საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი, ევროკავშირის ფინანსური ხელშეწყობითა და გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) პარტნიორობით,  “სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუციებისა და პროცესების ხელშეწყობა“ პროექტის ფარგლებში, აცხადებს საგრანტო კონკურსს, რომლის მიზანია იმ პროექტების გამოვლენა, რომელთა განხორციელება მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს საარჩევნო პროცესისადმი სოციალური განწყობის გაუმჯობესებას, მიმდინარე საარჩევნო წელს ელექტორატის აქტიურ მონაწილეობას, ამომრჩეველთა მიერ ინფორმირებული არჩევანის გაკეთებასა და ამ მიმართულებით სხვადასხვა ფორმატის საინფორმაციო, საგანმანათლებლო კამპანიების ორგანიზება/ჩატარებას.
საგრანტო პროექტი უნდა ეხმიანობოდეს კონკურსით გაცხადებულ მიზნებს და ასახავდეს არასამთავრობო ორგანიზაციის სტრატეგიულ ხედვას ეთნიკურ უმცირესობათა ჯგუფს მიკუთვნებული ამომრჩევლების, იძულებით გადაადგილებული პირების, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ამომრჩევლების ან/და ქალთა ჯგუფების ინფორმირების, საარჩევნო კულტურის განვითარებისა და არჩევნებში მათი აქტიური ჩართულობის უზრუნველყოფის საკითხებზე.
საზოგადოების ინფორმირების კამპანია 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის
ამომრჩეველთა ჯგუფები, რომელზეც გავრცელდება პროექტი, უნდა გამოვლინდეს წინასწარ განსაზღვრული მეთოდოლოგიის საფუძველზე და შეიძლება მოიცავდეს ქვემოთ დასახელებულ მინიმუმ ერთ-ერთ ან მეტ სამიზნე ჯგუფს:
•   ეთნიკურ უმცირესობათა ჯგუფებს
•   ქალთა ჯგუფებს
პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს სამიზნე ჯგუფებისათვის რელევანტური საგანმანათლებლო/საინფორმაციო ხასიათისა და არჩევნებში მათი აქტიური მონაწილეობის წახალისებაზე ორიენტირებული არანაკლებ ორი საჯარო (როლური, თეატრალიზებული სახის), მასშტაბური ღონისძიების ჩატარებას/ორგანიზებას და სხვა საგანმანათლებლო, საინფორმაციო საქმიანობებს.
საგრანტო პროექტი უნდა განხორციელდეს აპლიკანტის შეხედულებისამებრ შერჩეულ საქართველოს ერთ ან რამდენიმე რეგიონში (სამეგრელო, შიდა ქართლი - გორი, ქვემო ქართლი, სამცხე - ჯავახეთი, კახეთი და ასევე, იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის მათ სპეციალურ, კომპაქტურ დასახლება(ებ)ში).
•   საქმიანობის განხორციელება - 2013  წლის 10 აგვისტო  - 2013 წლის 10 ოქტომბერი;
•   ანგარიშგება - 2013  წლის 11 ოქტომბერი  - 2013  წლის 30 ოქტომბერი.
არაუმეტეს 4000 ლარისა - რომელიც განხორციელდება აპლიკანტის შეხედულებისამებრ შერჩეულ საქართველოს ერთ რეგიონში
არაუმეტეს 7000 ლარისა - რომელიც განხორციელდება აპლიკანტის შეხედულებისამებრ შერჩეულ საქართველოს ორ ან მეტ რეგიონში
კონკურსის გამოცხადების მომენტისათვის რეგისტრირებულ, საქართველოს რეგიონში მოქმედ  არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს (შემდგომში - არასამთავრობო ორგანიზაცია). უპირატესობა მიენიჭებათ იმ აპლიკანტებს, რომელთაც აქვთ ამ საგრანტო საკონკურსო განაცხადში აღნიშნულ პრიორიტეტულ რეგიონ(ებ)ში მუშაობის გამოცდილება და წარმოადგენენ ადგილობრივ ან/და რეგიონულ ორგანიზაციას.
სამიზნე ჯგუფებთან პროექტით განსაზღვრული საქმიანობის ეფექტიანად უზრუნველყოფის მიზნით, პროექტში მკაფიოდ უნდა იყოს წარმოდგენილი არასამთავრობო ორგანიზაციის შესაძლებლობების შეფასება/აღწერა, საარჩევნო, ამომრჩეველთა ინფორმირების ან/და სამოქალაქო განათლების პროექტების განხორციელების  გამოცდილება (განაცხადში უნდა მიეთითოს ორგანიზაციის მიერ განხორციელებული მსგავსი ხასიათის პროექტები, პარტნიორი/დონორი ორგანიზაციების მითითებით - ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
ა)  განაცხადი კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად (დანართი 1 შესაბამისად);
ე) ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების  რეესტრიდან (2013 წლის მდგომარეობით) და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად დამოწმებული სადამფუძნებლო დოკუმენტი;
კონკურსის გამოცხადება - 27 მაისი, 2013 წელი
საკონკურსო დოკუმენტების წარდგენის ვადა - 7 - 17 ივნისის ჩათვლით, 2013 წელი
პროექტების განხილვა - 24 ივნისი, 2013 წელი
კონკურსის შედეგები - 26 ივნისი, 2013 წელი
ხელშეკრულებების გაფორმება - 3 - 4 ივლისი, 2013 წელი
გრანტის მიმღებ ორგანიზაციებთან სამუშაო შეხვედრა და საარჩევნო ტრენინგი - 8- 12 ივლისი
წერილობითი და ელექტრონული ფორმით (CD), საგრანტო კონკურსის გრაფიკში მითითებული საკონკურსო დოკუმენტების წარდგენის ვადის დაცვით, 10:00 - 18:00 საათამდე, (შაბათ-კვირის გარდა), მისამართზე: ქ.თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი  მე-13 კილომეტრი.

LEPL Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings with the financial assistance of  EU and in partnership with the UNDP project “Promoting Credible and Sustainable Electoral Institutions and Processes”,  announced grant competition, aiming to reveal projects, accomplishment of which shall support increasing of electorate activity for ongoing election year, making of purposeful choice by the voters and organization/arrangement of various informational campaigns in this direction.
Grant project should correspond with the aims of contest and strategic view of NGO, regarding the issues of development of election culture and involvement of voters from ethnic minority, IDPs and/or disabled individuals groups in elections.
Grant subject
Public Awareness campaign for 2013 president elections.
Major directions of grant project
Target groups of project shall be revealed on the basis of tools elaborated in advance and may include at least one of the target groups listed below:
• Ethnic groups
• Individuals with disabilities
• IDPs
• Women groups
Project should include at least two public (role play, theatrical) relevant educational/information large scale activities targeting on promotion of their acitivities in elections.
Projects regarding ethnic groups must be accomplished by considering language and in some cases traditional/religious barriers (preparing of educational materials on languages of ethnic minorities, etc).
Grant project venue
Grant project must be carried out in one or several regions of Georgia, selected by the applicant’s discretion (Samegrelo, Shida Kartli – Gori, Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kakheti, also compact settlements of IDPs).
Grant Project duration
Accomplishment of activities - August 10 – October 30, 2013
Reporting October 11 – October 30, 2013
• 4000 Gels at most – which will be accomplished in one of the regions of Georgia selected at the discretion of the applicant;
• 7000 Gels at most – which will be accomplished in two or more regions of Georgia selected at the discretion of the applicant;
Any local noncommercial (nonprofit) legal entities (hereinafter referred to as nongovernmental organization) registered pursuant to the legislation of Georgia at the moment of competition announcement, priority will be given to the applicants, which have the experience of working in the said regions and represent the local and/or regional organizations.
Additional requirements regarding NGO
For effective provision of the project activities in regard with target groups, project must include detailed estimation/description of NGO capacities, experience in accomplishment of election and/or civil education projects (application should include list of similar projects accomplished by the organization, including partner/donor organizations if available).
d)  One–page project resume;
e) Exctract from the Registry of Entrepreneurial and nonentrepreuniral (noncommercial) legal entities (est. 2013) and incorporational document according to the legislation;
Incomplete documentations will not be reviewed.
Grant competition schedule
• Announcement of competition – May 27,  2013
• Submission date of competition documents – from June 7 to June 17, 2013
• Reviewing of projects – June 24, 2013
• Competition results – June 26,  2013
• Conclusion of the contracts  - July 3 - 4, 2013
• Working meeting with grant recipient organizatiobs and election training – July 8 – 12, 2013
Competition documentation should be presented:
Written and e-form (CD), adhering to the terms presented in grant competition schedule for submitting the documents, 10:00-17:00 (except weekends) address: 13th km of David Agmashenebeli Highway.
Participants will be notified about competition results via e-mail notification; information on selected project (s) shall be placed on official webpage of the Center - www.electionreforms.ge