საინფორმაციო შეხვედრები საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებთან
ცესკო და სწავლების ცენტრი საარჩევნო კულტურის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით აგრძელებს მასშტაბური ხასიათის პროექტების განხორციელებას.
მიმდინარე ეტაპზე, სწავლების ცენტრი, საჯარო სკოლების საბაზო და საშუალო საფეხურის სამოქალაქო განათლების პედაგოგებისთვის ატარებს საინფორმაციო კურსს „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“.
პროექტი სიახლეს წარმოადგენს, ხორციელდება საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან პარტნიორობით და ახალგაზრდა თაობის სამოქალაქო საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების კომპლექსური ამოცანის შესრულებას ემსახურება.
საინფორმაციო კურსის ფარგლებში სწავლების ცენტრი სამოქალაქო განათლების პედაგოგებთან შემდეგ ძირითად საკითხებს განიხილავს: ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობა და პოლიტიკური კულტურის ასპექტები; დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების პრინციპები და საერთაშორისო სტანდარტები; არჩევნების მოდერნიზაციის ტენდენციები და ხმის მიცემის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება; ამომრჩევლის საარჩევნო უფლების რეალიზება, ფარულობა და დაცულობა კენჭისყრის პროცესში; ინკლუზიური საარჩევნო გარემო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული საარჩევნო სერვისები. შეხვედრებზე პედაგოგები ასევე მონაწილეობას იღებენ იმიტირებულ არჩევნებში და პრაქტიკაში ეცნობიან ელექტრონული აპარატებით კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობას.
სწავლების ცენტრის მიერ პედაგოგებისთვის შემუშავებული პროგრამა ითვალისწინებს  შემდგომში არჩევნების მოდულზე საგაკვეთილო პროცესის დაგეგმვის ხელშეწყობას და მოსწავლეებისთვის განახლებული ინფორმაციის გაზიარებას. ამ მიზნებისთვის მასწავლებლებს გადაეცემათ სპეციალურად მომზადებული დამატებითი რესურსი, რომელიც მოიცავს განსახილველ საარჩევნო თემატიკას, თემის განვრცობისთვის განკუთვნილ საკითხავ მასალას, პრაქტიკული სავარჯიშოებს და სარეკომენდაციო მითითებებს ჩატარების მეთოდოლოგიის შესახებ.
საინფორმაციო შეხვედრები 2024 წლის 26 თებერვლიდან დაიწყო და 7 მარტის ჩათვლით პერიოდში 22 მუნიციპალიტეტში მოქმედ საგანმანათლებლო რესურსცენტრებში გაიმართება. მასში მონაწილეობას 552 საჯარო სკოლის სამოქალაქო განათლების პედაგოგები და შესაბამისი საგანმანათლებლო რესურსცენტრის წარმომადგენლები მიიღებენ.

In order to promote the development of electoral culture, the CEC and the Training Centre continue implementation of large-scale projects.
At the current stage, the Training Centre conducts an informational course "Democratic Elections and Election Environment" for the teachers of civic education of basic and secondary levels of public schools.
The project is a novelty, it is implemented in partnership with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and serves the complex task of raising the civic election awareness of the young generation.
Within the framework of the informational course, the Training Centre will discuss the following basic issues with civic education teachers: importance of the voter's role and aspects of political culture; principles and international standards of conducting democratic elections; trends in the modernization of elections and the use of electronic technologies in the voting process; realization of voter's right to vote, secrecy and protection during the voting process; inclusive electoral environment; election services offered to voters by the Election Administration of Georgia. At the meetings, teachers also take part in simulated elections and get acquainted with the process of voting by electronic devices in practice.
The program developed for teachers by the Training Centre envisages further planning of the lesson process on the election module and sharing updated information with students. For these purposes, teachers will be provided with specially prepared additional resource, which includes the election topics to be discussed, reading materials for the topic expansion, practical exercises and recommended guidelines on the methodology of conducting.
The informational meetings started on February 26, 2024 and will be held in Educational Resource Centres operating in 22 municipalities in the period up to March 7. Civil education teachers of 552 public schools and representatives of relevant Educational Resource Centres will take part in it.