2024 წლის ივლისში საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების მორიგი გამოცდა ჩატარდება
25.06.2024
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდის მორიგი ეტაპი 2024 წლის 17 ივლისიდან იწყება.
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი სერტიფიცირების გამოცდის ჩატარებას 30 მუნიციპალიტეტში მოქმედ საგამოცდო ცენტრებში უზრუნველყოფს: თბილისი (4 საგამოცდო ცენტრი), გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, ბოლნისი, თეთრიწყარო, მცხეთა, დუშეთი, გორი, ბორჯომი, ახალციხე, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, წყალტუბო, ქუთაისი, ამბროლაური, ცაგერი, სენაკი, ზუგდიდი, ხობი, ფოთი, მესტია, ოზურგეთი, ბათუმი, ქობულეთი, შუახევი, ხულო.
მოქალაქეებს შესაძლებლობა ექნებათ, 2024 წლის 8 ივლისიდან 14 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, გამოცდაზე დარეგისტრირდნენ დისტანციურად, ან გამოცდის სამდივნოების მეშვეობით. დისტანციური რეგისტრაციის ბმული, საგამოცდო ცენტრებისა და გამოცდის სამდივნოების მისამართები, რეგისტრაციის პროცესის დაწყებამდე, განთავსდება სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე.
მოქალაქეთა საყურადღებოდ
სერტიფიცირების გამოცდის ამ ეტაპზე რეგისტრაცია შეუძლია საქართველოს ნებისმიერ ქმედუნარიან მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან, მიუხედავად იმისა, უდასტურდება თუ არა მოქალაქეს გამოცდაზე რეგისტრაციის დაწყების მომენტისთვის შემდეგი ინფორმაცია:
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების ფუნქციების შესაბამისად პროფილურად შედგენილი სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები ხელმისაწვდომია ბმულზე და უცვლელი ფორმით გამოიყენება გამოცდაზე.

According to the decision taken at the session of the Central Election Commission of Georgia, the next stage of the certification exam for the head officials of the Precinct Election Commission (PEC) starts on July 17, 2024.
LEPL Centre for the Electoral Systems Development, Reforms and Training provides the certification exam in the exam centers operating in 30 municipalities:
Tbilisi (4 exam centres), Gurjaani, Sighnagi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskharo, Mtskheta, Dusheti, Gori, Borjomi, Akhaltsikhe, Sachkhere, Zestaphoni, Baghdati, Tkibuli, Tskhaltubo, Kutaisi, Ambrolauri, Tsageri, Senaki, Zugdidi, Khobi, Poti, Mestia, Ozurgeti, Batumi, Kobuleti, Daba Shuakhevi, Khulo
from July 8 to July 14, 2024, Citizens will have the opportunity, to register for the exam remotely or through the exam secretariats. The remote registration link, addresses of exam centers and exam secretariats will be posted on the website of the Training Centre before the registration process starts.
For the attention of citizens
At this stage of the certification exam, any capable citizen of Georgia from the age of 18 can register, regardless of whether the following information is confirmed at the time of registration for the exam:
The certification exam is conducted via the method of electronic testing. 24 tests will be selected automatically in electronic program by the random mode for each participant, To receive a positive evaluation, the examinee must score 15 points. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.
The certification exam tests prepared in accordance with the functions of the head officials of the Precinct Election Commission are available on the link (in Georgian) and are used dring the exam in unchanged form.