ცესკო და სწავლების ცენტრი საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდების ციკლს აგრძელებს
19.03.2024
2024 წლის 11 აპრილიდან საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდების მორიგი ეტაპი იწყება.
მოქალაქეებს შესაძლებლობა ექნებათ, 2024 წლის პირველი აპრილიდან გამოცდაზე დარეგისტრირდნენ დისტანციურად, ან გამოცდის სამდივნოების მეშვეობით. დისტანციური რეგისტრაციის ბმული, საგამოცდო ცენტრებისა და გამოცდის სამდივნოების მისამართები ამავე თარიღში განთავსდება სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე.
საგამოცდო ტესტები შედგენილია პროფილურად - საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების ფუნქციების შესაბამისად, მოიცავს საკითხებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსიდან და საუბნო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტიდან, მათ შორის, ითვალისწინებს კითხვებს კენჭისყრის პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენების ასპექტებზე. ტესტები ხელმისაწვდომია ბმულზე:
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები.
გამოცდების ჩატარების წესისა და პირობების გაცნობის მიზნით ეწვიეთ ბმულს: საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა და ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების დებულება.

The CEC and the Training Centre Continue the Cycle of Certification Exams for PECs Head Officials
From April 11, 2024, the next stage of certification exam for the Precinct Election Commission (PEC) head officials starts.
The Training Centre provides certification exams through the exam centers operating in 30 municipalities: Tbilisi (4 exam centers), Gurjaani, Sighnaghi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskaro, Mtskheta, Dusheti, Gori, Borjomi, Akhaltsikhe, Sachkhere, Zestafoni, Baghdati, Tkibuli, Tskaltubo, Kutaisi, Ambrolauri, Tsageri, Senaki, Zugdidi, Khobi, Poti, Mestia, Ozurgeti, Batumi, Kobuleti, Shuakhevi, Khulo.
From April 1st, 2024, the citizens will have the opportunity to register for the exam online or through the exam secretariats. The online registration link will be placed on the website of the Training Centre and will be activated on the same date.
The exam tests are compiled in a profile manner - in accordance with the functions of the PECs head officials, it includes issues from the Election Code of Georgia and the Regulations of the Precinct Election Commission, including questions on the aspects of using technology in the poting process. Tests are available at the link:
examination tests for the certification of PECs’ head officials
The examination will be conducted via electronic testing method. For each examinee, 24 exam tests are automatically selected using the random selection method, the examinee must score 15 points to receive a certificate. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.
To get acquainted with the rules and conditions of conducting exams, visit the link: “Regulations for the Certification of Members and Head Officials of the Precinct Election Commission" (available in Georgian).