2023 წლის 4 დეკემბრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები იწყება. სერტიფიცირების მიზანია საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნისა და ზოგადი უნარების დადგენა, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება 2023 წლის 21 ნოემბრის 10:00 საათიდან - 27 ნოემბრის 24:00 საათამდე, დისტანციურად, შემდეგ მისამართზე: http://registration.cec.gov.ge/
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 21 - 27 ნოემბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, უქმე და დასვენების დღეების გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
მნიშვნელოვანია, რომ წელს პირველად, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები საქართველოს მასშტაბით გახსნილ 13 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება. მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ აირჩიონ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთ მუნიციპალიტეტში მოქმედი საგამოცდო ცენტრი: თბილისი (2 ლოკაცია), თელავი, რუსთავი, მცხეთა, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი ან ბათუმი (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
• შესაბამის ველში მოცემული ჩამონათვალიდან მოქალაქე შეხედულებისამებრ ირჩევს მისთვის სასურველ საგამოცდო ცენტრს, გამოცდაზე გამოცხადების თარიღსა და დროს (საათი);
სწავლების ცენტრი მოქალაქეებს სთავაზობს შესაძლებლობას საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი სასწავლო კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. სასწავლო კურსის სრული ხანგრძლივობაა 3 დღე (დღეში 2.00 საათი). სასწავლო კურსი განხორციელდება 2023 წლის 29 ნოემბრიდან - 1 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში (სამუშაო საათებში). ტრენინგის ჩატარება გათვალისწინებულია დისტანციურად (zoom პლატფორმით). სერტიფიცირების გამოცდისთვის მოსამზადებელი სასწავლო კურსის გავლის სურვილის შემთხვევაში, მოქალაქემ გამოცდაზე რეგისტრაციის ელექტრონულ პროგრამაში დამატებით უნდა მონიშნოს შესაბამისი თანხმობის ველი. მოქალაქეს რეგისტრაციის პროგრამაში მითითებულ საკონტაქტო ელ-ფოსტაზე გაეგზავნება დეტალური ინფორმაცია სასწავლო კურსში მონაწილეობის მისაღებად.
სერტიფიცირების გამოცდის მიმდინარეობაზე საჯაროობის უზრუნველყოფის მიზნით, გამოცდაზე დამკვირვებლებად დაიშვებიან აკრედიტებული ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. აკრედიტაციის მიზნით, დაინტერესებულმა ორგანიზაციებმა განცხადებით უნდა მიმართონ სერტიფიცირების გამოცდის სამდივნოებს, 21 - 27 ნოემბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, უქმე და დასვენების დღეების გარდა.
გამოსაცდელი სერტიფიცირების გამოცდაზე დაიშვება მხოლოდ ერთხელ, სარეგისტრაციო ბარათში მითითებული თარიღისა და დროის დაცვით (საგამოცდო ცენტრში გამოცხადება უნდა მოხდეს გამოცდის დაწყების დრომდე 10 წუთით ადრე). გამოსაცდელი, რომელიც არ გამოცხადდება გამოცდაზე ან დაგვიანებით გამოცხადდება, მოიხსნება გამოცდიდან. გამოსაცდელმა სერტიფიცირების გამოცდაზე გამოცხადებისას თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
სწავლების ცენტრმა უზრუნველყო საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის ტესტების განახლება. მომზადდა 840 ტესტი, რომელიც თემატურად მოიცავს საკითხებს შემდეგი ნორმატიული აქტებიდან: საქართველოს კონსტიტუცია; საქართველოს საარჩევნო კოდექსი; „კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესისა და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2023 წლის 6 თებერვლის N7/2023 დადგენილება; ცესკოს 2015 წლის 25 ნოემბრის №54/2015 დადგენილებით დამტკიცებული ცესკოს რეგლამენტი; ცესკოს 2012 წლის 3 თებერვლის №2/2012 დადგენილებით დამტკიცებული საოლქო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტი; ცესკოს 2021 წლის 23 აგვისტოს №49/2021 დადგენილებით დამტკიცებული საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი; „ცესკოს წევრებისა და საოლქო საარჩევნო კომისიების არჩეულ წევრთა შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული და სამსახურებრივი შეუთავსებლობის საკითხების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2017 წლის 27 ივნისის №11/2017 დადგენილება.
2023 წლის 4 დეკემბრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება 2023 წლის 4 დეკემბრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება (აზერბაიჯანულ ენაზე) 2023 წლის 4 დეკემბრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება (სომხურ ენაზე)

From December 4, 2023, certification exams of the Election Administration officials will be launched. The goal of certification is to determine the knowledge of electoral legislation and general skills of citizens of Georgia, in order to further facilitate the selection of highly qualified election administration officials.
Registration of those willing to take the exam will be performed from November 21, 10:00 am through November 27, 24:00 pm, 2023, electronically, at the following address: http://registration.cec.gov.ge/
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of November 21, 10:00 am through November 27, 24:00 pm, 2023, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link in Georgian). Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented to the secretariat in order to register.
It is important that this year, for the first time, certification exams for election administration officials will be held in 13 examination centers opened throughout Georgia. Citizens will be able to choose an examination center operating in one of the following municipalities: Tbilisi (2 locations), Telavi, Rustavi, Mtskheta, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafon, Ozurgeti, Senaki or Batumi (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link in Georgian).
• From the list given in the relevant field, the citizen chooses the examination center, the date and time (hour) of appearing for the exam;
The Training Centre offers citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of election administration officials, which is based on the content of the tests determined by the exam program and practical tasks. The full duration of the training course is 3 days (2 hours daily). The training course will be held through the period of November 29 December 1, 2023 (during working hours). The training is provided remotely (zoom platform). Those willing to participate in the preparatory training course for the certification exam, must additionally mark the corresponding consent box in the electronic program of registration for the exam. The citizen will be sent detailed information on participating in the training course to the contact email specified in the registration program.
Representatives of accredited local NGOs and international organizations will be admitted as observers at the exam in order to ensure publicity of the exam. For accreditation, interested organizations should apply to the exam secretariats with the application through the period of November 21 - 27, 2023, except for the weekends.
The examinee will be allowed to the certification exam only once, following the date and time indicated on the registration card (it is desirable to be present at the Exam Centre 10 minutes before the start of the examination). Examinee, who appears at the Exam Centre in late or does not appear, will be removed from the exam. Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented at the Exam Centre by the examinee.
The Training Center has updated the tests for the certification exam of election administration officials. 840 tests (available in Georgian) have been prepared, which thematically include issues from the following normative acts: Constitution of Georgia; Election Code of Georgia; CEC Decree of February 6, 2023 N7/2023 “on defining rule and conditions for polling through electronic devices”; Regulations of the CEC approved by CEC Decree N54/2015 of November 25, 2015; Regulations of the District Election Commission approved by CEC Decree N2/2012 of February 3, 2012; The Code of Ethics of Georgian Election Administration Officials approved by CEC Decree N49/2021 of August 23, 2021; CEC Decree N11/2017 of June 27, 2017 "on determination of issues related to labor relations and incompatibility of CEC members and elected members of District Election Commissions".
From December 4, 2023, certification exams of the Election Administration officials will be launched From December 4, 2023, certification exams of the Election Administration officials will be launched (Azerbaijanian) From December 4, 2023, certification exams of the Election Administration officials will be launched