საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია დასრულდა. სარეგისტრაციო პროცესი 2024 წლის 25-31 ივლისის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა, როგორც დისტანციურად (ელექტრონული ფორმით), ისე საქართველოს მასშტაბით 11 მუნიციპალიტეტში მოქალაქეთა მომსახურების მიზნებისთვის შექმნილი სამდივნოების მეშვეობით.
გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით 796-მა მოქალაქემ დააფიქსირა (ქალი-567; კაცი-229), რაც, გამოცდაზე ჯამურად მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობის გათვალისწინებით 18%-ს შეადგენს (საგამოცდო ცენტრების მიხედვით რეგისტრირებულ გამოსაცდელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე).
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები 12-14 აგვისტოს განხორციელდება.
საგამოცდო ცენტრებში გამოცდის მიმდინარეობაზე დაკვირვების მიზნით დარეგისტრირდა სამი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია: ააიპ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება; ააიპ საზოგადოებრივი ინიციატივების ასოციაცია; ააიპ ახალგაზრდები ევროპული მომავლისთვის.
სერტიფიცირების გამოცდების ჩატარებას უზრუნველყოფს სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი.

Registration of the applicants for the certification exams of election administration officials was finished. The registration process was carried out through the period of July 25-31, 2024, both remotely (in electronic form) and through the exam secretariats created for serving citizens and operating in 11 municipalities throughout Georgia
According to the results of registration, the number of those willing to pass the exam is 796 (women – 567; men - 229), which taking into account the number of places available for the exam, is 18% (information about the number of examinees registered according to examination centers is available at the link (in Georgian)).
Certification exams for election administration officials will be held on August 12-14.
Three local non-governmental organization were registered in order to observe the process of the exam in the examination centers: International Society for Fair Elections and Democracy; Civic Initiatives Association; Youth for the European Future.