სამუშაო შეხვედრა ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) გრძელვადიანი დამკვირვებლების ანალიტიკოსთა მისიის წარმომადგენლებთან
01.10.2020
2020 წლის 30 სექტემბერს, სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი  ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) გრძელვადიანი დამკვირვებლების ანალიტიკოსთა მისიის წარმომადგენლებს შეხვდა. დისტანციურ ფორმატში გამართულ შეხვედრაზე განხილულ იქნა ცესკოსა და სწავლების ცენტრის მიერ 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნებისთვის დაგეგმილი და უკვე განხორციელებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამები.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა ისაუბრა საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების მიზნით შემუშავებული ინტენსიური ტრენინგების კონცეფციაზე; ასევე, ყურადღება გამახვილდა არჩევნებში ჩართული მხარეების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობის მნიშვნელობაზე და ამ მიმართულებით სწავლების ცენტრის დირექტორმა მონაწილეებს გააცნო ცესკოსა და სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით შემუშავებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამები, რომლებიც, მათ შორის, განკუთვნილია პოტენციური ქალი კანდიდატებისთვის, ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების, საარჩევნო სუბიექტებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის.
ამასთან, შეხვედრის მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნებისთვის ცესკოსა და სწავლების ცენტრის მიერ, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის მხარდაჭერით, შემუშავებული ახალი დისტანციური ელექტრონული სასწავლო  პროგრამის თაობაზე, რომლის მიზანია საჯარო მოსამსახურეების ცნობიერების ამაღლება ადმინისტრაციული რესურსების არამართლზომიერად გამოყენებისა და წინასაარჩევნო კამპანიის წესების დარღვევის პრევენციის  საკითხებზე.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა მისიის წარმომადგენლებს მიაწოდა ინფორმაცია ამომრჩევლებისთვის, მათ შორის ახალგაზრდა ამომრჩევლებისთვის გათვალისწინებულ საგანმანათლებლო პროგრამებსა და საინფორმაციო კამპანიაზე. შეხვედრაზე განხილულ იქნა ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან საარჩევნო ადინისტრაციისა და სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით, საგრანტო პროექტების ფარგლებში, განხორციელებული და მიმდინარე საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის პროგრამები, რომლებიც ეხმიანება საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს და ითვალისწინებს პროექტის ბენეფიციარებისთვის (პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები, ახალგაზრდები, ქალები, ეთნიკური უმცირესობები, შშმ ამომრჩევლები) ინფორმაციის მიწოდებას სხვადასხვა მნიშვნელოვან საარჩევნო საკითხზე, მათ შორის როგორიცაა: დემოკრატიული საარჩევნო პროცესის სახელმძღვანელო პრინციპები (მათ შორის, ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპი); ძალადობისა და სიძულვილის ენისგან თავისუფალი საარჩევნო გარემო; დეზინფორმაციის გავლენა სანდო საარჩევნო გარემოზე; ჩართული მხარეების საარჩევნო ეთიკა და პროფესიული სტანდარტები; წინასაარჩევნო კამპანიის/აგიტაციის წარმოება და შეზღუდვები; ინკლუზიური საარჩევნო გარემო.
პანდემიური მდგომარეობის გათვალისწინებით, შეხვედრაზე განხილულ იქნა საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამების ჩატარების მეთოდოლოგია, რომელიც, პროგრამების ხასიათიდან გამომდინარე, ითვალისწინებს ტრენინგების ჩატარებას როგორც დისტანციურად (ელექტრონული რესურსების გამოყენებით),  ისე პირდაპირი შეხვედრების ფორმატში (პანდემიასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების სრული დაცვით).

Working Meeting with the Representatives of the National Democratic Institute (NDI) Long-Term Observer Analysts’ Mission
01.10.2020
On September 30, 2020, Natia Zaalishvili, Training Center Director, held a meeting with the representatives of the NDI Long-term Observer Analysts’ Mission. During the meeting held in an onlain format the awareness raising and training programs planned and already implemented by the CEC and the Training Center for October 31, 2020 Elections were discussed.
Training Center Director spoke about the intensive trainings concept developed for professional development of district and precinct election commissions; furthermore, the importance of the development of electoral capacity of electoral stakeholders was underscored; in this area Training Center Director familiarized the participants with awareness-raising and training programs developed in cooperation between the CEC and the Training Center; these trainings are designed, among others, for potential women candidates, local observer organizations, electoral subjects and mass media representatives.
Furthermore, meeting participants were briefed about the new distant electronic training program developed by the CEC and the Training Center, with the support of the Council of Europe in Georgia for October 31, 2020 Elections. The goal of this training is to raise awareness of civil servants about unlawful use of administrative resources and the prevention of violation of pre-election campaign rules.
The Training Center Director informed the representatives of the Mission about educational programs and awareness-raising campaign designed for voters, including, for young voters. During the meeting, completed and ongoing awareness-raising and training programs run in cooperation of the Election Administration and Training Center with NGOs through grant projects were discussed; they are in line with the recommendations of the international observer organizations and take account of informing project beneficiaries (representatives of political parties, youth, women, ethnic minorities, PWD voters) around various important electoral topics, such as: guiding principles of the democratic electoral process (including, vote secrecy principle); electoral environment free from violence and hate speech; the effect of disinformation on credible electoral environment; ethics and professional standards of stakeholders; conducting pre-election campaign and limitations; inclusive electoral environment.
Considering the situation due to the pandemic, at the meeting the method of conducting awareness-raising and training programs was discussed during the meeting, which, based on the nature of programs, envisages holding trainings online (using electronic resources) as well as via in person format (in full compliance with the pandemic related recommendations).