სწავლების ცენტრის დირექტორი ეუთო/ოდირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს შეხვდა
15 სექტემბერს, სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის (OSCE/ODIHR) სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს, არჩევნების ანალიტიკოსს, პიტერ მიხალიკს და არჩევნების უმცროსს ანალიტიკოსს, დესისლავა ჰრისტოვას შეხვდა.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა დეტალურად განიხილა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის  განხორციელებული საოლქო საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების პროგრამები, ასევე, საუბნო საარჩევნო კომისიების ინტენსიური ტრენინგების კონცეფცია, რომელიც მოიცავს არჩევნებისთვის შექმნილი 3664 საუბნო საარჩევნო კომისიის, სპეციალური პენიტენციური სისტემის დაწესებულებებში შექმნილი 9 საუბნო საარჩევნო კომისიის და სტაციონარულ სამკურნალო დაწესებულებებსა და იზოლაციაში (კარანტინი, თვითიზოლაცია) მყოფი ამომრჩევლების მომსახურების მიზნით შესაქმნელი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროცედურულ სწავლებას.
შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიეწოდათ ინფორმაცია N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში ტექნოლოგიების გამოყენებით საპილოტე პროექტის განსახორციელებლად მიმდინარე საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა გადამზადების პროცესზე.
მისიის წარმომადგენლების მიერ დადებითად შეფასდა კომპლექსური პრევენციული ღონისძიებები, რომელიც უზრუნველყოფილია  საუბნო საარჩევნო კომისიებთან მიმდინარე მასშტაბური ტრენინგების პირისპირ ფორმატში ჩასატარებლად.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა ყურადღება გამაახვილა ამომრჩევლთა საინფორმაციო კამპანიის მექანიზმებზე, ასევე ჩართული მხარეების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით ცესკოს და სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით შემუშავებულ საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამებზე.
საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლები გაეცნენ არჩევნებისთვის მომზადებულ დისტანციურ ელექტრონულ სასწავლო  პროგრამებს, ასევე, სხვადასხვა საინფორმაციო-სასწავლო მასალას, რომელიც, მათ შორის ხელმისაწვდომია ეთნიკური უმცირესობების ენებზე.
სწავლების ცენტრის მხრიდან შეხვედრას სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნინო ბერულავა და სასწავლო პროგრამების სამსახურის უფროსი მაია გუდაძე ესწრებოდნენ.
შეხვედრის დასასრულს ეუთო/ოდირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს გადაეცათ ინგლისურ ენაზე ნათარგმნი სახელმძღვანელო ინსტრუქციები „კენჭისყრის დღის პროცედურები“.

On September 15, Natia Zaalishvili, the Training Centre director held a meeting with the representatives of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) observer mission, Peter Mikhalik- election analyst and Desislava Khristova - election junior analyst.
The Training Centre director discussed the programs related to the professional trainings for district election commissions (DECs) for October 2, 2021 elections, as well as  a concept of intensive trainings for precinct election commissions (PECs) aimed at implementing procedural trainings for 3664 PECs established throughout the country, 9 PECs established in special penitentiary facilities and for the PEC members to provide service for the voters temporarily residing in stationary medical facilities and isolation (quarantine, self-isolation).
The meeting participants were also provided with the information regarding the trainings of PEC members for implementation of pilot project in N4 Krtsanisi Electoral District, using electronic technologies.
The representatives of mission expressed their positive attitude towards complex preventive measures adopted during the huge-scale face-to-face trainings currently being conducted for the PECs.
The Training Centre Drector emphasized on the mechanism of informational campaign for the voters, as well as informational-training programs, elaborated within the cooperation between the CEC and the Training Centre, aiming to support developing electoral capacity for the electoral stakeholders.
The representatives of international observer mission got introduced to the distant-electronic training programs developed for the elections and other informational-training materials, available also on ethnic minorities’ languages.
Nino Berulava, Deputy Director of the Training Centre and Maia Gudadze, head of the Training Programs’ Office attended the meeting on the Training Centre’s behalf.
After the meeting, English versions of the guideline “Polling Day Procedures” were handed to the representatives of OSCE/ODIHR observer missions.