საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება
2023 წლის 25 ოქტომბრიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სასერტიფიკაციო გამოცდების მეორე ეტაპი იწყება.
გამოცდაზე რეგისტრაცია:
ვისაც სურვილი აქვს, მონაწილეობა მიიღოს ოქტომბერში გასამართ გამოცდაში, რეგისტრაციის გავლა შეუძლია დისტანციურად 24 საათიან რეჟიმში, 14 ოქტომბრის 10:00 საათიდან 20 ოქტომბრის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 14 ოქტომბრიდან 20 ოქტომბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
გამოცდები 2023 წლის 25 ოქტომბრიდან იწყება. მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია 10 მუნიციპალიტეტში მოქმედ ერთ-ერთ საგამოცდო ცენტრში - თბილისი, გორი, გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, ბოლნისი, თეთრიწყარო, მესტია, ოზურგეთი (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
მნიშვნელოვანია, რომ მოქალაქეები, რომლებიც დარეგისტრირებულები იყვნენ ოზურგეთის საგამოცდო ცენტრში 2023 წლის 11-16 სექტემბრის პერიოდში გამართულ საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდაზე და ფორსმაჟორული სიტუაციის გათვალისწინებით ვერ მიიღეს მონაწილეობა საგამოცდო პროცესში, შესაძლებლობა აქვთ დარეგისტრირდნენ მიმდინარე გამოცდაზე.
ასევე, შეზღუდვა ვრცელდება იმ მოქალაქეებზე, რომლებმაც რეგისტრაცია გაიარეს 2023 წლის სექტემბერში გამართულ საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სასერტიფიკაციო გამოცდებში მონაწილეობის მისაღებად.
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე გასაჯაროვდა 2023 წლის 25 მაისს და დღემდე ხელმისაწვდომია ბმულზე.

From October 25, 2023, the second stage of the certification exams for the head officials of the Precinct Election Commission (PEC) will begin.
Registration for the exam:
Those willing to take the exam to be held in October can register remotely, in a 24-hour mode, from October 14, 10:00am through October 20, 24:00pm, 2023, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of October 14 – October 20, from 10:00am to 18:00pm, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian). Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented to the secretariat in order to register.
Exams start from October 25, 2023. A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 10 municipalities – Tbilisi, Gori, Gurjaani, Sighnaghi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskharo, ozurgeti, Mestia (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
It is important that citizens who were registered for the certification exam for the PECs’ head officials held at the Ozurgeti exam center through the period of September 11-16, 2023 and could not participate in the exam due to the force majeure situation, have the opportunity to register for the current exam.
Also, the restriction applies to those citizens who have registered to participate in the certification exams for the PECs’ head officials held in September 2023.
The examination tests for the certification of PECs’ head officials were published on the websites of the CEC and the Training Centre on May 25, 2023 and are still available on the link (available in Georgian).