სწავლების ცენტრმა სპეციალური პენიტენციური სამსახურის წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართა
15.10.2024
2024 წლის 15 ოქტომბერს, სწავლების ცენტრმა სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციური დაწესებულებების წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარა.
აღნიშნული პროექტი საარჩევნო ადმინისტრაციას და პენიტენციურ სამსახურს შორის ეფექტიანი თანამშრომლობის ასპექტებს მოიცავს და პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფი ამომრჩევლების 26 ოქტომბრის არჩევნებში მონაწილეობის ხელშეწყობას ემსახურება.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროფილური პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები შემდეგ ძირითად საკითხებს გაეცნენ: პენიტენციურ დაწესებულებაში აქტიური საარჩევნო უფლების მქონე პირები და უფლების რეალიზების გარანტიები; საარჩევნო უფლების მქონე ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა ინფორმირების მიზნით სააგიტაციო მასალის და ხმის მიცემის პროცედურების ამსახველი საინფორმაციო რესურსის განთავსების წესი; პენიტენციურ დაწესებულებაში შექმნილი საარჩევნო უბნის მოწყობა და უსაფრთხოების სტანდარტები; ხმის მიცემის პროცედურა პენიტენციურ დაწესებულებაში შექმნილ საარჩევნო უბანზე/გადასატანი საარჩევნო ყუთის მეშვეობით; ამომრჩევლის ხმის მიცემის ფარულობის, ნების თავისუფალი გამოვლენის, პერსონალური მონაცემების დაცვის გარანტიები; კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირები და მათი უფლებრივი მდგომარეობა; პენიტენციურ დაწესებულებაში შექმნილ საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის მიმდინარეობის ფოტო-ვიდეო გადაღების რეგულაციები.
საინფორმაციო შეხვედრა დისტანციურ ფორმატში გაიმართა და მასში მონაწილეობა 14 პენიტენციური დაწესებულების 27-მა წარმომადგენელმა მიიღო.

On October 15, 2024, the Training Centre held an information meeting with the representatives of the Penitentiary Institutions of the Special Penitentiary Service.
The mentioned project includes aspects of effective cooperation between the Election Administration and the Penitentiary Service, and serves to facilitate the participation of voters in penitentiary institutions for the October 26 elections.
Within the framework of the profile program developed by the Training Centre, the participants got acquainted with the following basic issues: persons with active electoral rights in a penitentiary institution and guarantees of exercising the right; the manner of placing campaign materials and informational resources depicting voting procedures in order to inform the accused/convicts with the right to vote; arrangement of the election precinct created in the penitentiary institution and security standards; voting procedure at the polling station/by mobile ballot box created in the penitentiary institution; guarantees of secrecy of vote, free expression of will, protection of personal data; persons with the right to be in the polling station and their legal status; regulations for photo-video recording of the polling process at the polling station created in the penitentiary institution.
The informational meeting was held in a remote format and 27 representatives of 14 penitentiary institutions participated in it.