2015 წელს საარჩევნო ადმინისტრაცია საერთაშორისო საარჩევნო ჯილდოს მფლობელი გახდა
საარჩევნო ადმინისტრაცია „საერთაშორისო საარჩევნო ჯილდოს“ მფლობელია. საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციამ არჩევნების მართვის ნომინაციაში გაიმარჯვა; მექსიკაში, პუერტო-ვალარტაში გამართულ დაჯილდოების ცერემონიაზე პრიზი ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიას გადაეცა. აღნიშნულ ნომინაციაში ასევე იყვნენ წარდგენილები აშშ-ს, ილინოისის შტატის ქუქის საარჩევნო ოლქის და ინდოეთის საოლქო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციამ საერთაშორისო საარჩევნო ჯილდოზე წარადგინა პროგრამა საარჩევნო პროცესის მართვის სისტემა (EPMS), რომელიც საარჩევნო ოპერაციების მართვასა და მონიტორინგზეა ორიენტირებული. ეს ინოვაციური პროგრამა ცესკოს საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტმა ევროკავშირის და გაეროს საარჩევნო მხარდაჭერის პროექტის ფარგლებში შექმნა 2011 წელს. 2012 წელს კი პროგრამა პირველად გამოიყენეს საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის. 2012 წლის შემდეგ, პროგრამის დახვეწა/გაუმჯობესების მიზნით არაერთი სამუშაო შესრულდა; EPMS-ი მუდმივად უწყობს ხელს ადმინისტრაციას საქმიანობის ეფექტურად განხორციელებაში, მათ შორის კენჭისყრის დღეს ამომრჩეველთა აქტივობის დროულად მიღებაში, მონაცემთა გადაცემის პროცესში, არჩევნების შედეგების დროულად გამოქვეყნებაში და ა.შ.
EPMS-ი მიზანმიმართულია ხელი შეუწყოს საარჩევნო ადმინისტრაციას: საარჩევნო პროცესების დაგეგმვასა და დანერგვაში, ინფორმაციის გაცვლასა და საარჩევნო ადმინისტრაციის ყველა დონეს შორის კოორდინაციაში, ადამიანური რესურსების ეფექტურად მართვაში, საარჩევნო სტატისტიკური მონაცემების გენერირების პროცესში და ა.შ.
საერთაშორისო საარჩევნო დაჯილდოების ცერემონია, უკვე რამდენიმე წელია რაც საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) ორგანიზებით, საერთაშორისო საარჩევნო სიმპოზიუმის ფარგლებში იმართება; რიგით მეთერთმეტე სამდღიან სიმპოზიუმზე, რომელშიც ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია და ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მონაწილეობდნენ, რამდენიმე მიმართულების მნიშვნელოვანი საარჩევნო საკითხები განიხილებოდა: საარჩევნო ადმინისტრაციების ტრენინგების მეთოდოლოგიის გაუმჯობესება, არჩევნების დაფინანსების გამჭვირვალობა, საარჩევნო დავების ეფექტური გადაწყვეტა და ა.შ. საარჩევნო დავების თემის განხილვის ნაწილში თამარ ჟვანიამ ამ მიმართულებით არსებულ საქართველოს წარმატებულ გამოცდილებაზე და არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა.
დეტალური ინფორმაცია საერთაშორისო საარჩევნო ჯილდოს შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე:http://awards.electoralnetwork.org/shortlist.php

Election Administration is the Winner of International Electoral Award 2015
The Central Election Commission (CEC) of Georgia won the Election Management Award. Tamar Zhvania, the CEC Chairperson was awarded at the annual International Electoral Awards Ceremony held in Puerto Vallarta, Mexico. The CEC was nominated with the Cook County Clerk's Office, USA and District Election Officer & District Magistrate, Surat – India.
Election Administration in nomination “Election Management Award” presented a tailor made unique software - Election Process Management System (EPMS). EPMS manages and monitors election processes. EPMS was developed by the CEC IT Department within the electoral support project of European Union and UNDP in 2011 and was firstly utilized during 2012 Parliamentary Elections. After 2012, various activities have been performed to improve the software. This user-friendly software constantly supports the election administration to work efficiently: timely receive voter turnout figures on E-day, transmit data and publicize election results. EPMS is aimed to contribute election administration to plan and implement election processes, change the information and coordination among all level of election administration; manage human resources effectively and generate electoral statistical data.
International Electoral Award has been organized for several years by the U.K.- based International Center for Parliamentary Studies (ICPS) within the framework of International Electoral Symposium. Tamar Zhvania, the CEC Chairperson and Natia Zaalishvili, Director of the Trainings Center attended the 11th International Electoral Affairs Symposium.  Improvement of EMBs’ training methodology, transparency in election financing, election dispute resolution and other election related topics were discussed at three-day symposium. Tamar Zhvania, in panel discussion on election dispute resolution shared the successful experiences and existing challenges with this regard.
Detailed information on International Electoral Award is available on the following link:http://awards.electoralnetwork.org/shortlist.php