორგანიზება, კომპიუტერული პროგრამების ფუნქციონირება და გამოცდის ჩატარება. მოქალაქეებს 16 მუნიციპალიტეტში გახსნილი საგამოცდო ცენტრები მოემსახურა.
გამოცდაზე ჯამურად რეგისტრირებული 8124 მოქალაქიდან საგამოცდო ცენტრებში 5861 გამოსაცდელი გამოცხადდა. გამოცდის ჩაბარების შედეგების მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიკატი 5813-მა პირმა მიიღო (ქალი - 4682; კაცი - 1131). საგამოცდო ცენტრების მიხედვით დამუშავებული დეტალური სტატისტიკა ხელმისაწვდომია ბმულზე.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სასერტიფიკაციო გამოცდის მეორე ეტაპის ჩატარება ნოემბერში იგეგმება. აღნიშნულის შესახებ ინფორმაცია წინმსწრებად განთავსდება ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე.

Information about Certification Exams of Precinct Election Commission Members Announced on September 15, 2023
The first stage of the certification exams for the members of Precinct Election Commission (PEC) has been completed.
Exams were held through the period of September 27 – October 6, 2023. LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training and Electoral Information Technology Department of Central Election Commission, according to the competences, ensured the organization of the examination process, operation of computer programs and holding examination. Examination centers (information is available in Georgian) opened in 16 municipalities served the citizens.
Out of a total of 8124 citizens registered for the exam, 5861 examinees appeared in the exam centers. According to the results of passing the exam, 5813 persons received the certificate of PEC members (4682 - women; Man – 1131). Detailed statistics processed according to examination centers are available at the link (information is available in Georgian).
The second stage of the certification exam for PEC members is planned to be held in November. Information about the above mentioned will be posted on the websites of the CEC and the Training Centre in advance.