საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების შემაჯამებელი ეტაპი
2023 წლის 24 აპრილს შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების III ეტაპი გაიმართება. აღნიშნული წარმოადგენს გადამზადების შემაჯამებელ ეტაპს, რომლის სამიზნე აუდიტორიად განსაზღვრულია  საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი).
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, ტრენინგზე განიხილება  საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების მანდატს მიკუთვნებული სხვადასხვა მნიშვნელოვანი საკითხები, მათ შორის, როგორიცაა: საარჩევნო უბნის გახსნიდან კენჭისყრის დაწყებამდე პერიოდში საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო უფლებამოსილებები; საარჩევნო უბნის დახურვიდან ხმების დათვლის პროცესის დაწყებამდე პერიოდში საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო უფლებამოსილებები; კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკა; კენჭისყრის პროცესის საჯაროობის უზრუნველყოფა; კენჭისყრის დღის განცხადებები/საჩივრები.
განგრძობითი სწავლების ფორმატში, იმ საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით წარიმართება, იმუშავებენ კენჭისყრის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების პრაქტიკულ გამოყენებაზე, რომლის მეშვეობითაც 29 აპრილს, კენჭისყრის დღეს, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები მოემსახურებიან ამომრჩევლებს.
III ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

On April 24, 2023, the III stage trainings for the members of the Precinct Election Commissions (PEC) will be held for Extraordinary and By-Elections. This is the summarizing stage of the trainings, the target audience of which are the PECs head officials (chairman, deputy chairman, secretary).
According to the training concept elaborated by the Training Centre, various important issues related to the mandate of the PECs head officials will be discussed, including: organizational powers of the PECs head officials in the period from the opening of the polling station to the start of voting; organizational powers of the PECs head officials in the period from the closing of the polling station to the start of the vote counting process; the technique of drawing up a summary protocol of voting results; ensuring publicity of the voting process; polling day statements/complaints.
In the continuing education format, head officials of the election commissions where polling will be conducted using electronic technologies will work on the practical use of electronic technologies in the voting process, through which the PECs members will serve voters on April 29, the polling day.
Trainers trained by the Training Centre will provide III stage trainings on April 24. The schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.