2023 წლის 15 სექტემბერს გამოცხადებული საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სასერტიფიკაციო გამოცდა (II ეტაპი)
17.11.2023
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების გამოცდის მეორე ეტაპი დასრულდა.
გამოცდები 2023 წლის 10 – 16 ნოემბრის პერიოდში განხორციელდა. სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტმა, კომპეტენციების შესაბამისად, უზრუნველყო საგამოცდო პროცესის ორგანიზება, კომპიუტერული პროგრამების ფუნქციონირება და გამოცდის ჩატარება. მოქალაქეებს 10 მუნიციპალიტეტში გახსნილი 12 საგამოცდო ცენტრი მოემსახურა.
გამოცდაზე ჯამურად რეგისტრირებული 6257 მოქალაქიდან საგამოცდო ცენტრებში 4788 გამოსაცდელი გამოცხადდა. გამოცდის ჩაბარების შედეგების მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიკატი 4752-მა პირმა მიიღო (ქალი - 4198; კაცი - 554). საგამოცდო ცენტრების მიხედვით დამუშავებული დეტალური სტატისტიკა ხელმისაწვდომია ბმულზე.
აღნიშნული სერტიფიცირების გამოცდა საარჩევნო რეფორმას ეხმიანება. სასერტიფიკაციო გამოცდის ციკლი წელს პირველად ორ ეტაპად ჩატარდა: I ეტაპი - 2023 წლის სექტემბერი-ოქტომბერი, II ეტაპი - 2023 წლის ნოემბერი. ჯამური სტატისტიკური მონაცემებით გამოცდისთვის ორივე ეტაპზე დარეგისტრირდა - 14381 პირი, გამოცდაზე გამოცხადდა - 10649 პირი, მათგან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიკატის მფლობელი გახდა 10565 მოქალაქე.

The second stage of the certification exams for the members of Precinct Election Commission (PEC) has been completed.
Exams were held through the period of November 10-16, 2023. LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training and Electoral Information Technology Department of Central Election Commission, according to the competences, ensured the organization of the examination process, operation of computer programs and holding examination. 12 examination centers (information is available in Georgian) opened in 10 municipalities served the citizens
Out of a total of 6257 citizens registered for the exam, 4788 examinees appeared in the exam centers. According to the results of passing the exam, 4752 persons received the certificate of PEC members (4198 - women; Man – 554). Detailed statistics processed according to examination centers are available at the link (information is available in Georgian).
The mentioned certification exam echoes to the electoral reform. For the first time this year, the certification exam cycle was held in two stages: I stage – September-October, 2023, II stage –November, 2023. According to the total statistical data, 14381 persons were registered for the exam at both stages, 10649 persons were presented at the exam, out of them, 10565 citizens became the holders of the PEC head officials’ certificate.