2013 წლის 27 მაისიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია დაიწყო
მიმდინარე წლის 1 ივლისიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება.
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ეგიდით გამოცდების ჩატარებას უზრუნველყოფს სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი).
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირება ჩატარდება:
I. გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება ე.წ. „ონლაინ“ რეჟიმში, ინტერნეტის მეშვეობით, 27 მაისიდან 21 ივნისის 18:00 საათამდე
II. გამოცდა ჩატარდება ელექტრონული ტესტირების მეთოდით
I. გამოცდის ჩატარების მსურველთა რეგისტრაცია „ონლაინ“ რეჟიმში ინტერნეტით - http://registration.cec.gov.ge/
‹ გამოცდის ჩაბარების მსურველთა გამარტივებული ონლაინ“ რეგისტრაცია მხოლოდ რამდენიმე წუთს მოითხოვს
‹ სწავლების ცენტრის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე www.electionreforms.ge განთავსებულ ელექტრონულ განაცხადში ივსება შემდეგი ველები:
‹‹ გვარი, სახელი
‹‹ პირადი ნომერი (საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის საქართველოს მოქალაქის პასპორტის მიხედვით)
‹‹ დაბადების თარიღი
‹‹ მისამართი (რეგისტრაციის ადგილის მიხედვით; იძულებით გადაადგილებული პირის  შემთხვევაში – ფაქტობრივი მისამართი)
‹‹ სქესი
‹‹ საკონტაქტო ინფორმაცია - ტელეფონი, ელ-ფოსტა (არასავალდებულო ველი)
‹ გამოცდის ჩაბარების მსურველს ეძლევა შესაძლებლობა თავისი შეხედულებისამებრ შეარჩიოს გამოცდაზე გამოცხადების თარიღი და დრო
‹ შევსებული ელექტრონული განაცხადის გაგზავნისთანავე გამოცდის ჩაბარების მსურველი ავტომატურ რეჟიმში და ასევე ელექტრონულ ფოსტაზე (ასეთის მითითების შემთხვევაში) იღებს შეტყობინებას რეგისტრაციის დადასტურების შესახებ (რეგისტრაციის ნომრის, გამოცდაზე გამოცხადების თარიღის, დროისა და ადგილის მითითებით)
‹ მოქალაქეებს, რომლებსაც  ინტერნეტთან ხელი არ მიუწვდებათ, დასარეგისტრირებლად შეუძლიათ მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს 27 მაისიდან 21 ივნისის ჩათვლით, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (10:00 – 18:00, შაბათ-კვირის გარდა)
‹ დასარეგისტრირებლად მოქალაქემ სამდივნოს უნდა წარუდგინოს მხოლოდ საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი
II. სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩატარების წესი:
‹ სასერტიფიკაციო გამოცდის ტესტები საჯაროა და გამოქვეყნებულია ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ოფიციალურ ვებ-გვერდებზე (www.cesko.ge; www.electionreforms.ge)
‹ გამოქვეყნებული საგამოცდო ტესტები უცვლელი ფორმით გამოიყენება სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩატარებისას (მათემატიკური ტესტების ნაწილში, გამოცდის ჩატარებისას იცვლება მხოლოდ რიცხვითი მონაცემები)
‹ გამოსაცდელმა სასერტიფიკაციო გამოცდაზე გამოცხადებისას თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი
‹ გამოცდის ჩატარების ხანგრძლივობა 1 საათია
‹ თითოეული გამოსაცდელისათვის შეირჩევა 30 საგამოცდო ტესტი, რომელიც მოიცავს:
‹‹ საქართველოს კონსტიტუციიდან  - 6 კითხვას
‹‹ საქართველოს ორგანული კანონიდან  ”საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” - 17 კითხვას
‹‹ ზოგადი უნარებიდან (მათემატიკური ნაწილი) - 5 კითხვას
‹‹ ზოგადი უნარებიდან (ვერბალური ნაწილი) - 2 კითხვას
აკრედიტაციის მიზნით, დაინტერესებულმა ორგანიზაციებმა განცხადებით უნდა მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს 27 მაისიდან 21 ივნისის ჩათვლით, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (10:00 – 18:00, შაბათ - კვირის გარდა).
საგამოცდო დარბაზში დაიშვება არა უმეტეს სამი დამკვირვებლისა (ერთი და იმავე ორგანიზაციიდან საგამოცდო დარბაზში დაიშვება მხოლოდ ერთი დამკვირვებელი, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ აკრედიტაცია გაიარა მხოლოდ ერთმა ორგანიზაციამ). აკრედიტირებული დამკვირვებლების რაოდენობის გათვალისწინებით, 27-28 ივნისის შეიძლება ჩატარდეს წილისყრა საგამოცდო დარბაზში დამკვირვებლების დაშვების რიგითობის განსაზღვრის მიზნით (წილისყრის ჩატარების შესახებ შეტყობინება დაიგზავნება აკრედიტირებული დამკვირვებლების ელექტრონულ ფოსტაზე).

On May 27, 2013 the registration for the exam of election administration officer started
From July 1 of this year, Certification examinations shall be launched for election administration staff.
Certification aims to verify the knowledge of election legislation and general skills of the citizen of Georgia, for further selecting of high-qualified election administration officers.
Certification of election administration officers shall be held in a new way:
I. Registration of examination candidates shall be carried out online, via internet, from May 27 to June 21, to 18:00 p.m.
II. Examination will be carried out via e-test method.
I. Online registration of examination candidates - http://registration.cec.gov.ge/
‹‹ online registration of examination candidates requires few minutes.
‹‹ following fields shall be field in e-application, at www.electionreforms.ge
• Surname, first name
• Personal number (according to ID card or passport of the citizen of Georgia)
• DOB
• Address (according to registration place; in case of IDPs – factual address)
• Sex
• Contact essentials – telephone, e-mail (optional)
‹‹ Examination candidate is free to choose suitable date and time of examination.
‹‹ After sending e-application, examination candidate automatically receives confirmation letter on e-mail (if available) (including registration number, examination date, time and venue).
‹‹ Citizens, having no access to internet, can apply directly to the examination secretary of Training Center from May 27 to June 21,, inclusive, at the following address: 13th km of David Agmashenebeli Alley (10:00-18:00, excluding weekends).
‹‹ for registration purposes, citizen must present to the secretary ID card of citizen’s passport of Georgia.
II. Certification examination method:
‹‹ For registration purposes, citizen must present ID card of citizen’s passport of Georgia to the secretary.
‹‹ Tests of the certification examination (Available in Georgian) are public and they are placed on official web-pages of CEC and Training Center, www.cec.gov.ge ; www.electionreforms.ge
‹‹ Published examination tests are used during certification examination, without modifications (whereas, in math part of tests only numbers are changed).
‹‹ Candidate must have ID card or passport of Georgia, at the examination;
‹‹ Duration of examination is 1 hour.
‹‹ 30 examination tests are chosen for each candidate, including the following:
For providing publicity, representatives of accredited local nongovernmental and international organizations will be allowed to attend the examinations as observers.
For accreditation purposes, interested organizations must apply to the examination secretary of the Training Center, from May 27 to June 21, at the following address: 13th km of David Agmashenebeli Alley, Tbilisi (10:00-18:00, excluding weekends)
Greater than 3 observers shall not be allowed in examination hall (one observer shall be allowed from the same organization, except the case when only one organization passed the accreditation procedure). Considering the number of accredited observers, in June 27-28, balloting may be held, for verifying consequence of allowing observers in examination hall (after balloting, accredited observers shall be notified via e-mail).