საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების მორიგი გამოცდისთვის მზადება იწყება
საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი) საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების მორიგი გამოცდისთვის მზადება დაიწყო.
სერტიფიცირების მიზანია საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნისა და ზოგადი უნარების დადგენა, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
სწავლების ცენტრი საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდების ჩატარებას 11 მუნიციპალიტეტში მოქმედ საგამოცდო ცენტრებში უზრუნველყოფს: თბილისი (2 საგამოცდო ცენტრი), თელავი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი, ბათუმი.
გამოცდისთვის რეგისტრაციის ვადად განსაზღვრულია 2024 წლის 25-31 ივლისი. აღნიშნულ პერიოდში მოქალაქეებს შესაძლებლობა ექნებათ გამოცდაზე დარეგისტრირდნენ დისტანციურად, ან გამოცდის სამდივნოების მეშვეობით. დისტანციური რეგისტრაციის ბმული, ასევე საგამოცდო ცენტრებისა და გამოცდის სამდივნოების მისამართები სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე გამოქვეყნდება ამავე თარიღებში.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები ხელმისაწვდომია ბმულზე.
მოქალაქეთა საყურადღებოდ
სწავლების ცენტრი მოქალაქეებს სთავაზობს შესაძლებლობას, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. მოსამზადებელი კურსის განხორციელება გათვალისწინებულია 2024 წლის 15-19 ივლისის პერიოდში (სამუშაო საათებში). კურსის სრული ხანგრძლივობაა 5 დღე (დღეში 2.00 საათი), ჩატარდება დისტანციურად (zoom პლატფორმის გამოყენებით).
სერტიფიცირების გამოცდისთვის მოსამზადებელი კურსის გავლის სურვილის შემთხვევაში, მოქალაქემ რეგისტრაცია უნდა გაიაროს 2024 წლის 25 ივნისიდან 10 ივლისის ჩათვლით პერიოდში დისტანციურად, შესაბამის ბმულზე (24 საათიან რეჟიმში).

Preparations for the Upcoming Certification Exam of Election Administration Officials are Launching
The Central Election Commission of Georgia (CEC) and the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center) have launched preparations for the upcoming certification exams of Election Administration officials.
The goal of certification is to determine the knowledge of electoral legislation and general skills of citizens of Georgia, in order to further facilitate the selection of highly qualified election administration officials.
The Training Centre provides certification exams for Election Administration officials in exam centers operating in 11 municipalities: Tbilisi (2 examination centers), Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafoni, Ozurgeti, Senaki, Batumi.
The period of registration for the exam is July 25-31, 2024. During the mentioned period, the citizen will have the opportunity to register for the exam online or through the exam secretariats. The online registration link, as well as the addresses of exam centers and exam secretariats will be published on the Training Centre website in same date.
Certification exam is being conducted via e-testing method. 24 exam tests are automatically selected for the examinee in the electronic program, using a random selection method. To receive a positive assessment, the examinee must score 15 points. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.
Exam tests for the certification of election administration officials are available at the link (in Georgian).
For the attention of citizens
The Training Centre offers citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of Election Administration officials, which is based on the discussion and practical tasks of the tests determined by the examination program. The implementation of the preparatory course is planned for the period of July 15-19, 2024 (during working hours). The full duration of the course is 5 days (2.00 hours per day), it will be conducted remotely (using zoom platform).
In case of the desire to take the preparatory course for the certification exam, the citizen must register remotely from June 25 to July 10, 2024, on the appropriate link (24-hour mode).