საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი სპეციალური სიგელით დაჯილდოვდა - 2020
13.08.2020
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI),  2019 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი ღია საჯარო დაწესებულებად დაასახელა და სპეციალური სიგელი სწავლების ცენტრის დირექტორს ნათია ზაალიშვილს გადასცა.
საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხის კვლევის მიზნებისთვის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) 284 საჯარო დაწესებულება შეაფასა. შედეგების მიხედვით სწავლების ცენტრმა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი შეფასება მიიღო (მაჩვენებელი - 100%). აღსანიშნავია, რომ სწავლების ცენტრი ამ ჯილდოს მფლობელი უკვე მეხუთედ გახდა (2011 წ, 2015 წ, 2016 წ, 2018 წ და 2019 წ).
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის სიგელი 25 საჯარო დაწესებულებას გადაეცა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს საქართველოში 2010 წლიდან ახორციელებს. 2019 წელს ჩატარებული კვლევა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მხარდაჭერით განხორციელდა.

According to the results of a survey conducted in 2019, Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) recognized the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training as an open public institution and awarded Natia Zaalishvili, Training Center Director with a special certificate for ensuring full-fledged access to public information.
Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) assessed 284 public institutions for assessing the degree of access to public information in Georgia. The Training Center received high assessment according to the results (indicator – 100%). Notably, the Training Center received this award for the fifth time (2011, 2015, 2016, 2018 and 2019).
25 public institutions received certificates to recognize their achievement in ensuring access to public information.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been performing the monitoring of access to public information since 2010. The research (available in Georgian) conducted in 2019 was performed with Swedish International Development Cooperation Agency, Sida support.