საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისა და წევრებისთვის
12.04.2024
ცესკო და სწავლების ცენტრი, საქართველოს მასშტაბით ყველა მუნიციპალიტეტში იწყებს საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ განხორციელებას.
პროექტი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ანგარიშებში ასახულ რეკომენდაციებს ეხმიანება და საარჩევნო რეფორმის შესაბამისად მიზნად ისახავს საარჩევნო ტექნოლოგიურ სიახლეებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური საკადრო რესურსის გადამზადებას, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ კვალიფიციური საარჩევნო ადმინისტრატორების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
სწავლების ცენტრის მიერ განახლებული კონცეფციით „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ ორი პროფილური მიმართულებით ჩატარდება:
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის - განხორციელდება 2024 წლის 8 მაისიდან 13 მაისის ჩათვლით პერიოდში (ხანგრძლივობა ერთ დღე).
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისთვის - განხორციელდება 2024 წლის 14 მაისიდან 8 ივნისის ჩათვლით პერიოდში (ხანგრძლივობა ორი დღე).
მონაწილეები, პროფილური მიმართულებების შესაბამისად, მიიღებენ სპეციალიზირებულ ცოდნას შემდეგ ძირითად საკითხებზე: საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის ოქტომბრის არჩევნების მოდერნიზაციის ტენდენციები; ხმის მიცემის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება; ამომრჩევლის საარჩევნო უფლების რეალიზება, ფარულობა და დაცულობა კენჭისყრის პროცესში; ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მნიშვნელობა და საარჩევნო აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის პროცესში შშმ ამომრჩევლების დამოუკიდებლად მონაწილეობის ხელშეწყობა. კურსებს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები ჩაატარებენ.
ინფორმაცია პროექტში მონაწილეობის მსურველთათვის:
საინფორმაციო-სასწავლო კურსის გავლა შეუძლია საქართველოს მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ მოქალაქეს პროექტში რეგისტრაციის დაწყების მომენტისთვის უდასტურდება შემდეგი ინფორმაცია:
პროექტში რეგისტრაციის პროცედურა:
• პროექტში მონაწილეობის მსურველს შეუძლია დარეგისტრირდეს საინფორმაციო-სასწავლო კურსის მხოლოდ ერთ პროფილურ მიმართულებაზე (კურსზე - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის, ან კურსზე - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისთვის).
• პროექტში მონაწილეობის მსურველი საინფორმაციო-სასწავლო კურსის შესაბამის პროფილურ მიმართულებაზე უნდა დარეგისტრირდეს სპეციალური ელექტრონული პლატფორმის (Konkursi.cec.gov.ge) საშუალებით 2024 წლის 15 აპრილიდან 22 აპრილის 24:00 სთ-მდე (დასვენების დღეების ჩათვლით); შევსებულ აპლიკაციას თან უნდა დაერთოს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პირადობის მოწმობა, პასპორტი) ფოტო ასლი.
• პროექტში მონაწილეობის მსურველს აქვს ასევე შესაძლებლობა, საინფორმაციო-სასწავლო კურსის შესაბამის პროფილურ მიმართულებაზე რეგისტრაციის მიზნით მოთხოვნილი აპლიკაცია და პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ფოტო ასლი წარადგინოს შესაბამის საოლქო საარჩევნო კომისიაში (ცხრილში მითითებულ მისამართზე), 2024 წლის 15 აპრილის 10:00 საათიდან 22 აპრილის 18:00 საათამდე (დასვენების დღეების გარდა):
დოკუმენტაციის წარდგენა მატერიალური ფორმით - მისამართზე
შესარჩევ მონაწილეთა საორიენტაციო რაოდენობის  ფარგლები საინფორმაციო-სასწავლო კურსის პროფილური მიმართულებების მიხედვით
კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის
კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისთვის
ქ. თბილისი, შიო მღვიმელის ქ. №1
170
102
ქ. თბილისი, ვაჟა ფშაველას №32
350
455
ქ. თბილისი, ნოსირის ქ. №4
285
ქ. თბილისი, მუხიანი, მე-3 მ/რ, კორპ. №23
360
216
ქ. თბილისი, ჯავახიშვილის №51
205
ქ. თბილისი, აღმაშენებლის გამზირი №140ა
200
ქ. თბილისი, სარაჯიშვილის №1
405
243
ქ. თბილისი, მუხიანის მე-3 მ/რ, კორპ. 23
375
225
ქ. საგარეჯო, ერეკლე II-ს №68
75
ქ. გურჯაანი, რუსთაველის №18
180
108
ქ. სიღნაღი, აღმაშენებლის №19
95
ქ. დედოფლისწყარო, რუსთაველის №29
ქ. ლაგოდეხი, ზაქათალას №44
ქ. ყვარელი, ჭავჭავაძის №34
115
165
ქ. ახმეტა, ბ. ჩოლოყაშვილის №50
დ. თიანეთი, რუსთაველის №54
ქ. გარდაბანი, აღმაშენებლის №36
ქ. მარნეული, რუსთაველის №69
ქ. ბოლნისი, აღმაშენებლის №68
ქ. დმანისი, წმინდა ნინოს №39
ქ. წალკა, კოსტავას №50
85
ქ. თეთრიწყარო, ჭავჭავაძის ქ. №2
ქ. დუშეთი,მ. კოსტავას №23
100
ყაზბეგი, აღმაშენებლის №9
ქ. კასპი, კოსტავას №16
130
78
340
204
ქ. ქარელი, თამარ მეფის №24
ქ. ხაშური, კოსტავას №7
145
ქ. ბორჯომი, წმინდა ნინოს №11
დ. ადიგენი, არტემ ბალახაშვილის №19
ქ. ასპინძა, ერეკლე II №6
ქ. ახალქალაქი, ჯავახიშვილის №2
140
ქ. ნინოწმინდა, თავისუფლების №23
ქ. ონი, ქაფიანიძის ქ. №90
ქ. ამბროლაური, აღმაშენებლის №24
ქ. ცაგერი, რუსთაველის №39
ქ. ლენტეხი, თამარ მეფის №31
ქ. მესტია, თამარ მეფის №14
დ. ხარაგაული, 9 აპრილის ქ. №46
ქ. თერჯოლა, რუსთაველის №117
ქ. საჩხერე, მაჭავარიანის №41
ქ. ზესტაფონი, წერეთლის ქ. №5
ქ. ბაღდათი, სააკაძის №5
ქ. ვანი, თავისუფლების ქ. №63
ქ. სამტრედია, რესპუბლიკის ქ. №6
ქ. ხონი, კაკაბაძის №2
ქ. ჭიათურა, ნინოშვილის №5ა
215
ქ. ტყიბული, თაბუკაშვილის №8
ქ. წყალტუბო, ყაზბეგის №2ა
355
213
ქ. ოზურგეთი, დოლიძის №1
ქ. ლანჩხუთი, ჟორდანიას №76
125
ქ. ჩოხატაური, დუმბაძის №35
ქ. აბაშა, ჯორჯიკიას ქუჩა
ქ. სენაკი, რუსთაველის №221
155
ქ. მარტვილი, გამსახურდიას №4
ქ. ხობი, ცოტნე დადიანის №185
ქ. ზუგდიდი, თავისუფლების №26
310
ქ. წალენჯიხა, სალიას №3
ქ. ჩხოროწყუ, კოსტავას №22
ქ. ფოთი, 26 მაისის ქ. №7
440
264
დ. ქედა, წერეთლის ქ. №2
ქ. ქობულეთი, მემედ აბაშიძის №10
280
168
დ. შუახევი, სელიმ ხიმშიაშვილის ქ. №2
ქ. ბათუმი, ტაოს ქ. №1
185
დ. ხულო, ტბელ აბუსერიძის №9
პროექტისთვის მონაწილეთა შერჩევისას უპირატესობა მიენიჭებათ იმ აპლიკანტებს, რომელთაც აქვთ საარჩევნო ადმინისტრაციაში მუშაობის გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირის/წევრის სერტიფიკატი, ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ ჩატარებულ სასწავლო პროგრამებში მონაწილეობის სერტიფიკატი. ამასთან, გათვალისწინებული იქნება გენდერული ბალანსი და საოლქო საარჩევნო კომისიების მიხედვით ზემოაღნიშნულ ცხრილში მოცემული მონაწილეთა საორიენტაციო რაოდენობის ფარგლები.
• აპლიკაცია, რომელიც წარმოდგენილია ვადის დარღვევით, არასრულად, ან რომელშიც მონიშნულია ერთზე მეტი პროფილური მიმართულება, არ განიხილება.
• საინფორმაციო-სასწავლო კურსი განხორციელდება პროფილური მიმართულებების მიხედვით განსაზღვრულ თარიღებში:
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის - 2024 წლის 8 მაისიდან 13 მაისის ჩათვლით პერიოდში (კურსის ხანგრძლივობა ერთი დღე).
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისთვის - 2024 წლის 14 მაისიდან 8 ივნისის ჩათვლით პერიოდში (კურსის ხანგრძლივობა ორი დღე).
• პროექტში მონაწილეობისთვის შერჩეული პირების კურსზე მოწვევა განხორციელდება არაუგვიანეს 2024 წლის 2 მაისისა. მონაწილეების ინფორმირება კურსის დაწყების დაზუსტებული თარიღის და დროის თაობაზე, ასევე, პროექტის საჭიროებებიდან გამომდინარე მონაწილეებთან შემდგომი კომუნიკაცია განხორციელდება სააპლიკაციო ფორმაში მითითებული ელექტრონული ფოსტის მისამართზე შეტყობინებების გაგზავნის ფორმით ან სატელეფონო კომუნიკაციის ფორმით.
• მონაწილეები საინფორმაციო-სასწავლო კურსს გაივლიან სააპლიკაციო ფორმაში მითითებული საოლქო საარჩევნო კომისიის სამოქმედო ტერიტორიაზე განთავსებულ დარბაზში.

The CEC and the Training Centre are launching implementation of the informational-educational project "Election Administrator Courses" in all municipalities across Georgia.
The project echoes the recommendations outlined in the reports of the observing organizations and, in accordance with the election reform, aims to train the potential personnel resources of the Precinct Election Commissions (PEC) on election technological innovations, in order to ensure the promotion of the selection of qualified election administrators by the administration.
With the concept updated by the Training Centre, the "Election Administrator Courses" will be held in two profile areas:
• course for potential PECs members – will be implemented through the period of May 8-13, 2024 (course duration one day).
• course for potential PECs head officials - will be implemented through the period of May 14 - June 8 (course duration one day).
Participants, in accordance with profile directions, will receive specialized knowledge on the following main issues: modernization trends of the October 2024 Parliamentary Elections of Georgia; use of electronic technologies in the voting process; realization of the voter's electoral right, secrecy and protection during the polling process; importance of an inclusive election environment and the promotion of independent participation of disabled voters in the voting process using election machines. The courses will be conducted by trainers trained by the Training Centre.
Information for individuals willing to participate in the project:
A citizen of Georgia can take an informational-educational course from the age of 18, unless the following information is confirmed to the citizen at the moment of registration in the project:
Procedure for registration:
• those willing to participate in the project can register for only one profile direction of the informational-educational course (on the course - for potential PEC members, or on the course - for potential PEC heads).
• those willing to participate in the project must register for the relevant profile direction of the informational-educational course through a special electronic platform (Konkursi.cec.gov.ge) from April 15 to April 22, 2024 until 24:00pm (including holidays); A photo copy of the identity document (identity card, passport) must be attached to the completed application.
• those willing to participate in the project have the opportunity to submit the required application and a photo copy of the identity document to the relevant District Election Commission (DEC) for the purpose of registration in the relevant profile direction of the informational-educational course (at the address specified in the table), from April 15, 2024, 10:00am to April 22, 2024, 6:00pm (except for holidays):
Submission of documentation in material form, to the indicated address
Scope of the benchmark number of participants according to the profile directions of the informational-educational course
Course for potential members of Precinct Election Commissions
Course for potential head officials of Precinct Election Commissions
№1, Shio Mghvimeli str., Tbilisi
170
102
№32, Vazha-Pshavela ave., Tbilisi
350
455
№4 Nosiri str., Tbilisi
285
Mukhiani, 3rd M/R, Bld. 23, Tbilisi
360
216
№51, Javakhishvili Str., Tbilisi
205
№140a, Aghmashenebeli Ave., Tbilisi
200
№1, Sarajishvili, Tbilisi
405
243
375
225
№2, Erekle II Str., Sagarejo
75
180
108
№19, D. Aghmashenebeli Str., Signagi
95
115
165
№19, Pirosmani Str., Rustavi
№69, Rustaveli Str., Marneuli
№39, Tsminda Nino str., Dmanisi
№50, Kostava str., Tsalka
85
№35, Tamar Mepe str., Tetritskaro
65
№51, Aghmashenebeli str., Mtskheta
№23, M. Kostava str., Dusheti
100
130
78
340
204
145
№6, Erekle II Str., Aspindza
140
№24, Aghmashenebeli Str., Ambrolauri
№39, Rustaveli Str., Tsageri
215
№2a, Kazbegi Str., Tskaltubo
355
213
125
155
№26 Tavisufleba str., Zugdidi
310
№7, 26 May Str., Poti
440
264
№2, Tsereteli Str., Keda
280
168
185
During the selection of participants for the project, preference will be given to those applicants who have working experience in election administration, Certificate of Election Administration Officer, Certificate of PEC head official/member, Certificate of participation in the training programs conducted by the CEC and the Training Centre. In addition, the gender balance and the scope of the indicative number of participants given in the above table according to the DECs will be considered.
• application submitted late, incomplete, or in which more than one profile direction is marked will not be considered;
• the informational-educational course will be carried out on the dates determined according to the profile directions:
• course for potential PECs members – through the period of May 8-13, 2024 (course duration one day).
• course for potential PECs head officials - through the period of May 14-June 8 (course duration one day).
• participants will be informed about the specified date and time of the start of course, as well as further communication with the participants based on the needs of the project will be carried out in the form of sending messages to the e-mail address specified in the application form or in the form of telephone communication.
• the participants will undergo an informational-educational course in the venue located in the operational territory of the DEC, specified in the application form.