საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია დასრულდა. სარეგისტრაციო პროცესი 2023 წლის 21–27 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა, როგორც დისტანციურად (ელექტრონული ფორმით), ისე საქართველოს მასშტაბით 12 მუნიციპალიტეტში მოქალაქეთა მომსახურების მიზნებისთვის შექმნილი სამდივნოების მეშვეობით.
გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით 1773-მა მოქალაქემ დააფიქსირა (ქალი-1310; კაცი-463), რაც, გამოცდაზე ჯამურად მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობის გათვალისწინებით 40%-ს შეადგენს (საგამოცდო ცენტრების მიხედვით რეგისტრირებულ გამოსაცდელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე).
სწავლების ცენტრმა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების მსურველებს შესთავაზა შესაძლებლობა, სერტიფიცირების გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი სასწავლო კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. გამოცდაზე რეგისტრირებულ პირთაგან ამ კურსის გავლაზე თანხმობა 1110 მოქალაქემ (95%) დააფიქსირა. სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები შესაბამის სასწავლო პროგრამას, დისტანციურ ფორმატში, მიმდინარე წლის 29 ნოემბრიდან პირველი დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში ჩაატარებენ.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები 4-7 დეკემბერს განხორციელდება.
სერტიფიცირების გამოცდების ჩატარებას უზრუნველყოფს სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი.

Registration of the applicants for the certification exams of election administration officials was finished. The registration process was carried out through the period of November 21-27, 2023, both remotely (in electronic form) and through the exam secretariats created for serving citizens and operating in 12 municipalities throughout Georgia
According to the results of registration, the number of those willing to pass the exam is 1773 (women – 1310; men - 463), which taking into account the number of places available for the exam, is 40% (information about the number of examinees registered according to examination centers is available at the link (in Georgian)).
The Training Centre offerred citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of election administration officials, which is based on the content of the tests determined by the exam program and practical tasks. Of the persons registered for the exam, 1110 citizens (95%) agreed to take this course. Trainers trained by the Training Centre will conduct the relevant training program in remote format through the period of November 29 – December, of this year.