საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდების ციკლის შეჯამება
საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეებით დაკომპლექტების სტრატეგიული ამოცანის შესაბამისად, ცესკო და სწავლების ცენტრი უწყვეტ რეჟიმში სხვადასხვა ფორმატის მასშტაბურ პროექტებს ახორციელებს. ამ მიზნით ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდების ჩატარებას უკავშირდება.
საგამოცდო პროცესი ხელს უწყობს საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნის დადგენას. გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში მოქალაქეს ენიჭება საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი, რომლის ფლობა კანონმდებლობის მიხედვით სავალდებულოა ცესკოში და საოლქო საარჩევნო კომისიაში შესაბამის პოზიციებზე ასარჩევად/დასანიშნად. აღნიშნული სერტიფიკატი ვალიდურია ასევე საუბნო საარჩევნო კომისიაში  ხელმძღვანელი პირის და წევრის პოზიციისთვის.
2024 წელს ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების 2 გამოცდა ჩაატარა. არეალმა მოიცვა 11 მუნიციპალიტეტი, საგამოცდო ლოკაციებზე ჯამში 12 საგამოცდო ცენტრი ფუნქციონირებდა: თბილისი (2 საგამოცდო ცენტრი), თელავი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი და ბათუმი.
გამოცდის ჩაბარების მსურველ მოქალაქეთა სერვისზე ორიენტირებით, პროფილურად შემუშავებული საგამოცდო ტესტები პროაქტიულად გასაჯაროვდა ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე. ამასთან, სწავლების ცენტრმა დაინტერესებული მოქალაქეებისთვის, უფასო მომსახურების ფორმატში, სერტიფიცირების გამოცდის მოსამზადებელი სასწავლო კურსი განახორციელა.
2024 წელს ჩატარებული საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდების შედეგები:
გამოცდა
გამოცდაზე
რეგისტრირებულ პირთა რაოდენობა
გამოცდაზე გამოცახდებულ პირთა რაოდენობა
შედეგების მიხედვით სერტიფიცირებულ პირთა რაოდენობა
2024 წლის 27 თებერვალს გამოცხადებული
970
591 (61%)
475 (80%)
2024 წლის 24 ივნისს გამოცხადებული
796
523 (66%)
343 (66%)
ჯამი
1 766
1 114 (63%)
818 (73%)
სერტიფიცირებულ პირთა პლატფორმის მიხედვით, გასულ წლებსა და მიმდინარე წელს სწავლების ცენტრის მიერ ჩატარებული საგამოცდო ციკლის მონაცემების შეჯამებით, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის მოქმედი სერტიფიკატის მფლობელ პირთა რაოდენობა შეადგენს 3 670-ს (2024 წლის 15 აგვისტოს მდგომარეობით).
გამოცდების მიმდინარეობას, სხვადასხვა ეტაპზე, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები დააკვირდნენ: ააიპ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება; ააიპ საზოგადოებრივი ინიციატივების ასოციაცია; ააიპ ახალგაზრდები ევროპული მომავლისთვის. ცესკო და სწავლების ცენტრი მადლობას უხდის ორგანიზაციებს პროცესში ჩართულობისთვის.

Summarizing the Cycle of Certification Exams of Election Administration Officials
In accordance with the strategic task of staffing the Election Administration with highly qualified officials, the CEC and the Training Centre continuously implement large-scale projects of various formats. For this purpose, one of the important directions is related to conducting certification exams of election administration officials.
The examination process helps to determine Georgian citizen's knowledge of election legislation. In case of passing the exam, the citizen is awarded with the certificate of election administration official, the possession of which is mandatory according to the legislation for the election/appointment to the relevant positions in the CEC and the District Election Commission. The said certificate is also valid for the position of head official and member in the Precinct Election Commission.
In 2024, the CEC and the Training Centre conducted 2 certification exams for election administration officials. The area covered 11 municipalities, a total of 12 examination centers were functioning at examination locations: Tbilisi (2 examination centers), Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafon, Ozurgeti, Senaki and Batumi.
Focusing on the service of citizens willing to pass the exam, the specially developed exam tests were proactively published on the websites of the CEC and the Training Centre. In addition, the Training Centre has implemented a certification exam preparation course for interested citizens in a free service format.
Results of certification exams for election administration officials held in 2024:
Examination
Number of registered persons
Number of persons appearing for the exam
Number of persons certified according to the results
Announced on February 27, 2024
970
591 (61%)
475 (80%)
Announced on June 24, 2024
523 (66%)
343 (66%)
Total
1 766
1 114 (63%)
818 (73%)
According to the Platform for Persons Holding Certifcate, by summarizing the data of the examination cycle conducted by the Training Centre in the past years and the current year, the number of persons holding a valid certificate of election administration officer is 3 670 (as of August 15, 2024).
Local non-governmental organizations observed the course of the exams at different stages: International Society for Fair Elections and Democracy; Association of Public Initiatives; Young people for the European future. The CEC and the Training Centre thank the organizations for their involvement in the process.