სერბეთის რესპუბლიკის საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილებას გაეცნენ
17.02.2023
სერბეთის რესპუბლიკის საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილებას გაეცნენ. სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში, სამუშაო შეხვედრა ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა და სერბეთის რესპუბლიკის საარჩევნო კომისიის მდივანმა  სრჯან სმილიანიჩმა გახსნეს. გიორგი კალანდარიშვილმა საარჩევნო ადმინისტრაციებს შორის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ორი დღის განმავლობაში ქართული მხარე სერბ კოლეგებს დეტალურ ინფორმაციას გააცნობს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებული წარმატებული რეფორმებისა და სიახლეების შესახებ.
„საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ბოლო პერიოდში განხორციელებული რეფორმები და პროგრესი არ რჩება სხვა ქვეყნების საარჩევნო ადმინისტრაციების ყურადღების მიღმა. სწორედ ამის დასტურია ის, რომ დღეს ჩვენ ვმასპინძლობთ სერბეთის საარჩევნო კომისიის დელეგაციას. ვუზიარებთ ჩვენს გამოცდილებას ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა გამჭვირვალობის ზრდა, ტექნოლოგიების დანერგვა, ელექტრონული სერვისების განვითარება და სხვა. ვფიქრობ, აღნიშნული  ხელს შეუწყობს სერბეთის საარჩევნო კომისიას საკუთარი საქმიანობის ეფექტიანად განხორციელებაში. ინფორმაციისა და პრაქტიკის გაზიარებაზე დაფუძნებული შეხვედრები ხელს უწყობს სხვა ქვეყნების საარჩევნო ინსტიტუციებთან თანამშრომლობის გაღრმავებას, ასევე გვაძლევს საშუალებას განვიხილოთ სხვა ქვეყნების კარგი პრაქტიკა და შეძლებისდაგვარად გავითვალისწინოთ ჩვენი საქმიანობის დაგეგმვა/განხორციელებისას“, - განაცხადა გიორგი კალანდარიშვილმა.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მანდატი, შემადგენლობა და სტრუქტურა, ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება არჩევნებში, ამომრჩეველთა განათლება/ინფორმირება, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის მუშაობა, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა,  მედიასთან და ჩართულ მხარეებთან კომუნიკაცია, დეზინფორმაციასთან დაკავშირებული საკითხები - ამ და სხვა მნიშვნელოვან თემებზე დეტალური ინფორმაცია  სერბ კოლეგებს ცესკოს სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებმა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა გაუზიარეს. საკუთარ გამოცდილებაზე ისაუბრეს სერბეთის რესპუბლიკის საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლებმაც. შეხვედრას მოდერაციას საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილე დავით ღონღაძე და სერბეთის პროგრამის უფროსი ოფიცერი იოვანა სტრაჰინიჩი  უწევდნენ.
სასწავლო სამუშაო შეხვედრა, რომელიც საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით გაიმართა.
აღსანიშნავია, რომ ცესკოში სამუშაო შეხვედრები სხვა ქვეყნების საარჩევნო ადმინისტრაციებისთვის გამოცდილების გაზიარების მიზნით პერიოდულად იმართება. გასულ წელს მსგავსი შეხვედრები ჩრდილოეთ მაკედონიისა და მოლდოვას საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლებთან გაიმართა.

Representatives Of The Republic Election Commission Of Serbia Familiarized Themselves With Experience Of The Election Administration Of Georgia
17.02.2023
Representatives of the Republic Election Commission of Serbia (RIK) got familiarized with the experience of the Election Administration of Georgia. In the frames of the study tour Giorgi Kalandarishvili, CEC Chairperson, and Srdjan Smiljanić, RIK Secretary, opened the meeting. Giorgi Kalandarishvili underscored the importance of experience sharing between election administrations and stated that the Georgian side would detail Serbian colleagues on successful reforms and novelties implemented by the Election Administration during the two-day.
"Reforms and progress made by the Election Administration in the recent period do not remain unnoticed by the election administrations of other countries. A good indicator of this is that today we are hosting the Serbian Election Commission Delegation. We share with them our experience in important topics such as the increase in transparency, technology adoption, electronic services development, etc. I believe that the mentioned will support the Serbian Election Commission to carry out its activities efficiently. Meetings based on sharing information and practices help to deepen cooperation with other countries' election organizations; it also enables us to look at other countries' good practices and consider them during planning/implementing our activities to the extent possible", Giorgi Kalandarishvili stated.
Mandate, composition, and structure of Election Administration of Georgia, use of technology in elections, voter education/awareness, work of Electoral Systems Development, Reforms, and Training Centre, cooperation with organizations working on issues of persons with disabilities, communication with media and stakeholders, and topics related to disinformation – Heads of CEC structural Units and Director of Training Centre introduced this and other issues to Serbian colleagues. RIK representatives also discussed their respective experiences. Davit Ghonghadze, Deputy Country Director - Georgia, International Foundation for Electoral Systems (IFES), and Jovana Strahinić, IFES Serbia, Senior Project Officer, moderated the meeting.
The study tour was supported by the IFES.
It is noteworthy that working meetings to share the experience with other election administrations are periodically held in the CEC. Similar meetings took place in the previous year with the election administrations of North Macedonia and Moldova.