განგრძობითი თანამშრომლობის ფარგლებში სწავლების ცენტრის დირექტორი ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) სადამკვირვებლო მისიის ანალიტიკოსს შეხვდა
11.09.2024
2024 წლის 10 სექტემბერს, სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) სადამკვირვებლო მისიის ანალიტიკოსს, რიში დატას შეხვდა.
ევროპული და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად საარჩევნო პროცესების წარმართვის ხელშეწყობის მიზნით, სწავლების ცენტრის დირექტორმა დეტალურად განიხილა 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის შემუშავებული საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების პროგრამები. როგორც ნათია ზაალიშვილმა აღნიშნა, საარჩევნო ადმინისტრაციის ინსტიტუციური გაძლიერების მიმართულებით საარჩევნო პერიოდში მიმდინარე სასწავლო პროგრამები არის მნიშვნელოვანი ნაწილი მასშტაბური პროექტისა, რომლის იმპლემენტაცია წლის დასაწყისიდანვე, არასაარჩევნო პერიოდში, დაიწყო და მიზნად ისახავს საარჩევნო ადმინისტრატორების პროფესიონალიზმის განმტკიცებას, ამომრჩევლებისთვის კვალიფიციური სერვისის მისაწოდებლად.
საარჩევნო კომისიების კვალიფიციური პერსონალით დაკომპლექტების ხელშეწყობის საკითხზე, სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენელს ასევე მიეწოდა ინფორმაცია სერტიფიცირების საგამოცდო ციკლის შესახებ, რომლის ადმინისტრირება სწავლების ცენტრმა, ცესკოსთან თანამშრომლობით, 2023 წლის სექტემბრიდან 2024 წლის ივლისის ჩათვლით პერიოდში უწყვეტ რეჟიმში ქვეყნის მასშტაბით განახორციელა.
შეხვედრის ფორმატში ყურადღება გამახვილდა საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციებთან ნაყოფიერი თანამშრომლობის ასპექტებზე. პარტნიორობის ფორმატში შემუშავებული საინფორმაციო მასალები, სახელმძღვანელოები და დანერგილი სხვადასხვა ფორმატის სერვისები ნებისმიერ ამომრჩეველს, დაინტერესებულ პირს, აძლევს საარჩევნო ინფორმაციაზე თანაბარ წვდომას და საარჩევნო პროცესში სრულფასოვნად ჩართვის შესაძლებლობას. ამ მიმართებით სწავლების ცენტრის დირექტორმა ისაუბრა ამომრჩეველთა საინფორმაციო კამპანიის მექანიზმებზე, ჩართული მხარეების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარებაზე ორიენტირებით შემუშავებულ საინფორმაციო-სასწავლო პროექტებსა და შექმნილ საჯარო პლატფორმაზე.
შეხვედრის დასასრულს, მონაწილეები შეთანხმდნენ, რომ კარგი პრაქტიკის შესაბამისად, სწავლების ცენტრი განგრძობითი თანამშრომლობის საფუძველზე სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს ეტაპობრივად მიაწვდის ინფორმაციას დაგეგმილ აქტივობებზე. სწავლების ცენტრი მნიშვნელოვნად აფასებს ინსტიტუციის საქმიანობის მიმართ საერთაშორისო  სადამკვირვებლო მისიის მაღალ ინტერესს, რაც საერთო მიზანს - დემოკრატიული საარჩევნო პროცესების მხარდაჭერას ემსახურება.

Within the Framework of Continuous Cooperation, the Director of the Training Centre Met with the Analyst of the Observation Mission of the National Democratic Institute (NDI)
11.09.2024
On September 10, 2024, the director of the Training Centre Natia Zaalishvili met with Rishi Datta, the analyst of the observation mission of the National Democratic Institute (NDI).
In order to promote the conduct of election processes in accordance with European and international standards, the director of the Training Centre discussed in detail the professional training programs of District and Precinct Election Commissions, developed for the elections of October 26, 2024. As Natia Zaalishvili noted, the training programs during the election period in the direction of institutional strengthening of the election administration are an important part of a large-scale project, the implementation of which began at the beginning of the year, during the non-election period, and aims to strengthen the professionalism of election administrators to provide qualified service to voters.
On the issue of promoting the staffing of election commissions with qualified personnel, the representative of the observation mission was also provided with information about the certification exam cycle, which was administered by the Training Center, in cooperation with the CEC, in the period from September 2023 to July 2024 in a continuous mode throughout the country.
In the format of the meeting, attention was drawn to the aspects of fruitful cooperation with international and local organizations. The informational materials, manuals and services of various formats developed in the partnership mode, provide any voter, interested person, with equal access to election information and the opportunity to fully participate in the election process. In this regard, the director of the Training Centre spoke about the mechanisms of the voters' information campaign, the informational-educational projects elaborated with the focus on the development of stakeholders’ electoral capabilities, and on the public platform created.
At the end of the meeting, the participants agreed that in accordance with good practice, the Training Centre will constantly provide information on the planned activities to the representatives of the observation mission based on continuous cooperation.
The Training Centre greatly appreciates the high interest of the international observation mission to the activities of the institution, which serves the common goal of supporting democratic election processes.