არჩევნებისთვის პოლიციელების გადასამზადებლად შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიასთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
24.09.2024
საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფის მიზნით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა, 23 სექტემბერს, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს, რომლის ფარგლებში  ერთ-ერთ სტრატეგიულ მიმართულებად პოლიციელების გადამზადება განისაზღვრა.
ინიცირებული თანამშრომლობის გათვალისწინებით, 24 სექტემბერს, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორმა ვახტანგ გაბრიჭიძემ სამუშაო შეხვედრა ჩაატარეს, რომლის ფორმატში სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლებისთვის საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის დაგეგმვისა და განხორციელების პრაქტიკული ასპექტები განიხილეს.
გადამზადების პროგრამაში პოლიციელების მაქსიმალური რაოდენობით ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით, კურსის ჩატარება ჰიბრიდული მეთოდით განისაზღვრა. სატრენინგო სესიები გაიმართება როგორც ადგილზე, შსს აკადემიის ტერიტორიაზე, ისე, დისტანციური პლატფორმის გამოყენებით. სწავლების ცენტრის მიერ, ცესკოს იურიდიულ დეპარტამენტთან თანამშრომლობით, შემუშავებული პროგრამა „არჩევნები და უსაფრთხოება“ დაეთმობა შემდეგ მნიშვნელოვან საკითხებს: უსაფრთხო და მშვიდობიანი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად ეფექტიანი კომუნიკაცია საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სამართალდამცავ ორგანოებს შორის; კენჭისყრის დღემდე პერიოდში და კენჭისყრის დღეს საარჩევნო პროცესის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად რისკების იდენტიფიცირება,  პრევენცია და რეაგირების მექანიზმები.
პოლიციელებისთვის განკუთვნილი საინფორმაციო-სასწავლო კურსის იმპლემენტაცია გათვალისწინებულია 2024 წლის 1 ოქტომბრიდან. განხორციელებას სწავლების ცენტრის და ცესკოს იურიდიულ დეპარტამენტის თანამშრომლები უზრუნველყოფენ.
სწავლების ცენტრის დირექტორთან და შსს აკადემიის რექტორთან გამართულ სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ შსს აკადემიის პრორექტორი გიორგი ოსაძე,  შსს აკადემიის პროფესიული მომზადების სამმართველოს უფროსი იოსებ ჭიჭიკაშვილი, ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი გიორგი სანტურიანი, სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნინო ბერულავა, სწავლების ცენტრის სასწავლო პროგრამების  სამსახურის უფროსი მაია გუდაძე.
სწავლების ცენტრსა და შსს აკადემიას შორის პარტნიორობა მრავალწლიან თანამშრომლობას ეფუძნება და არჩევნების თავისუფალ, მშვიდ  გარემოში  ჩატარების ხელშეწყობის მიზანს ემსახურება.

A Working Meeting was Held with the Academy of the Ministry of Internal Affairs to Retrain Police Officers for the Elections
In order to ensure the holding of 2024 Parliamentary Elections of Georgia in a safe environment, the Chairman of the Central Election Commission, Giorgi Kalandarishvili, and the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, signed a Memorandum of Cooperation on September 23, within which one of the strategic directions was the training of police officers.
Considering the initiated cooperation, on September 24, Natia Zaalishvili, the Director of the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training, and Vakhtang Gabrichidze, the Rector of the Academy of the Ministry of Internal Affairs, held the working meeting, in the format of which they discussed the practical aspects of planning and implementing an informational-study project for law enforcement officers.
In order to promote the involvement of the maximum number of police officers in the training program, the course was decided to be held by a hybrid method. The training sessions will be held both on the spot, on the territory of the MIA Academy, and using a remote platform. The program "Elections and Security" developed by the Training Centre, in cooperation with the Legal Department of the CEC, will be devoted to the following important issues: effective communication between the Election Administration and Law Enforcement Bodies to ensure the safe and peaceful election environment; identification of risks, prevention and response mechanisms to ensure the security of the electoral process in the period before and on the E-day.
The implementation of the informational-study course for police officers is planned from October 1, 2024. The implementation is ensured by the representatives of the Training Centre and the Legal Department of the CEC.
The working meeting with the Director of the Training Centre and the Rector of the MIA Academy was attended by Giorgi Osadze, Vice-Rector of the MIA Academy, Ioseb Chichikashvili, Head of the Professional Training Department of the MIA Academy, Giorgi Santuriani, Head of the CEC Legal Department, Nino Berulava, Deputy Director of the Training Centre, and Maia Gudadze, Head of the Training Program Department of the Training Centre.
The partnership between the Training Centre and the MIA Academy is based on long-term cooperation and serves the purpose of promoting the conduct of elections in a free and peaceful environment.