ცესკო შშმ პირებს 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის შესაბამისად მომზადებული დახვდება / დღეს ცესკოში შშმ პირთა საკითხზე მომუშავე ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა
18.08.2021
18 აგვისტოს შშმ პირთა საკითხზე მომუშავე ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. დისტანციური შეხვედრა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ გახსნა. გიორგი კალანდარიშვილმა შეხვედრაზე შშმ ამომრჩევლების საჭიროებებზე და იმ ღონისძიებებზე ისაუბრა, რომელსაც საარჩევნო ადმინისტრაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის თანაბარი საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით ახორციელებს. ცესკოს თავმჯდომარის განცხადებით, სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობაში მყოფი არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციების გათვალისწინებით, ცესკოს სწავლების ცენტრმა უკვე გადაამზადა ტრენერები, რომლებიც თავის მხრივ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს მიაწოდებენ დეტალურ ინფორმაციას თუ რა სერვისები უნდა შესთავაზონ შშმ ამომრჩეველს არჩევნების დღეს. მისივე თქმით, შესაბამისი უწყებებიდან უკვე გამოთხოვილია ინფორმაცია ადაპტირებული/მისაწვდომი შენობა-ნაგებობების შესახებ; ასეთი საუბნო საარჩევნო კომისიების თაობაზე, ცესკო საკუთარ ვებგვერდზე გაასაჯაროებს ინფორმაციას. საარჩევნო უბნებზე გათვალისწინებული იქნება უსინათლო და მცირემხედველი, ასევე ყრუ, სმენადაქვეითებულ და მხარდაჭერის მიმღები ამომრჩევლების საჭიროებები.
სამუშაო ჯგუფის დღევანდელ შეხვედრას ასევე ესწრებოდა ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი სიორიძე. მან შშმ პირთა საკითხებზე მუშაობისთვის მზადყოფნა გამოთქვა.
შეხვედრას კოორდინაცია და ინფორმაციული უზრუნველყოფა ჯგუფის ხელმძღვანელმა და კოორდინაციის დაგეგმვისა და ანგარიშგების დეპარტამენტის უფროსმა სოფიო სიჭინავამ გაუწია.
შშმ პირთა საკითხზე მომუშავე ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა დისტანციურად „ზუმის“ აპლიკაციის საშუალებით გაიმართა, შეხვედრაზე უზრუნველყოფილი იყო სურდოთარგმანი.

The CEC Will Meet Persons with Disabilities Well-prepared for the 2 October Elections/Meeting of Working Group on PWDs Issues was Held Today at the CEC
18.08.2021
On August 18th the meeting of the working group on PWDs issues was held. The Chairperson of the Central Election Commission (CEC) opened a remote meeting. Giorgi Kalandarishvili discussed the needs of voters with disabilities and the activities the election administration implements to promote an equal electoral environment for persons with disabilities (PWDs).
By considering recommendations of non-governmental organizations within the working group, the CEC’s Training Centre already retrained trainers who in turn will detail members of precinct election commissions (PECs) on the services to be offered to voters with disabilities on E-day, according to CEC’s Chairperson.
Information on adapted/accessible buildings is already requested from relevant entities, according to him; the CEC will make public information on mentioned PECs on its webpage. Needs of blind voters and voters with vision impairment, deaf and those with hearing impairment, as well as beneficiaries of support will be considered at the electoral precincts. Giorgi Sioridze, Deputy Chairperson also attended today’s meeting. Mr. Sioridze expressed willingness to work on PWDs issues. Sophio Sitchinava, Head of the Working Group, as well as Head of Coordination, Planning and Reporting Department, coordinated this meeting and provided the Group with information.
The remote working meeting was held via the “Zoom” application and sign language was provided at the meeting.