სწავლების ცენტრმა ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციებისა და საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებისთვის ტექნოლოგიურ სიახლეებზე მორიგი საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარა
17.09.2024
არჩევნების მთლიანობის უზრუნველსაყოფად მოქმედი სტრატეგიის ფარგლებში, ცესკო და სწავლების ცენტრი ტექნოლოგიური სიახლეების გაცნობის მიმართულებით ჩართულ მხარეებთან საინფორმაციო-სასწავლო პროექტს აგრძელებს.
ღია საკომუნიკაციო პლატფორმის ფორმატში, მორიგი შეხვედრა 2024 წლის 17 სექტემბერს, დისტანციურ ფორმატში გაიმართა. მასში მონაწილეობის მისაღებად სწავლების ცენტრმა საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული პოლიტიკური პარტიებისა და ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მოიწვია.
ღონისძიების გახსნით ნაწილში მონაწილეებს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მიესალმნენ. მათ საარჩევნო სიახლეებზე სწორი, ერთგვაროვანი აღქმის ხელშესაწყობად შეთავაზებული საინფორმაციო პროგრამის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს ყურადღება, რაც, თავის მხრივ, ემსახურება საარჩევნო ადმინისტრაციასა და ჩართულ მხარეებს შორის პროფესიონალიზმზე დაფუძნებული თანამშრომლობის განმტკიცებას და ერთობლივი ძალისხმევით საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი არჩევნების ჩატარების უზრუნველყოფას.
საარჩევნო სიახლეებზე ჩართული მხარეების ინფორმირების ამოცანის გათვალისწინებით, სწავლების ცენტრმა შეხვედრის მონაწილეებთან შემდეგი მნიშვნელოვანი საკითხები განიხილა: ელექტრონული აპარატების გამოყენებით არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტები; ტექნოლოგიური სიახლეები და კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის პრაქტიკული ასპექტები; ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის გარანტირებულობა; არჩევანის ფარულობის და საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვა; ინკლუზიური საარჩევნო გარემო და შესაბამისი მექანიზმები; კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირების უფლებრივი მდგომარეობა; 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის ამომრჩევლებისა და ჩართული მხარეებისთვის დანერგილი სერვისები.
შეხვედრაში მონაწილეობა 123-მა პირმა მიიღო, მათ შორის, 11 პოლიტიკური პარტიის 86-მა წარმომადგენელმა და 8 ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციის 37-მა წარმომადგენელმა. დისტანციურ შეხვედრას ეუთოს/ოდირის საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
მნიშვნელოვანია, რომ 17 სექტემბერს გამართული ღონისძიება ჩართული მხარეების განგრძობითი ინფორმირების პროგრამის შემადგენელი ნაწილია. წინარე პერიოდში, 6 სექტემბერს, ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა ტრენერებმა, ყველა მუნიციპალიტეტში, პირისპირ ფორმატში, საარჩევნო ელექტრონული აპარატების მუშაობის დემონსტრირების თანხლებით, ჩაატარეს სასწავლო-საინფორმაციო შეხვედრები, რომელშიც მონაწილეობა პოლიტიკური პარტიების 597-მა წარმომადგენელმა და ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების 277-მა წარმომადგენელმა მიიღო.

The Training Centre Held Another Informational Meeting on Technological Innovations For Representatives of Local Observing Organizations and Election Subjects
17.09.2024
Within the framework of the strategy to ensure the integrity of the elections, the CEC and the Training Centre continue the informational-study project with the involved parties in the direction of introducing technological innovations.
In the format of the open communication platform, the next meeting was held on September 17, 2024, in a remote format. The Training Centre invited representatives of political parties and local observer organizations registered for the elections of the Parliament of Georgia to participate in it.
In the opening part of the event, CEC Deputy Chairman Giorgi Sharabidze and the Training Centre Director Natia Zaalishvili welcomed the participants. They focused on the importance of informational program offered to promote a correct, uniform perception of election news, which, in turn, serves to strengthen cooperation based on professionalism between the Election Administration and the stakeholders, to ensure the holding of elections in accordance with international standards through joint efforts.
Considering the task of informing the stakeholdres on election novelties, the Training Centre discussed the following important issues with the participants of the meeting: international standards for conducting elections using electronic devices; technological innovations and practical aspects of the polling process; guaranteeing the free expression of the voter's will; secrecy of choice and protection of voter's personal data at the polling station; inclusive electoral environment and relevant mechanisms; legal status of persons authorized to be at the polling station; services implemented for voters and stakeholders for the October 26, 2024 elections.
123 persons participated in the meeting, including 86 representatives of 11 political parties and 37 representatives of 8 local observing organizations. Representatives of the OSCE/ODIHR International Monitoring Mission attended the remote meeting.
It is important, that the event held on September 17 is the part of the continuous informational program for the stakeholders. In the previous period, on September 6, the trainers retrained by the CEC and the Training Centre held study-informational meetings, in all municipalities, in a face-to-face format, accompanied by the demonstration of the operation of electronic election machines, 597 representatives of political parties and 277 representatives of local monitoring organizations participated in it.