საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების სასერტიფიკაციო გამოცდაზე რეგისტრაცია დასრულდა
2023 წლის 11 სექტემბრიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება.
აღნიშნული პროცესი საარჩევნო რეფორმით გათვალისწინებულ სიახლეს წარმოადგენს. გამოცდის შესახებ და მისთვის მოსამზადებლად მოქალაქეთა ინფორმირების კამპანია მაისიდან ხორციელდება. გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 6299-მა მოქალაქემ დააფიქსირა, რაც, გამოცდაზე ჯამურად მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობის გათვალისწინებით 91%-ს შეადგენს (საგამოცდო ცენტრების მიხედვით რეგისტრირებულ გამოსაცდელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე).
სასერტიფიკაციო გამოცდების ორგანიზების მიზნით, ცესკომ და სწავლების ცენტრმა კომპლექსური სამუშაოები ჩაატარეს. გამოცხადებული გამოცდისთვის საგამოცდო ცენტრები ქვეყნის 16 მუნიციპალიტეტში ამოქმედდა, გაიმართა შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, მოქალაქეებს გამოცდის ჩასაბარებლად შერჩეულ ლოკაციებზე მომსახურებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული გამოცდის სამდივნოების წევრები გაუწევენ.
საგამოცდო დარბაზში დაშვების პროცედურის გავლის მიზნებისთვის, მოქალაქე საგამოცდო ცენტრში უნდა გამოცხადდეს გამოცდის დაწყების დრომდე 10 წუთით ადრე, თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები, რომლებიც უცვლელი ფორმით გამოიყენება სასერტიფიკაციო გამოცდაზე, ხელმისაწვდომია ბმულზე.

On September 11, 2023 certification exams of Precinct Election Commission (PEC) head officials is launched.
The mentioned process is a novelty provided by the electoral reform. The campaign to inform citizens about the exam and to prepare for it has been running since May. According to the results of registration, 6299 citizens express willingness to pass the exam, which, taking into account the number of places available for the exam, is 91% (information about the number of examinees registered according to examination centers is available at the link (in Georgian)).
In order to organize the certification exams, the CEC and the Training Centre carried out complex works. Examination centers for the announced exam were launched in 16 municipalities of the country. The appropriate infrastructure has been established, the members of the exam secretariat trained by the Training Centre will provide services to the citizens at the locations selected for passing the exam.
For the purpose of going through the admission procedure in the examination hall, the citizen must appear at the center 10 minutes before the start time of the examination. Examinee must hold the identity card of the citizen of Georgia or the passport of the citizen of Georgia.
The examination tests for the certification of PEC head officials, which are used unchanged for the certification exam, are available at the link.