ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების პროექტის ფარგლებში 2025 წლის საუნივერსიტეტო სასწავლო პროგრამა იწყება
07.02.2025
ცესკო და სწავლების ცენტრი აქტიურად განაგრძობს საქმიანობას საარჩევნო სამოქალაქო განათლების მიმართულებით, რაც 2025 წლის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად პრიორიტეტულ ამოცანად არის განსაზღვრული. ამ მიზნით შემუშავებული კონცეფციის მიხედვით განსაკუთრებული ყურადღება ახალგაზრდებს დაეთმობა.
სწავლების ცენტრი 2025 წლის საინფორმაციო-სასწავლო ციკლს პარტნიორ უნივერსიტეტებში საარჩევნო სამართლის დარგში საავტორო პროგრამის განხორციელებით იწყებს. აღნიშნული პროგრამა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სასწავლო ბადეში გაზაფხული/შემოდგომის სემესტრში იკითხება. სასწავლო პროექტის ბენეფიციარები იურიდიული, სოციალურ მეცნიერებათა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის საბაკალავრო პროგრამის III-IV კურსის სტუდენტები არიან, რომლებიც პროფილური მიმართულებების გათვალისწინებით შემუშავებული სილაბუსის მიხედვით ეცნობიან არჩევნებთან დაკავშირებულ შიდასახელმწიფოებრივ რეგულაციებს და საერთაშორისო საარჩევნო პრაქტიკას.
სწავლების ცენტრის მიერ 2025 წლისთვის განახლებული საუნივერსიტეტო პროგრამის მნიშვნელოვანი კომპონენტი უკავშირდება სტუდენტების ინფორმირების უზრუნველყოფას მიმდინარე წელს ოქტომბერში გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნებისა და შესაბამისი საკანონმდებლო სიახლეების შესახებ. სწორედ აღნიშნული საკითხების განხილვას დაეთმო შეხვედრა, რომელიც სწავლების ცენტრმა 5 თებერვალს ლექტორებთან გამართა.
დეტალური ინსტრუქტაჟის ფორმატში სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა ლექტორებს გააცნეს განახლებული სასწავლო მოდულები, პრაქტიკული სავარჯიშოები და სალექციო კურსის ჩასატარებლად შემუშავებული რესურსები. ყურადღება გამახვილდა არჩევნების მოდერნიზებასა და ელექტრონულ ტექნოლოგიურ სიახლეებზე, 2025 წლის გაზაფხულის სემესტრული სწავლება პარტნიორ უნივერსიტეტებში 17 თებერვლიდან დაიწყება.
შეხვედრის მონაწილეებმა პროექტის განვლილი ეტაპიც შეაჯამეს. 2024 წელს, გაზაფხულის და შემოდგომის სემესტრში, სასწავლო პროგრამა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტში, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტში, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სსიპ იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სსიპ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტსა და ამავე უნივერსიტეტის ბათუმის ფილიალში ჩატარდა. მასში მონაწილეობა 945 სტუდენტმა მიიღო (მათ შორის ქალი - 564, კაცი - 381).
სწავლების ცენტრი საარჩევნო სამართლის დარგში საავტორო პროგრამას თბილისსა და რეგიონებში მოქმედ პარტნიორ უნივერსიტეტებში 2010 წლიდან ახორციელებს. დღემდე, სასწავლო პროგრამა 9000-მდე სტუდენტმა გაიარა.

The 2025 University Study Program Begins as Part of the Youth Electoral Awareness Raising Project
The CEC and the Training Centre actively continue their work in the direction of electoral civic education, which is defined as a priority task in accordance with the 2025 Action Plan. According to the concept developed for this purpose, special attention will be conceded to young people.
The Training Centre starts the 2025 informational-study cycle by implementing an authorial program in the field of electoral law at partner universities. The program is offered in the Spring/Autumn semester study grid of higher education institutions. The beneficiaries of the project are III-IV degree bachelor's program students from the faculty of Law, Social Sciences and Journalism, which, according to the syllabus developed considering the profile areas are introduced to domestic regulations related to the elections and international electoral practice.
An important component of the university program updated by the Training Centre for 2025 is related to provide students with information regarding the local government elections to be held in October this year and relevant legislative developments. The meeting held by the Training Centre with the lecturers on February 5 was dedicated to discussing the mentioned issues.
In the format of detailed briefing, representatives of the Training Centre introduced the lecturers to the updated training modules, practical exercises, and resources developed for conducting the course. The focus was drawn to the modernization of elections and electronic technological innovations. The Spring 2025 semester will start at partner universities on February 17.
The meeting participants also summarized the previous stages of the project. In the Spring and Autumn semesters of 2024, the study program was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, East European University, Ilia State University, Caucasus International University, Gori State University, Iakob Gogebashvili Telavi State University, Samtskhe-Javakheti State University, Batumi Shota Rustaveli State University, Grigol Robakidze University and the Batumi branch of the same university. 945 students participated in the program (including 564 women, 381 men).
The Training Centre has been implementing the authorial program in the field of electoral law at partner universities in Tbilisi and the regions since 2010. To date, about 9 000 students have completed the study program.