ცესკო საკუთარ გამოცდილებას მოლდოველ კოლეგებს უზიარებს
საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება იყო დღეს ცესკოში გამართული შეხვედრის მთავარი თემა. ამ მიმართულებით საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილებას ამჯერად მოლდოვას საარჩევნო ადმინისტრაცია გაეცნო.
შეხვედრა ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა გახსნა და საარჩევნო პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენების მნიშვნელობაზე და ამ კუთხით საქართველოს ცესკოს გამოცდილებაზე ისაუბრა.
„საარჩევნო ადმინისტრაციას აქვს პატივი, მიმდინარე თვეში უკვე მეორედ უმასპინძლოს სხვა ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციას. ჩვენ შესაძლებლობა გვაქვს გავუზიაროთ მოლდოველ კოლეგებს  გამოცდილება იმ მნიშვნელოვან საკითხებთან დაკავშირებით, რომლებიც საარჩევნო პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენებას უკავშირდება. რა თქმა უნდა, აღნიშნული შეხვედრა ერთი მხრივ მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს  ორი ინსტიტუციის თანამშრომლობის გაღრმავებას, მეორე მხრივ კი  შესაძლებლობას გვაძლევს გავუზიაროთ ერთმანეთს კარგი პრაქტიკა და მნიშვნელოვანი მიგნებები“, - აღნიშნა ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა.
ხმის ელექტრონული დათვლის დადებით მხარეებზე და გასულ რამდენიმე არჩევნებზე ჩატარებული საპილოტე პროექტის ძირითად ასპექტებზე დეტალურად ისაუბრა საარჩევნო პროცესების მართვის დეპარტამენტის უფროსმა ეკა ცაბაშვილმა.
„მადლიერი ვარ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიისა და ჩვენი კოლეგების, რომლებმაც მოგვცეს შესაძლებლობა გავიზიაროთ თქვენი გამოცდილება, რადგან თითოეული ასეთი გამოცდილების გაზიარება ნიშნავს საარჩევნო პროცესების მოდერნიზაციას. ჩვენი საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის ამას დიდი მნიშვნელობა აქვს, რადგან ვიმყოფებით საარჩევნო რეფორმების დანერგვის პროცესში.“- განაცხადა მოლდოვას საარჩევნო ადმინისტრაციის თავმჯდომარე  ანგელიკა ქარამანმა.
მოლდოვას საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს საშუალება ჰქონდათ ადგილზე გასცნობოდნენ ამომრჩევლის ვერიფიკაციის, ხმის მიცემისა და დათვლის აპარატებს და მათი მუშაობის სპეციფიკას.
ორდღიანი ვიზიტის ფარგლებში მოლდოვას საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ასევე შეხვდებიან კრწანისის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსს,   ცესკოს გენდერული საბჭოს თავმჯდომარეს და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებს.

The use of electronic technologies in the election process was the main topic of the meeting held at the Central Election Commission (CEC) today. In this regard, the Election Administration of Moldova got acquainted with the experience of the Election Administration of Georgia.
Giorgi Kalandarishvili, the CEC Chairperson opened the meeting and spoke about the importance of using technology in the election process and the experience of the CEC of Georgia in this dimension.
“The Election Administration has the honor to host the Election Administration of another country for the second time during this month period. We have the opportunity to share our experience with our colleagues from Moldova regarding the important issues related to the use of technology in the electoral process. This meeting, on the one hand, significantly contributes to the deepening of the cooperation between the two institutions, and on the other hand, it gives us the opportunity to share good practices and important findings with each other," mentioned Giorgi Kalandarishvili, CEC Chairperson.
Eka Tsabashvili, the head of the Election Process Management Department, shared in detail the positive aspects of electronic vote counting and the main aspects of the pilot project conducted in the last few elections.
"I am grateful to the Central Election Commission of Georgia and our colleagues who gave us the opportunity to share your experience, since sharing such experience means the modernization of election processes. This is of great importance for our Election Administration, as we are in the process of introducing electoral reforms," stated Angelica Caraman, Chairwoman of the CEC of the Republic of Moldova.
The representatives of the Election Administration of Moldova had the opportunity to familiarize themselves with the voter verification, voting, and counting machines and the specifics of their work.
Within the framework of the two-day visit, representatives of the Election Administration of Moldova will also meet with the Chairperson of the Krtsanisi District Election Commission, the head of the CEC Legal Department, the Chairperson of the CEC Gender Council, and representatives of the Center for Development, Reforms and Training of Electoral Systems.
Today's meeting was held at the premises of the CEC in close cooperation with the Council of Europe (CoE).